Ako prispôsobiť záhradu či dvor psovi?

Pes si poradí s akýmkoľvek prostredím. Dnes však žijeme v dobe, kedy sa myslí nielen na blaho ľudí, ale aj na spokojnosť našich chlpatých kamarátov a kamarátok. Prispôsobiť dvor psovi však nemusí mať zmysel iba pre psov. Aj človek má záujem na vhodnej záhrade. Psi sú totiž často vcelku deštrukčné zvieratká. Dobrý dvor by tam mal byť imúnny voči najrôznejším formám správania.

Každý pes si zaslúži pohyb a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu. V dostupnosti k vonkajšiemu priestoru sa psi výrazne líšia. Mnohé psi strávia vonku celý svoj život. Do interiéru sa prakticky nikdy nedostanú. A ak sa im to raz podarí, domáci ich rýchlo ženú von. Na druhú stranu tu potom máme rôznych domácich miláčikov, či dokonca tzv. kabelkových psíkov, ktorí takmer celý svoj život prežijú v interiéri. Výlet na čerstvý vzduch je pre nich akurát každodenným spestrením – v lepšom prípade. Zväčša však vidia modrú oblohu, iba keď je jasno, a práve musia ísť na toaletu.

Vašu záhradu môžete nechať v takom stave, v akom je a vždy bola. Alebo sa ju môžete pokúsiť trochu vylepšiť. Cieľom tohto článku je prezentovať vám niekoľko zaujímavých nápadov, ktorými sa môžete poľahky inšpirovať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Psí bazén

To je presne ten druh luxusu, ktorý si vás pes naozaj užije. Teda za predpokladu, že nepatrí medzi jedince, ktoré nemajú vodu príliš v láske. Aj takí psi sa nájdu.

Postaviť psí bazén nemusí byť vôbec zložité. Veľkou výhodou je, že takýto bazén nemusí spĺňať hygienické a estetické štandardy bazénov pre ľudí. Môžete ho pokojne postaviť z nejakých starých nepotrebných materiálov a udržať tak náklady v rozumnej výške. Psí bazén vôbec nemusí byť veľký – a to hlavne platí pri menších plemenách.

Vlastní psí stĺp

Ak vlastníte psíka, tak určite viete, ako ho teší, keď si môže ocikať nejaký ten stĺp na ulici. Prečo mu nedopriať toto potešenie aj priamo v jeho domove? Aj keď je pravda, že najväčší pôžitok má pes z toho, keď cíti pri stĺpe aj iných psov. Veď pes nemusí mať všetko.

Okno v plote

Pes prežije v takmer všetkých podmienkach. Aj preto sa mu podarilo žiť s človekom po tisíce rokov. Jedna vec je, čo pes vládne, a druhá vec, čo ho robí šťastným.

Drvivá väčšina psov sú veľmi zvedavé a spoločenské stvorenia, ktoré sa čulo zaujímajú o okolitý svet. Ak máte dvor obohnaný betónových či plne dreveným plotom, ochudobňujete svojho miláčika o možnosť sledovať okolia. Takmer každý pes si z času na čas rád posedí pri bráni a zašteká na okolitých ľudí. A ak nezašteká, tak sa na nich môže usmiať, prípadne ich len tak nechať prejsť. Ak máte nepriehľadný plot, tak ho nemusí búrať a meniť. Stačí psíkovi vyrobiť vyhliadkové stanovisko či stanovištia.

...

Môžete sa do toho pustiť viacerými spôsobmi. Asi najjednoduchšie riešenie je vytvoriť psovi nejaké vyvýšené miesto. Veľmi efektným spôsobom je vyrobiť psovi výklenok či okno v plote. Stačí do plotu vyrezať dieru a do nej umiestniť priehľadný plast. Ideálne bude, ak tento plast bude vypuklý – polovica priehľadnej gule. Takto bude mať pes vynikajúce zorné pole.

Psie pieskovisko

Vybudovať pieskovisko nie je dobrým nápadom iba pre deti. Aj psi si zaslúžia pieskovisko. Psie pieskovisko môže plniť dve funkcie. Bežne sa používa ako miesto, kde psi vykonávajú toaletu. Takto ušetríte svoj trávnik od neželaného vplyvu moču a výkalov.

Pieskovisko je zároveň skvelým riešením pre všetkých psov, ktorí majú v náture zakódované hrabanie. Namiesto toho, aby vám pes vyhrabal všetky rastliny v záhrade, ho necháte hrabať na pieskovisku. V tomto prípade je dobré, aby bolo pieskovisko obohnané dostatočne vysokou pevnou bariérou. Jej úlohou je zabránenie trúsenia piesku po okolí pieskoviska.

Psia prekážková dráha

Máte rovnú a nudnú záhradu? Rovný môže pre vás znamenať krásny, ale pre živého psa sa to môže rovnať prvotriednej nude. Iba vy s tým viete niečo spraviť. A to niečo vôbec nemusí byť náročné. Nemusíte kupovať žiadne drahé špecializované prekážky. Opäť stačí, ak použijete druhotné materiály. Ideálne sú napríklad použité pneumatiky. Tie môžete naplniť a dajú sa na seba naskladať.

Psí relax

Záhrada za domom (alebo pred ním, či vedľa neho) by mala byť dostatočne členitá na to, aby v nej pes našiel miesto, kde sa môže zohriať na slniečku a miesto, kde sa môže schladiť. Každá záhrada by mala mať miesto, kde je chládok, kde sa pes neprehreje. Veľmi dobre vieme, že pes to má s ochladzovaním svojho tela o čosi ťažšie ako človek. Preto ho zbytočne nevystavujme stresu. Radšej mu doprajme možnosť, aby si mohol užívať striedanie tepla a chladu.

Psia bezpečnosť

Áno, aj na ňu je potrebné myslieť. Veľké množstvo psov nezomiera na starobu, ale na rôzne nehody. Najčastejším úrazom psa je zrazenie automobilom. Tu je potrebné zabezpečiť, aby pes nemohol ujsť. Oplotenie musí byť bezchybné. V ideálnom prípade sa pod ním nedá podhrabať. Mnoho psov predčasne skončí svoju psiu púť z dôvodu otravy. Z tohto dôvodu je potrebné odstrániť zo záhrady všetky jedovaté rastliny. Pozor – to, že rastlina nie je jedovatá pre človeka, ešte neznamená, že je ok pre psa.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár