Na kvalite matraca záleží…

Chystáte sa na stavbu domu a pripravuje si rozpočet. Počítate každé euro, snažíte sa ušetriť, kde sa dá. Aby vám dom vyrástol čo možno najskôr, a to bez toho, aby ste boli po uši zadlžení do konca života.

Otázka tohto článku znie – oplatí sa pri novom domove šetriť na matraci? Keď si iba zbežne pozriete ponuku matracov na internete, uvidíte, že veľký matrac do manželskej či partnerskej posteli sa dá kúpiť aj za menej ako 100 eur. Na druhú stranu však uvidíte aj rovnako veľký matrac, za ktorý predajca chcel cez 1000 eur. Aký význam má minúť o tisícku eur viac na matrac? Má to zmysel, alebo je lepšie radšej ušetriť a minúť tisíc eur na inú  časť stavby? Cieľom tohto článku je pokúsiť sa na túto otázku odpovedať. Schválne píšeme o pokuse, keďže žiadnu jednoznačnú a jednoduchú odpoveď nemožno poskytnúť. Z objektívnych dôvodov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Porovnanie matracov rovnakého typu

Kvalitu  matraca v tomto článku budeme rozoberať v dvoch rovinách – kvalitu jednotlivého typu a kvalitu typov.

Poďme sa pozrieť na to, aké rozdiely medzi matracmi existujú v rámci jedného typu. Ako príklad si zoberme polyuretánový matrac. Teda matrac, ktorý patrí do cenovo najnižšej kategórie.

Matrace vyrobené z klasickej polyuretánovej peny vo všeobecnosti nepatria medzi kvalitu. Polyuretánová pena má niekoľko nie práve najvhodnejších vlastností. Asi najväčším problémom je jej nízka vzdušnosť. Tá priamo problémy nespôsobuje. Vedie však k zvýšenej vlhkosti matraca. Vlhkosť sa do neho dostáva z vášho potu. Vyššia vlhkosť matraca zase praje rastu a rozmnožovaniu mikróbov, ktoré nemusia škodiť iba alergikom. Problémom so vzdušnosťou bude trpieť každý polyuretánový matrac. Bez ohľadu na jeho cenu.

Čo však kvalita matraca dokáže výrazne ovplyvniť, je jeho životnosť. Nekvalitný polyuretánový matrac vás môže prekvapiť v tomto smere už po jednom či dvoch rokoch. Polyuretánové matrace sú náchylné na tvorbu preležanín. To sú priehlbiny, ktoré vznikajú na najčastejšie namáhaných miestach. Ak na matraci spozorujete preležaniny, tak by ste mali konať, a matrac vymeniť.

Rýchlosť tvorby preležanín je v úzkom vzťahu s kvalitou polyuretánovej peny. Kvalitu akejkoľvek peny najlepšie opíšeme jej hustotou. Platí tak, že hustejšia pena vydrží dlhšie. Dlhšie vydrží aj matrac.

Každý penový matrac by mal mať vo svojom popise napísanú hustotu použitej  peny. Teda množstvo kilogramov materiálu v jednom metri kubickom. Najlacnejšie polyuretánové matrace majú túto hodnotu na úrovni cca 15 kilogramov na meter kubický. Toto sú presne tie matrace, ktoré vám vydržia tak jeden rok. Tie najlepšie matrace z PUR peny majú hustotu až 30 kilogramov na meter kubický. Matrac s takýmito parametrami vydrží omnoho viac – pri takomto matraci sa viac-menej nemusí obávať, že ho budete meniť z dôvodu preležanín. Kvalitný matrac sa totiž mení z hygienických dôvodov cca každých 7 až 10 rokov.

...

Pri penových matracoch (rovnako ako pri všetkých ďalších) záleží aj na tom, kto ich vyrobil. Respektíve, kto vyrobil penu v matraci. Výrobca je garantom kvality a garantom informácií, ktoré o svojom výrobku poskytuje. Ak si kúpite matrac, kde je pena od nemeckého výrobcu, budete mať väčšiu istotu, ako keď si kúpite matrac s rovnakými parametrami od neznámeho producenta.

Pri matracoch z pur peny sa vždy oplatí ísť po tej najvyššej kvalite. Lacné polyuretánové matrace sú vhodné akurát tak na príležitostné prespanie niekde na chate.

Penový, latexový, alebo taštičkový  matrac?

A teraz si poďme porovnať rôzne typy matracov. Pozrime sa na to, či sa oplatí ísť po lacnejších typoch matracov. Latexový matrac bude vždy drahší ako matrac z polyuretánovej peny. Taštičkový matrac bude vždy drahší ako matrac z polyuretánovej peny.

Latexové a taštičkové matrace majú vždy lepšie vlastnosti ako bežné penové. Napríklad také latexové matrace sú neporovnateľne lepšie po hygienickej stránke. Nielenže sú oveľa vzdušnejšie, majú navyše aj prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Latexové matrace sú vyrobené z prírodného latexu, ktorý aj v telách rastlín slúži na boj proti mikróbom. Latexové matrace sú z toho dôvodu vhodné pre alergikov a citlivých ľudí. Okrem tohto sa latexové matrace môžu pochváliť aj výbornými ortopedickými vlastnosťami. Dokážu tak pomôcť chrbtici k lepšej polohe počas spánku. Ak je chrbtica na posteli uložená do vhodnej pozície, dokáže sa regenerovať oveľa efektívnejšie. Výsledkom bude zdravší chrbát a viac energie po prebudení.

Taštičkové matrace patria v súčasnosti  k tomu najpredávanejšiemu vo svete matracov. Cenovo to s nimi minimálne v základnej úrovni nie je až také zlé. Taštičkové matrace však prinášajú niekoľko podstatných vlastností, na ktorých by malo záležať každému, kto si chce zabezpečiť kvalitný a zdravý spánok. Taštičkové matrace sú obľúbené najmä pre svoje výborné ortopedické vlastnosti. Každá jedna pružina reaguje iba na tlak vyvíjaný na ňu. Matrac tak dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela a zabezpečiť lepšiu polohu chrbtice. Ako už bolo spomenuté, pohodlie chrbtice počas spánku je z pohľadu jeho kvality kľúčové.

Taštičkové matrace sú vhodné aj z hygienických dôvodov. Keďže jadro týchto matracov je z veľkej časti tvorené vzduchom, matrace sú vzdušné. Šanca, že sa tu vytvoria vhodné podmienky na rast a rozmnožovanie mikróbov, sú výrazne nižšie ako v prípade polyuretánových matracov?

Záver

Šetrite s rozumom. Nekupujte lacné matrace z pochybných materiálov. Vždy je lepšie investovať do matraca, na ktorý sa možno spoľahnúť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár