Výmena a likvidácia matraca. Kedy je správny čas výmeny a kam sa dá vyhodiť starý matrac?

O nových matracoch môžeme nájsť množstvo informácií, no čo sa týka likvidácie starých matracov, informácií je oveľa menej. Preto nás zaujímalo, kde sa dajú staré matrace zaviesť, prípadne ako prebieha ich likvidácia.

Kedy je čas vymeniť starý matrac?

Väčšinou sa životnosť matraca odvíja od jeho ceny. Ak kúpime lacné penové matrace, ich životnosť nebude dlhšia ako 2-3 roky. Je to z toho dôvodu, že čím lacnejší matrac je, tým menej kvalitných materiálov sa v ňom nachádza. V takýchto prípadoch matrac väčšinou meníme z dôvodu vzniknutých preležanín. Preležaniny vznikajú na najviac zaťažovaných miestach na matraci. Spozorovať ich môžeme voľným okom v oblasti ramien, kolien alebo bedier. Ak sú viditeľné voľným okom, je nutné vymeniť takýto matrac čo najskôr, aby ste zbytočne neškodili vašej chrbtici.

Čo v prípade, keď kúpite drahšie kvalitné matrace? Kedy by sa mali meniť?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak na matraci nevidíme žiadne mechanické poškodenie, neznamená to, že je zdravotne nezávadný. Niektoré kvalitné matrace majú životnosť aj 25 rokov, avšak predstavte si, koľko prachu, potu a roztočov by sa za takýto čas nazbieralo. Roztoče nie sú viditeľné voľným okom, preto ich spoločnosť nevnímame. Problém robia predovšetkým ľuďom, ktorí majú problémy s dýchaním, alergie alebo astmou.

Roztoče samotné nie sú problém, problémové sú ich výkaly, ktoré po vdýchnutí dráždia sliznicu v dýchacích cestách. V každom prípade, roztoče sa nachádzajú v každej domácnosti, bez ohľadu na to, ako často a intenzívne upratujeme. Ich počet môžeme znížiť pravidelným vysávaním, umývaním podláh a utieraním prachu.

Preto sa odporúča aspoň raz do roka vyprať v práčke poťah alebo chránič matraca a samotný matrac pravidelne vysávať a nechať vetrať. Napríklad pri praní bielizne, môžeme nechať matrac nechať vetrať bez perín celý deň, čo mu výrazne prospeje.

...

Ich počet môžeme v domácnosti znížiť aj tak, že odstránime koberce, nebudeme zbytočne prekurovať ( majú radi teplo), znížime vlhkosť v dome a taktiež sa odporúča časté pranie bielizne v posteli a vankúšov v obývačke.

Práve z dôvodu  hygienickosti by sa mal každý matrac meniť približne po 7-10r používania. Ak budeme pravidelne čistiť poťahy a matrac vysávať, jeho životnosť sa môže predĺžiť.

Kde sa dá starý matrac zlikvidovať?

Ak máte k dispozícií auto, do ktorého sa starý matrac zmestí, máte možnosť zaviesť ho do zberného dvora Zadarmo. Ak by ste ho položili niekde v meste vedľa kontajnera a pristihli by vás mestský policajti, určite by ste sa neobišli bez vysokej pokuty. Ukladanie smetí vedľa kontajnera je zakázané a pokutované približne do výšky 1500€.

Určite ho nevyhodíme ani do prírody, nakoľko by sa takýto odpad rozkladal viac ako 100 rokov a znečisťovanie prírody sa taktiež prísne trestá.

Čo sa dá robiť so starým matracom?

  • Zberný dvor
  • Darovanie za odvoz alebo symbolickú cenu
  • Výroba rôznych pomocníkov v domácnosti (sedenie na balkóne, taburetky, pelech pre psa, podložky pre deti)
  • Darovanie do neziskových organizácií, či psích útulkov
  • Odvoz za poplatok firmou, od ktorej kupujete nové matrace ( nie všetky takúto možnosť ponúkajú)

Znovu použitie matracov

Staré matrace sa „otvoria“ a roztriedia podľa druhu materiálu. Oddelí sa drevená, kovová a penová časť. Drevená časť sa dá využiť na kúrenie, kovová sa odovzdá do kovošrotu a penová sa dá do stroja, ktorý penu rozdrví ma menšie časti, ktoré sa použijú pri výrobe iných výrobkov.

Stará pena sa môže použiť napríklad ako tlmiaci materiál, na výrobu podložiek, rohožiek a pod.  Avšak nie všetky štáty využívajú recykláciu vo veľkej miere. Väčšinou je realita taká, že matrace zostávajú ležať na skládke.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár