Vieme ako zvládnuť letné horúčavy v domácnosti

Nakoľko sa má priemerná teplota vzduchu v budúcnosti zvyšovať, je dobré rozmýšľať nad tým, ako sa vysporiadať s vysokými teplotami v spálni či celej domácnosti. Jednou z možností ako si dopriať studený príjemný vánok doma, je využitie klimatizácie. Ako vybrať správnu klimatizačnú jednotku a podľa čoho sa pri výbere rozhodovať?

Zvyšovanie teplôt v budúcnosti

Pre územie Európy sa predpokladá nárast teploty do roku 2050 približne o 1,1 až 1,5 °C. Podľa emisného scenára RCP 8,5 môžeme na tomto území predpokladať nárast do roku 2100 až o 4,1 – 5 ° C. Čo to pre nás znamená?

Odpoveď je jednoduchá. V budúcnosti narastie počet tropických dní a priemerné teploty vzduchu sa budú zvyšovať počas leta ale aj zimy. To znamená, že počet nocí, kedy sa zobudíme spotený bude neustále narastať. Vysoké teploty nie sú príjemné ani počas dňa, či už pri upratovaní alebo len sledovaní televízie. Ak máme v priestore viac ako 25 stupňov s vysokou vlhkosťou, budeme mať pocity horúčavy, čo sa môže prejaviť aj na nervozite v domácnosti.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Odnesie si to aj náš matrac

Zvýšené potenie sa prejaví najmä v matraci. Preto by sme mali zabezpečiť jeho častejšiu údržbu, čistenie a lepšie vetranie. Ak máme pod posteľou umiestnené boxy s vecami, bolo by dobré ich odstrániť, čím si zabezpečíme lepšie vetranie matraca.

Dobré je tiež napríklad vyzliecť obliečky, nechať prevetrať periny a matrac nechať na určitý čas odokrytý. Tým pádom zabezpečíme aj lepšie vetranie z hora. Nezabudnime na pravidelné otáčanie matraca, aby nevznikali preležaniny a čo je veľmi dôležité, je potrebné prať poťah matraca minimálne raz do roka. Ideálne je, ak budeme túto aktivitu vykonávať častejšie.

...

Ak máme poťah matraca, ktorý sa veľmi zle dáva dole, môžeme využiť možnosti chrániča matraca, ktorý ochráni matrac nie len pred potom, ale aj mechanickým poškodením. Chránič matraca sa udržiava čistý lepšie a jednoduchšie. Avšak, ak si aj obstaráme chránič matraca, poťah matraca operieme aspoň raz za rok.

Výber klimatizácie

Pri výbere zohľadňujeme veľkosť miestnosti, jej orientáciu na svetovú stranu, izoláciu miestnosti, počet okien a spotrebičov v domácnosti. Taktiež je dôležité o akú miestnosť ide a rozloženie nábytku v nej. Klimatizáciu neumiestňujeme nad posteľ alebo gauč, prípadne do kancelárie tak, aby chladný vzduch prúdil priamo na osobu. Dôležité je tiež jej namontovanie minimálne 15-20 cm od stropu, aby bolo zabezpečené dostatočné nasávanie vzduchu z hora, ktoré je pre chod klimatizácie dôležité. Nasatý vzduch následne prebehne cez rebrá klimatizácie a spodnou časťou vyjde chladný vzduch.

Patrí klimatizácia do spálne?

Jednoznačne môžeme povedať že áno, avšak treba dodržiavať určité pravidlá. Ako sme už spomínali, vzduch by nemal prúdiť priamo na spiacu osobu. Druhé pravidlo je, že teplotu vzduchu udržiavame v miestnosti maximálne o 6 °C menšiu, oproti okolitému vonkajšiemu vzduchu.

Kúrenie pomocou klimatizácie

Väčšina moderných drahších klimatizácií je vybavená invertorom a tepelným čerpadlom. Práve tepelné čerpadlo má za úlohu vykurovanie miestnosti. Túto funkciu môžeme používať predovšetkým v prechodnom období. Najčastejšie sú klimatizácie dimenzované na teplotu do mínus 7 °C.

Sledujeme aj výkon klimatizácie

Výkon je veľmi dôležitý. Na základe m2 alebo objemu priestoru vyberáme klimatizáciu. Ak by bol výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude nonstop vypínať a zapínať. Ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude fungovať nepretržite, čo sa prejaví na spotrebovanej energií.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár