Aké sú príčiny chrápania? Vieme ako sa dajú liečiť
Chrápanie môžeme označiť ako celosvetový problém. Napríklad len v Poľsku trápi približne 13 miliónov ľudí. Podľa štatistík sa zistilo, že približne 70% z tohto počtu sú muži. Avšak, chrápať môžu rovnako ženy aj deti. Dôležité je problém s chrápaním vyriešiť skôr, ako vzniknú vážne zdravotné problémy.
Prečo človek chrápe?
Dôvodov prečo chrápeme je viac a rozdeliť ich môžeme na závažné a menej závažné. Medzi menej závažné patrí ako príčina fajčenie, ktoré spôsobuje opuchnutie sliznice. Tento problém vieme odstrániť tak, že sa človek vzdá fajčenia. Dočasné chrápanie môže spôsobiť aj nádcha.
Medzi závažnejšie príčiny môže patriť obezita, ktorá sa prejavuje nie len na zlom krvnom obraze, ale aj sťaženom dýchaní. Bránica je o kúsok vychýlená oproti normálnej polohe a tým je sťažený jej pohyb. Nehovoriac o to, že obézny ľudia majú často problém s nádychom/výdychom už počas dňa.
Medzi ďalšie príčiny patrí aj problémy s dýchacími cestami či posunutá nosná prepážka.
Všetky príčiny majú jedno spoločné a to, že je zablokované prúdenie vzduchu počas spánku. To je spôsobené anatomickými zmenami v hornej oblasti dýchacích ciest (ústna dutina, nos, hrdla, hrtan).
Spánkové apnoe
Chrápanie môže spôsobovať tzv. spánkové apnoe. Ide o to, že sa človeku počas spánku na pár minút zastaví dych. Ide o opakované prerušovanie v rámci spánkového cyklu. Prerušenia sú spôsobené nedostatočnou oporou mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc.
Približne 5-10% dospelých na Slovensku trpí týmto ochorením. Symptómami môže byť hlasné chrápanie, prerušenie dýchania, pocit dusenia a lapania po dychu, nepokojný spánok či časté návštevy kúpeľne.
Apnoe má však aj denné príznaky, ktorými sú bolesti hlavy, nadmerná únava, porucha koncentrácie, depresia a podráždenosť či ospalosť.
Liečba
Závisí od závažnosti príčin. Ak je chrápanie spôsobené obezitou, riešením je redukcia hmotnosti pomocou cvičenia. V prípade fajčenia si riešenie môžeme domyslieť.
V prípade problému s mäkkým tkanivom alebo prepážkou prichádza na rad operačné riešenie. Diagnózu a liečbu určí ušno-očno- krčný lekár. Najčastejšie sa používa operácia nosovej priehradky, plastika mäkkého podnebia alebo nosenie ortodontického aparátu počas spánku. V horších prípadoch je potrebné spať s pretlakovým prístrojom, ktorý pomáha dostať kyslík do úst.
Spánková hygiena
Spánková hygiena je označenie pre činnosti, ktoré počas dňa vykonávame. Zlá spánková hygiena môže byť napríklad pozeranie TV alebo iných zariadení vyžarujúcich modré svetlo pred spaním, jedenie tučných/mastných jedál pred spaním, prejedanie sa, cvičenie tesne pred spaním atď. Všetky tieto činnosti pôsobia na kvalitu spánku negatívne. Tým, že tieto aktivity odstránime, môžeme znížiť intenzitu chrápania.
Matrac a vankúš
Niekedy stačí, aby človek chrápal to, že nemá správnu oporu chrbtice, ktorú má poskytovať dobrý matrac. Zlý matrac môže spôsobovať nepríjemný tlak, čím môže vzniknúť sťažené dýchanie. Nevhodné sú tiež matrace, ktoré majú preležaniny. Tieto preležaniny môžu byť viditeľné voľným okom a znamenajú, že matrac už doslúžil, pretože už ďalej neposkytuje svoje kladné vlastnosti.
Hovorí sa, že pre chrápanie je lepšie spať na boku ako na chrbte. V tom prípade je dobré voliť kvalitné penové matrace, do ktorých sa telo ležiace na boku doslova ponorí.
Čo sa týka vankúša, dôležitá je poloha hlavy pri spaní. Kvalitné matrace, predovšetkým ortopedické podopierajú krk čím udržiavajú hlavu vo vodorovnej polohe. Veľkou chybou, ktorej sa najviac dopúšťame je spanie s veľkým množstvom vysokých a hrubých vankúšov.
Najnovšie komentáre