Životnosť matraca sa dá predĺžiť, povieme Vám ako na to
Dôležitosť spánku pozná každý z nás. Ak sa človek dobre nevyspí, prejaví sa to počas celého dňa. Kvalitu spánku môžeme zlepšiť kúpou kvalitného matraca, avšak tam to nekončí. Dôležitá je aj následná starostlivosť oň, aby vydržal čo najdlhšie. Ako sa správne postarať o váš matrac, sa môžete dozvedieť v dnešnom článku.
Otáčanie matraca
Ku každému matracu, ktorý sa predáva by mal byť priložený návod s pokynmi pre kupujúceho. V danom návode by malo byť popísané, čím je možné matrac čistiť a tiež, ako a ako často by sa mal otáčať. Ak kúpený matrac nedostal vlastný návod v papierovej forme, minimálne predajca by mal tieto informácie kupujúcemu povedať.
Prečo sa musí matrac otáčať?
Otáčane matraca je veľmi dôležitá činnosť. Matrace sa otáčajú z toho dôvodu, aby sa oddialila tvorba preležanín. Tie vznikajú vplyvom nerovnomerného tlaku počas spánku. Napríklad, pri spaní je iný tlak v oblasti bedier, ako v oblasti kolien.
Ak sa matrace neotáčajú, môžu vzniknúť nepríjemné priehlbiny, ktoré sú viditeľné voľným okom. Najmä pri lacnejších penových matracoch, je riziko vzniku preležaním veľmi vysoké. Celkovo, penové matrace sa opotrebovávajú najrýchlejšie, najmä tie, ktoré sú kupované v supermarketoch za naozaj nízke ceny.
Ako môžem matrac otáčať?
Existuje veľké množstvo druhov matracov, ktoré majú rôzne nároky. Avšak, dôležité v tomto prípade je, či sa jedná o:
- Jednostranné matrace
- Obojstranné matrace
- Zónované matrace (ortopedické, anatomické…)
- Matrace s rôznou tvrdosťou na oboch stranách
Preto je dobré, keď dostanete ku novému matracu presný návod. V podstate, jednostastranné matrace môžeme otáčať na druhú stranu, a získame tak dve polohy matraca. Ak sú obojstranné, máme viac možností ako môžeme matrac otáčať. Pri matracoch so zónovaním je to ťažšie, resp. niektoré sa nemôžu otáčať vôbec, pretože majú presne určené oblasti pre bedrá, hlavu, ramená, atď. Niektoré matrace majú rôzne tvrdosti na oboch stranách. Preto, ak matrac otočíte, získate inú tvrdosť. Je na vás, či budete ochotný matrac otočiť na inú tvrdosť.
Vetranie matraca
Pre správnu hygienu matraca je dôležité jeho vetranie. V matracoch sa počas ich životnosti zabývajú rôzne roztoče, plesne či iné organizmy, ktoré nie sú pre zdravie človeka prospešné. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa čistote matraca venovala určitá pozornosť. Roztoče sa nachádzajú v každej domácnosti a nikdy sa ich úplne nezbavíme, no môžeme obmedziť ich počet. Dôvod, prečo sa roztočom v ľudských obydliach páči, je ten, že im človek poskytne všetko potrebné pre spokojný život. Stačí im vlhkosť, teplo, prach a odumreté časti kože.
A tu sa dostávame k podstate, prečo treba matrace nechať raz za čas vetrať. Počas spánku dokáže človek vylúčiť až jeden liter potu, ktorý sa dostáva priamo do poťahu matraca alebo samotného matraca. Aby sme zabezpečili čo najlepšie podmienky na vetranie matraca, odporúčame matrac uložiť na lamelové rošty, na posteľ bez úložného priestoru.
Okrem správneho podkladu sa dá matracu pomôcť tak, že pri prezliekaní obliečok ho necháte pár hodín odokrytý bez všetkého. Matracu určite pomôže, ak ho tiež raz za čas povysávate.
Starostlivosť o poťah matraca
Poťahom na matrac sú vybavené skoro všetky predávané matrace. Tak ako aj matrace, aj poťahy sa predávajú v rôznych cenových kategóriách, ktoré závisia od kvality použitého materiálu. Dôležité je, aby sa poťah na matrac minimálne raz do roka vypral v práčke. Prať sa môže aj v prípade, že sú voľným okom viditeľné nečistoty. Dôležité je tiež pravidelné vysávanie.
Chránič matraca
Jedná sa o dodatočnú vrstvu na matrac, ktorá nie je súčasťou matraca a je potrebné ju dokúpiť. Jeho úlohou je zjednodušiť starostlivosť o matrac. Ak si obstaráte chránič, poťah nemusíte prať často, pretože všetky nečistoty a vlhko absorbuje práve chránič matraca, ktorý sa veľmi jednoducho dáva dole. Jeho úlohou je tiež chrániť poťah pred mechanickým poškodením.
Najnovšie komentáre