Ako pripraviť dom na zimu?  

Ono sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, ale zima je každú chvíľu. Z babieho leta k mrazom to príroda naozaj zvládne pomerne rýchlo. Predtým, ako udrú prvé mrazy a život nadobudne trochu iné teploty, je dobré, aby bol dom pripravený. Keďže nevieme, kedy zima príde, je dobré spraviť všetko pekne dopredu. V nasledovnom článku nájdete niekoľko tipov, ako byť na túto zimu lepšie pripravený ako na tú minulú.

Pripraviť vykurovací systém

Áno, toto sa často podceňuje, a to napriek tomu, že zákon prikazuje pravidelnú inšpekciu. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať dôležité. Správne fungovanie kotla a čisté komíny však majú význam nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj z pohľadu efektivity celého procesu. Ide tak o zdravie a peniaze. Inšpekciu vykurovacieho systému a vymetenie komínov nezvládnete sami. Budete si musieť na to zavolať odborníka. Za peniaze minuté navyše to však stojí.

Preorientuje stropné ventilátory

Znie to zvláštne? Ono to však má svoju logiku. Stropný ventilátor premiešava vzduch medzi stropom a nižšími vrstvami. Ak prepnete smer otáčania ventilátora (ak to váš systém umožňuje), v miestnosti začne stúpať vzduch smerom nahor a vzduch z vrchu klesať dole.  Fyzikálne zákony spôsobujú, že teplejší vzduch má tendenciu stúpať. Najteplejšie tak je pri strope. Najvyššiu teplotu by sme však chceli mať pri dlážke. Stropný ventilátor pri správnom nastavení vie pomôcť.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Inšpekcia strechy

Strecha je základnou bariérou medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Ak prídete na nejakú chybu či dieru v čase, keď je na streche pol metra snehu, tak je veľmi ťažké s tým niečo robiť. Omnoho jednoduchšie je vyliezť na strechu v jeden pekný jesenný deň a poobzerať sa, či je všetko v poriadku. Prípadne stačí strechu dôkladne preskúmať ďalekohľadom či inou vizuálnou pomôckou.

Látanie dier pri oknách

Akákoľvek diera v izolácii osadenia okien v stenách predstavuje problém. Opäť tu platí, že je lepšie byť pripravený a neriešiť problém vtedy, keď už spôsobuje nepríjemnosti. Akékoľvek medzery je potrebné zaplniť. Najčastejšie sa za týmto účelom používajú rôzne silikónové tmely. To isté platí aj o dverách, prípadne ďalších stavebných otvoroch.

Vyčistite ríny

Toto by mala byť samozrejmosť, ak máte záujem o to, aby vám ríny a strecha vydržali čo možno najdlhšie. Do rín sa počas roka zvykne dostať pomerne veľké množstvo nečistôt – najmä listov. To môže viesť až do stavu, kedy tieto nečistoty zadržiavajú vodu. A táto voda môže v zime zmrznúť a porušiť rínu, či dokonca časť strechy.

...

Premiestnite odtok vody

Pri rínach  a odvode vody zo strechy ešte zostaneme. Odborníci odporúčajú, aby ste na zimu predĺžili odtokové žľaby. Cieľom je to, aby sa voda zo strechy nedostávala k základom domu. Odtokové ríny stačí predĺžiť o jeden meter, aby voda odtekala preč od domu.

Vypnite vodu

Zmrznutá voda má väčší objem ako voda v kvapalnom stave. Toto predstavuje riziko pre rozvody vody. Preto je potrebné vonkajšie rozvody vody odstrániť. Základom je schovanie všetkých hadíc a zatvorenie batérií. Ak je to možné, tak je dobré z rúr dostať von vodu a uzavrieť prívod osobitým ventilom.

To isté platí aj o zavlažovacích systémoch. Ak máte pod trávnikom automatický zavlažovací systém, tak pred zimou je nutné ho odvodniť. Aby ste na jar nemuseli kupovať kompletne nový systém.

Príprava kosačky na zimu

Ak máte doma elektrickú kosačku, tak pokojne môžete tento odsek preskočiť. Riešiť budeme totiž zariadenia so spaľovacím motorom. Pri nich je totiž potrebné pred zimou čosi spraviť. Problém je v tom, že benzín v kosačky nemôže zostať príliš dlho. A zima u nás trvá naozaj dlho. Benzín mení časom svoju štruktúru a môže poškodiť karburátor. To bude mať za následok to, že na jar budete mať problém s naštartovaním kosačky. Pred uložením zariadenia na zimu, je potrebné palivo odstrániť. Nádrž môžete odčerpať a zvyšok je najjednoduchšie spáliť.

Zásobte sa už na jeseň

Už sme to tu spomínali viackrát – ono to však stojí za zopakovania. Na zimu sa nepripravuje v zime, ale pred ňou. Je to jednoduchšie a pohodlnejšie. Medzi základné vybavenie na zimu patrí aj napríklad soľ, rozmrazovacia zmes a množstvo ďalších drobností. Keďže ide o drobnosti, tak bežný človek má tendenciu ich kúpu odkladať a riešiť príležitostne. Ak však udrie zima, ani nákup bežných potrieb nemusí byť jednoduché. Zásoby je dobré mať vždy v plnej pohotovosti.

Dlhodobejšie zlepšenie situácie

Doteraz sme písali o úkonoch, ktoré možno vykonať okamžite. Ak chcete však doma mať pripravený na zimu, je dobré ho mať výborne zaizolovaný. Veľká časť ľudí tak už spravila. Mnohí sa pripravujú. Pri neustále rastúcich cenách energií je dobre zaizolovaný dom ekonomickou povinnosťou. Zatepľovanie bývania je nevyhnutné dobre naplánovať. Ideálne je,  keď sa to všetko deje pod drobnohľadom odborníka. Vždy je lepšie, keď sa na to pozrie niekto, kto tomu rozumie, ako určovanie rozsahu a spôsobuje izolácie na základe susedovho domu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár