Ako si vybrať záhradný domček na náradie?

Podobný problém vzniká prakticky pri každom rodinnom dome. Výnimku možno tvoria rodinné domy s minimom priestoru okolo domu. Bez záhrady, bez chodníkov, bez ničoho.

Ak však bývate v bežnom rodinnom dome na predmestí či niekde na dedine, nevyhnutne budete potrebovať celú plejádu nástrojov na udržovanie stavby a jej okolia v esteticky prijateľnom stave.

Ako prvé vás zaiste napadne kosačka. Ak máte trávnik, tak sotva dovolíte tráve rásť si tak, ako je geneticky naprogramovaná. Trávnik je potrebné pravidelne skracovať a bez nejakého zariadenie to nezvládnete. Teoreticky síce môžete trávu zastrihávať bežnými nožnicami – čo by si však o vás potom mysleli susedia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Teraz ani tak nie je dôležité, či máte doma elektrickú, benzínovú či mechanickú kosačku. Po skončení kosenia ju musíte niekde uskladniť, aby neopršala a aby vám ju prípadne niekto neukradol. Potom tu máme hrable, motyčky, motyky, lopaty, lopatky, hnojivá a tak ďalej a tak ďalej. Všetky tieto veci je potrebné niekde uskladniť. V ideálnom prípade na to budete myslieť už pri projektovaní domu. Naplánujete si stavbu dostatočne veľkej garáže, kde sa vám zmestí všetko potrebné.

Nie každý má však na takúto stavbu priestor, nie každý na to myslí v čase projektovania domu a nie každý býva v novom dome. Dôvodov, prečo nie každý dom má dostatok úložných priestorov je samozrejme ďaleko viac.

Jednoduchým riešením je problémov s úložiskom je umiestnenie záhradného domčeku na náradie do priestoru záhrady. Ponuka záhradných domčekov je dnes veľmi dobrá. Ba až pridobrá. Na výber máte niekoľko typov domčekov a každý jeden typ má asi milión variácii. Ako pri ďalších spotrebiteľských rozhodnutiach, aj tu sa môžete dostať do zmätku. V tomto článku sa chceme pozrieť na základné typy záhradný domčekov, na ich výhody a nevýhody. Cieľom je uľahčiť bežnému spotrebiteľovi rozhodovanie v bežnej predajni alebo doma za počítačom.

Drevený záhradný domček

Drevo je v našich končinách jednoznačne najpoužívanejším materiálom na drobné a menšie stavy. S drevom sa dobre pracuje a esteticky patrí k tomu najlepšiemu. Pekné drevo sa vyložene hodí na záhradu a takmer vždy nepôsobí rušivo, čo nemusí byť pri ostatných  materiáloch.

Na druhú stranu treba počítať aj s nevýhodami. Drevo dnes už nie je najlacnejší materiál. Drevené záhradné domčeky patria k tým drahším. A to nehovoríme o žiadnom kvalitnom dreve.

Drevené záhradné domčeky nie sú bezúdržbové. To znamená, že túto stavbu sa musíte starať, inak jej životnosť bude výrazne obmedzená. Drevostavbu je potrebné pravidelne opatrovať ochrannými nátermi. Prvý náter zvyčajne nasleduje okamžite po inštalácii domčeka. Natieranie domčeka nie je iba časovo, ale aj finančne náročné.

...

Plechový záhradný domček

Druhým najčastejšie používaným materiálom na výrobu záhradných domčekov je plech. Zvyčajne ide o bežný  oceľový plech, ktorý je pre potreby exteriérneho použitia povrchovo upravený.

Asi najväčšou výhodou plechového záhradného domčeka je potreba minimálnej údržby. Toto však platí iba za predpokladu, že si kúpite dostatočne kvalitný výrobok, ktorý nebude podliehať hrdzaveniu.

S plechovým záhradným domčekom tak nebudete musieť tráviť čas natieraním. Ak sa vám ho podarí postaviť, tak sa o údržbu veľmi starať nemusíte. S postavením takéhoto záhradného domčeka to však nemusí byť až také jednoduché. A to aj napriek tomu, že výrobcovia/predajcovia vám budú opakovať, že to zloží úplne každý. To je síce možno aj pravda, otázne je však to, koľko to bude trvať.

V každom prípade, ak sa na skladanie necítite, alebo na to nemáte čas, môžete si zaplatiť montáž. Tá samozrejme znateľne predraží celý domček.

Ďalší problém s plechom  môže tkvieť v estetike. Plech je plech a nie drevo. Hoci v ponuke sú aj záhradné domčeky, kde je snaha o imitáciu vzhľadu dreva. Kvalita tejto imitácia sa však líši o značky k značke. V takejto situácii sa neoplatí veľmi nakupovať na internete, keďže bežné fotografie tu nemajú veľkú výpovednú hodnotu.

Plastový  záhradný domček

Asi najmodernejšou (nie nutne najlepšou) verziou je záhradný domček vyrobený z plastu. Nejde o bežný plast, ale špeciálne upravený plast, ktorý by mal vydržať aj tie najťažšie poveternostné podmienky.

Ako pri plechu, aj pri plaste berieme za podstatnú výhodu minimum údržby. V tomto smere plast prekonáva plech. Kým plech je ošetrený povrchovým náterom, ktorý časom môže odísť do stratena, farba je pri plaste súčasťou samotného materiálu. Nedochádza k jej odlupovaniu či opadávaniu. Teoreticky však môže dochádzať k zmene farby vplyvom slnečného žiarenia. S týmto by však výrobcovia mali počítať.

Aj pri plastovom domčeku je potrebné prejsť cez proces skladania. Ten nemusí byť ľahký ani v prípade, ak máte k dispozícii podrobný manuál. Opäť si však môžete dať domček postaviť montážnou firmou.

Plast môže podobne ako plech pôsobiť v záhrade rušivo. Náradiu je to jedno, ale vám to môže spôsobovať estetický žiaľ. Aj plastové domčeky môžu byť predávané v imitácii dreva. Kvalita imitácie je rôzna. Preto sa odporúča si domček pred kúpou pozrieť na vlastné oči. Avšak iba málo predajní má vystavené plastové domčeky. V takom prípade budete musieť riskovať kúpu z online predajne.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár