Niekoľko chýb, ktoré ľudia robia pri stavbe nového domu
Vlastné bývanie je snom nejedného Slováka a Slovenky. Pokojne môžeme povedať, že väčšina ľudí by rada bývala v pokoji niekde v rodinnom dome. Nie všetci však na to majú vytvorené podmienky. Či už finančné, alebo akékoľvek iné.
Stavba nového rodinného domu je bez akejkoľvek pochybnosť finančne veľmi náročným projektom. A to platí aj pri domoch najmenších možných rozmerov. Ceny veľkých rodinných sídiel sa pohybujú výrazne nad sumu 100 tisíc eur.
Pri takýchto sumách je zrejmé, že opatrnosť je tu nanajvýš dôležitá. Akékoľvek chyba môže mať veľmi nepríjemné následky. A to nielen finančné. To, že z dôvodu nejakého zlého rozhodnutia prídete o tisíce eur, je jedna vec. Takéto chyba sa niekedy dajú napraviť a trápiť vás bude akurát spomienka, koľko vás daná chyba stála. Ďalšie chyby sa napraviť nedajú. Alebo len veľmi ťažko. Ani nemusia byť nákladné. Musíte však s nimi žiť. Každý deň vám budú na očiach. Rodinné domy sa budujú s predpokladom, že v nich nejaký ten rok strávite. Väčšinou celý život. Za chyby sa tu naozaj platí.
Cieľom tohto článku je upozorniť na tie najčastejšie chyby pri budovaní nového domu. Najčastejšie znamená aj to, že máte najväčšiu pravdepodobnosť, že ich spravíte aj vy. Po prečítaní tohto článku by ste mali mať väčšiu šancu sa im vyhnúť. Neznamená to, že ich nespravíte. A už vôbec to neznamená, že nespravíte jednu alebo viacero ďalších chýb, o ktorých v tomto článku nehovoríme.
Zlé plánovanie priestoru
Plánovanie rozloženia priestoru budúcej stavby by malo byť asi tou najdôležitejšou vecou. Práve toto by mal riešiť váš architekt. Po konzultáciách s vami by mal nájsť to najlepšie riešenie. To znamená jediné – najefektívnejšie rozloženie priestoru. Priestor sú peniaze. Zbytočný priestor sú peniaze vyhodené von oknom. Chýbajúci priestor je nepríjemnosť, ktorá škodí kvalite bývanie a v konečnom dôsledku aj kvalite života.
Pri plánovaní priestoru nejde iba o rozloženie jednotlivých miestností. Aj to je samozrejme veľmi dôležité. V dome by mali byť optimalizované aj pohyby ľudí. Pozor je potrebné dávať aj na dimenzovanie miestností a ich častí. Ľudia často robia chybu pri dimenzovaní úložných priestorov. Tie je dobré plánovať vopred, pretože iba takto je možné dosiahnuť optimálne riešenie. Úložné priestory sa našťastie dajú riešiť aj dodatočne – nejakú tú skriňu vždy niekam vopcháte. To však má ďaleko od ideálu.
Slabo osvetlený interiér
Svetlo je potravou života. Pri modernom interiéri neexistuje ospravedlnenie, ktoré by vysvetľovalo absenciu dostatočného osvetlenia. Svetelná technika je dnes na takej úrovni, že viete spraviť doslova zázraky. Umelé osvetlenie by však malo byť tou poslednom možno záchranou. Pri plánovaní stavby by sme sa mali snažiť maximálne zužitkovať prirodzené svetlo. Prirodzené svetlo nie je len najlacnejšie (je zdarma), ale aj najzdravšie. Človek je biologicky prispôsobený na slnečné žiarenie. Svetlo, ktoré produkujú diódy je umelé, a jeho dôsledky na zdravie človeka sú stále otázne.
Našťastie dnes nie je problém s oknami. Kúpiť si môžete okná prakticky akejkoľvek veľkosti. V minulosti mali ľudia na domoch mini okná, pretože okno bolo hlavným zdrojom úniku tepla. Dnes sú okná a sklá vynikajúco izolované. Pri návrhu domu by ste sa mali snažiť o maximálne veľké okná. Použiť môžete aj stropné okná.
Nestavajte si dom svojpomocne
V slovenských podmienkach je to jav viac ako bežný. Vo väčšine prípadov to vedie k uspokojivému výsledku. Ak však chcete mať naozaj dobrý dom, bez rizika zbytočne chyby, nechajte stavbu domu na špecialistov.
Svojpomocnou stavbou domu nemyslíme iba to, že si ako domáci majster spravíte všetko od betónu do základov až po namontovanie vypínačov. Tu si veľa ľudí uvedomuje, že všetky rôzne práce na stavbe jednoducho nemôže zvládnuť. Objavuje sa však mäkká forma svojpomocnej stavby. Jej majiteľ má dostatok sebavedomia, aby stavbu riadil. Najmä si jednotlivých špecialistov a pustí sa do toho. On to zvládne, pretože murár aj tesár vedia, čo robia. Výsledok však nie je taký, aký by mal byť, respektíve mohol byť.
Pri stavbe domu je dôležité, aby ju viedol niekto, kto jej rozumie. Murár nerozumie potrebám zateplenia. Tesár nerozumie izolácii základov a tak ďalej. Šetrenie na odbornej pomoci sa tak v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť.
Zanedbaný výber pozemku
Kvalitu bývania do veľkej miery ovplyvňuje lokalita, respektíve pozemok. Podcenením kúpy vhodného pozemku si môžete pripraviť nepríjemnosti na dobu mnohých rokov.
Pri kúpe pozemku je potrebné si uvedomiť, že nejde iba o miesto, kde sa postaví dom. Nejde iba o plochu, na ktorej sa bude stavať. Pri pozemku v skutočnosti nie je až taký dôležitý samotný pozemok. Väčšiu rolu má okolie tohto pozemku, respektíve zasadenie pozemku do okolia.
Pred kúpou pozemku je potrebné si zmapovať celé susedstvo. Samozrejmosťou by mala byť kontrola územného plánu. A to z veľmi jednoduchého dôvodu. Predsa nechcete, aby vám po pár rokoch pri dome vyrástla nejaká cesta či iná nepríjemná stavba.
Nevyhnite sa ani terénnej práci. Zistite si, akých by ste mali susedov. Dobrý susedia sú na nezaplatenie. Problémoví vám môže spraviť z vysnívaného bývania peklo.
Najnovšie komentáre