Niekoľko tipov pre zariaďovanie interiériu

Chystáte sa dokončiť stavbu nového domu? Zariadiť novo zakúpený byt? Alebo vás už prestala baviť fádnosť vášho existujúceho domova? Akúkoľvek motiváciu máte, zariaďovanie interiéru je zaujímavým dobrodružstvom, do ktorého sa mnohí z nás veľmi radi pustia. Ak chcete najlepší možný výsledok, najmite si profesionálneho dizajnéra či dizajnérku. Ak však máte čas a chuť, pokojne sa do toho môžete pustiť aj sami.

Aby ste nezačínali od nuly, prinášame vám tento článok. Učenie sa na vlastných chybách nie je v princípe zlé. Nehodí sa to však do situácií, kedy každá chyba vychádza na veľké množstvo peňazí. A vždy je lepšie a efektívnejšie učiť sa na chybách cudzích ľudí. Ak si necháte poradiť od odborníkov, vyhnete sa minimálne najčastejším chybám. A hlavne sa môžete inšpirovať. Tvorivosť a nápady prichádzajú práve po dobre inšpirácii.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Tip 1 – začnite s farebnou schémou

Ono je vždy lepšie plánovať. Skúšať veci riešiť operatívne môže byť síce zaujímavé, výsledok je však vždy viac ako neistý. A to sa týka nielen amatérov, ale aj profesionálnych dizajnérov. Na začiatok si vytvorte farebnú schému interiéru. Nejde o nič zložité – všetko, čo potrebujete, je vybrať dominantnú a komplementárnu, teda doplnkovú farbu či farby. Tejto schémy by ste sa mali potom držať v každej miestnosti. To však ani zďaleka neznamená, že každá miestnosť bude vyzerať rovnako. Nechajte sa prekvapiť, aký výsledok dosiahnete v rozdielnych priestoroch domácnosti.

Tip 2 – zvýraznite dekorácie, ktoré máte radi

Ak vám na niečom naozaj záleží, neschovávajte to do kúta. Dajte to dopredu, nech je to dobre vidieť. Máte nejakú zaujímavú starožitnosť? Poďme s ňou dopredu.

Tip 3 – opticky zväčšujte miestnosti

Fyzický priestor je zvyčajne obmedzený. S tým sa len ťažko dá čosi robiť. Vždy však môžete oklamať ľudský mozog. Opticky zväčšiť miestnosť nie je také zložité. Základným nástrojom sú napríklad veľké zrkadlá. Vnímanej veľkosti miestnosti pomôžete aj výberom správneho nábytku. Ten by mal byť nižší, aby vynikla výška miestnosti.

Tip 4 – namaľujte okenné rámy

Na okenné rámy sa často zabúda. Zväčša tak skončia odeté do bielej farby. Takto zostáva v interiéri nevyužíva vcelku zaujímavá možnosť. Farby dokážu s interiérom zázraky.

...

Tip 5 – používajte pravidlo 50/150

O farebnom dizajne interiéru sme už hovorili. Ako si však zvoliť hlavnú a doplnkové farby. Dizajnéri vám dajú jednoduchú radu – využívajte pravidlo 50/150. O čo však ide? Je to jednoduché pravidlo, ktoré vám radí, aké odtiene farieb použiť. Jedna doplnková farba by mala byť o 50 percent svetlejšia ako základná. Druhý by mala byť o 150 percent tmavšia. Takto sa poľahky vyhnete nekonečnému experimentovaniu s odtieňmi farieb.

Tip 6 – namaľujte strop svetlejšou farbou

Pokiaľ máte v miestnosti vysoké skrine, ktoré pokrývajú takmer celý priestor medzi podlahou a stropom, môžete mať pocit, že celá miestnosť pôsobí príliš tmavo. Možností, ako tento problém riešiť je viacero. Najjednoduchšie je však využiť malý trik so stropom. Stačí ho namaľovať o čosi svetlejšou farbou. Strop by mal byť o čosi svetlejší ako steny.

Tip 6 – keď už, tak nešetrite s tmavou farbou

Ak sa rozhodnete do svojho interiéru začleniť tmavú farbu, dizajnéri vám budú radiť ňou nešetriť. Neobmedzujte sa na malú plochu. Namaľujte ňou celé steny, podlahy, stropy.

Myšlienka tu je jednoduchá. Tmavá farba môže pôsobiť rušivo v prípade, ak stojí v kontraste so svetlejšou farbou. Ak ju použijete vo veľkom, tento kontrast sa stráca.

Tip 7 – čaro vankúšov a vankúšikov

Dekoračné schopnosti vankúšoch na sedačkách sú veľmi dobré známe. Netreba sa toho báť. Nešetrite s vankúšmi. Nezostaňte s dvoma na sedačke. Pridajte ich viacero. Rôznych farieb a rôznych veľkostí. Experimentuje. Nie je to až také drahé.

Tip 8 – priehľadný sprchovací kút zväčšuje kúpeľňu

Väčšina ľudí sa pri voľbe sprchového kútu rozhodne pre záves alebo zahmlené sklo. Takto síce získajú želané súkromie, zbytočne však prídu o vnímaný rozmer kúpeľne. Nie je nič jednoduchšie, ako umiestniť do kúpeľne sklenené priehľadné dvere do sprchové kútu a opticky tak zväčšiť celý priestor. Mimoriadne dôležité je to najmä v menších kúpeľniach, kde naozaj nie je priestoru nazvyš.

Tip 9 – experimentuje s jedálenským stolom

Väčšina jedálenských stolov vyzerá takmer totožne. Klasický stôl a pri ňom pristavené klasické stoličky. Pritom to vôbec takto nemusí vyzerať. Ak chcete, aby váš interiér vyzeral naozaj zaujímavo, neváhajte v tomto smere experimentovať. Stôl nemusí byť biely či hnedý. Farby sú všetky povolené. Stoličky nemusia byť ani stoličkami.  K jedálenskému stolu je možné pristaviť aj lavicu či dve. Môžno ste to ešte nikde nevideli – nedajte sa však tým odradiť. To isté platí aj o ďalších nápadoch.

Tip 10 – nech priestor rozhoduje za vás

Pri rozmýšľaní nad výberom a umiestnením nábytku je vhodné si nechať poradiť od priestoru. Je to práve tento parameter interiéru, ktorý by mal diktovať zásadné rozhodnutia. Ono to však nemusí byť jednoduché. Na prácu s priestorom potrebujete mať nejaké tie skúsenosti.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár