Rosenie okien – čo spôsobuje tento nepríjemný jav?
V zime si pohľad cez okná predstavujeme asi takto: sedíme v príjemne vykúrenej miestnosti a cez dokonale čisté okno sa pozeráme na zasneženú krajinu, ktorá je navyše zaliata nádherným žltým slnkom.
Nie vždy to však takto je. V prvom rade zasnežená krajina je u nás mimo horských oblastí skôr raritou ako nejakým pravidlom. A už aj keď aj nejaký ten sneh napadne, tak nie vždy je to zosúladené so žiariacim slnkom.
To všetko sa však dá vcelku pohodne predýchať. Každá gazdiná však trpí, keď na oknách spozoruje to, čo by tam nemalo byť – skondenzovanú vodu. Rosenie okien rozhodne nie je niečo príjemné. Veľmi často si ľudia s tým javom nevedia poradiť. Nechceme tvrdiť, že ono to vždy ide. To určite nie. V niektorých prípadoch však rosenie okien je možné vyriešiť bez väčších ťažkostí. Nebudete na to potrebovať ani veľa úsilia, ani veľa peňazí.
Všeobecné príčiny rosenia okien
Ako už bolo spomenuté, rosenie okien je v podstate kondenzovanie vodnej pary na povrchu okien – nemusí ísť výlučne o rosenie na sklenom povrchu. Rosiť sa môžu aj gumené, plastové či drevené časti okien. Ku kondenzácii vodnej pary dochádza vtedy, keď sa para dostane do kontaktu so studenším povrchom. Vzduch sa pri kontakte so studenším povrchom ochladí a vodná para zákonite zmení skupenstvo. Tento fyzikálny zákon ani pri najlepšej vôli nikto zmeniť nedokáže.
Pozrime sa na základné príčiny rosenie okien
Rosenie vonkajšieho skla okna
Rosenie vonkajšieho skla okna býva spôsobené výbornou izoláciou okien. Stáva sa to tak iba pri najlepších oknách. Výsledkom takmer dokonalej izolácie je to, že vonkajšie sklo sa ochladzuje viac, ako je teplota okolia. Sklo sa neohrieva vplyvom vnútornej teploty z dôvodu výbornej izolácie.
V tomto prípade tak nejde o žiadnu chybu, s ktorou by sme vedeli niečo spraviť. Jediným riešením by bolo zmeniť vonkajšie počasie, a to zatiaľ nie je možné.
Rosenie priestoru medzi sklami
Ak máte dvojsklené okno, tak k roseniu dochádza v medzere medzi nimi. Ak máte tzv. trojsklo, tak k roseniu môže dochádzať v jednej medzere, alebo v oboch zároveň.
V každom prípade tento druh rosenia je spôsobený poškodením konštrukcie okna. Za normálnych okolností by mal byť priestor medzi dvoma sklami dokonale vzduchotesný – teda do vnútorných priestorov by sa nemohol dostať žiadny vzduch. Do priestoru medzi sklami sa dáva špeciálny plyn s nulovou vlhkosťou. Takýto plyn nemôže kondenzovať, keďže by nemal čo kondenzovať. Ak sa však do tohto priestoru dostane vzduch s vyšším obsahom vodnej pary, zákonite dochádza k problémom.
Ak sa vám niečo takéto deje na vašom okne, tak takýto výrobok je potrebné okamžite reklamovať. To platí iba v prípade, že výrobok je stále v záručnej dobe, respektíve ste okno pri jeho používaní nepoškodili. V takomto prípade by nebolo reklamácii vyhovené.
Aj z tohto dôvodu sa neoplatí kupovať okná nízkej kvality. Kúpa okna je investícia na mnoho rokov, a z toho dôvodu sa oplatí si zaplatiť kvalitu.
Rosenie rámu okna v škáre
Tento druh rosenia je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený chybnou inštaláciou okna do stavebného priestoru. Namontovanie okien je potrebné robiť presne podľa predpísaných pravidiel. V opačnom prípade môže v priestore medzi rámom a murivom dochádzať ku kontaktu studeného vzduchu z exteriéru a teplého vzduchu z interiéru. Výsledkom je ochladenie teplého vzduchu a kondenzácia vodnej pary.
Rosenie okien z vnútornej strany
Tento typ rosenia okien je častý najmä v novostavbách. Objavuje sa v stavbách, ktoré sú vzduchovo veľmi dobre odizolované. V takýchto stavbách sa vodná para nedokáže dostať do exteriéru inak ako cez okná. Môže sa tak jednať aj o dobre rekonštruované priestory.
Riešenie tohto problému je našťastie veľmi jednoduché – je potrebné výrazne upraviť vetrací režim budovy. Odporúčaná vlhkosť v domácnosti je od 30 do 70 percent. Za optimálnu hodnotu môžeme považovať 40 percent.
Vlhkosť sa však poľahky dostane aj na vyššie čísla, a to najmä v miestnostiach, kde sa tvorí množstvo vodnej pary (teda kuchyňa a miestnosti, kde sa nachádza veľa ľudí). Veľkým problémom je, že len veľmi málo ľudí vie správne vetrať. Vyriešené to majú tzv. pasívne domy, kde dochádza k automatickému vetraniu. V bežnom dome si však na vetranie budete musieť vystačiť sami.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že interiér vetraním stráca veľké množstvo tela. Draha minuté peniaze na vykúrenie zrazu vyletia von oknom. Pravda je však presne opačná. Vetraním šetríte peniaze na vykurovanie. Ako je to možné?
Miestnosť plnú vzduchu s vysokou vlhkosťou je náročnejšie vykurovať. Najľahšie vykúriť miestnosť so suchým vzduchom. Výmenou vzduchu v miestnosti dokážete ušetriť až 20 percent nákladov na vykurovanie. Aj po výmene vzduchu zostávajú steny vyhriate a vnútorná teplota sa rýchlo dostane do komfortného pásma.
Ako teda vetrať? Vetrať je potrebné často a krátko. Nie raz za deň na 20 minút. Pokiaľ budete vetrať trikrát denne, všetko by malo byť v poriadku. Pokojne stačí, ak okná otvoríte na päť minút. Ideálne bude, ak všetky okná otvoríte naraz, aby vznikol prievan a k výmenu vzduchu došlo v čo možno najkratšom čase.
Najnovšie komentáre