Aký spôsob vykurovania si zvoliť?

Koncom októbra bude sotva niekto riešiť problém, aký systém vykurovania si zvoliť do rodinného domu. Na takéto myšlienky je jednoducho príliš neskoro. Vykurovacia sezónu je jednoducho už tu.

Nad tým, čím kúriť, sa však oplatí rozmýšľať. Platí to najmä pre tých, čo sa chystajú na stavbu nového bývania, respektíve majú pred sebou výraznú rekonštrukciu.

Situácia s výberom vykurovacieho systému je zložitejšia, ako by sa prvý pohľad mohlo zdať. A ani prvý pohľad nehovorí o jednoduchosti. Problém je v tom, že túto voľbu nestačí vztiahnuť na existujúcu situáciu. Do úvahy je potrebné brať aj časové hľadisko. To, že je jeden systém výhodný dnes, neznamená, že bude výhodný aj zajtra. A budúcnosť je už zo svojho princípu  neznáma. Z tohto dôvodu sa nikdy nemôžete dopracovať k stopercentnej istote, že niečo je najvýhodnejšie, že niečo je istota.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Aj vykurovacie systémy podliehajú trendom. Trendy sú okrem iného spôsobené aj menením sa podmienok. Prebiehajúci trend však neznamená, že sa to nikdy nezmení. Do úvahy je potrebné brať aj to, že trendy sú výrazne podporované marketingovými aktivitami výrobcov zariadení, dodávateľmi palív a tak ďalej. Z tohto dôvodu trendy majú tendenciu prestreliť realitu. Takmer nevyhnutie tak vedú ku kolapsu určitého smeru vývoja a jeho nahradeniu niečím novým.

Tradičné palivo – drevo

Drevo je tradičné palivo, ktoré v posledných rokoch zažíva renesanciu. Nie je tomu až tak dávno, kedy kúrenie drevom bolo jedinou cestou, ako si vyhriať interiér. Potom sme prešli plynofikáciou a dlho sa zdalo, že drevo je dávna minulosť. Toto však vychádzalo z predpokladu, že ceny zemného plynu sa nebudú meniť. A tie sa meniť začali. Cena zemného plynu stúpla natoľko, že ekonomická výhodnosť tohto paliva sa výrazne zmenila.

Mnoho domácností si kúpilo kotol na tuhé palivá a kotol na plyn odstavili, prípadne používajú oba systémy súčasne.

Drevo ako palivo však nie je práve najpraktickejšie. Určite nie je jeho tradičnej podobe. Po zrezaní stropu je potrebné drevo naštiepať na vhodné rozmery. Potom je potrebné drevo vysušiť. A potom ho musíte postupne vkladať do kotla. Takýto kotol má potom veľmi ďaleko od pohodlnosti obsluhy plynového kotla. Ak budete pri takomto kotly, bude vám teplo. Odídete od neho, bude vám zima.

...

V spaľovaní dreva však vzniklo niekoľko inovácií, ktoré vyššie uvedený problém riešia. Drevo sa pred spaľovaní spracúva – vyrábajú sa z neho pelety. Veľmi obľúbené sú mini pelety, ktoré sa predávajú vo vreciach. Takéto peletky vám umožnia pohodlnejšiu obsluhu kotla na tuhé palivá. Ku kotlu však budete musieť pripojiť tzv. zásobník. Do tohto zásobníka potom nasypete pelety a kotol sa postará o zvyšok. Pohodlnosť obsluhy peletového kotla je výrazne vyššia ako pri bežnom kotly na drevo, stále však nedosahuje pohodlnosť obsluhy plynového kotla. O plynový kotol sa nemusí starať vôbec – na začiatku vykurovacej sezóny ho spustíte a potom ho iba na konci vykurovacej sezóny vypnete.

Drevo sa považuje za jasne ekologický materiál. V skutočnosti to ale nie je také jednoduché. Je síce pravda, že drevo je obnoviteľný materiál. Jeho dodávky sú však obmedzené. Nadmerné ťaženie drevnej hmoty spôsobuje problémy a dvíha sa voči tomu odpor verejnosti. Dopyt po dreve tak nemôžete stúpať nekonečne. Stúpajúci dopyt po dreve spôsobí zvýšenie ceny tejto suroviny, čo nakoniec povedie o okresaniu tohto dopytu. Drevo je alternatívny palivom a vždy také aj bude. Z dreva sa nikdy nestane dominantné palivo pre vykurovacie systémy.

Zemný plyn

V súčasnosti je situácia taká, že vykurovanie plynom je stále najvýhodnejšie. Avšak nie za každých okolností. Ak máte na pozemku pripravenú plynovú prípojku, tak z pohľadu ceny nemá veľký zmysel rozmýšľať o alternatívach. Iná situácia je však v prípade, ak plynovú prípojku k dispozícii nemáte a jej zavedenie by vás stálo nejaké peniaze (nie je to práve lacná záležitosť). V takejto situácii je dobré rozmýšľať o alternatívach.

Aké sú svetové trendy v zemnom plyne? Ceny fosílnych palív takmer určite nepôjdu smerom hore. Existujú dobré predpoklady, že cena zemného plynu pôjde smerom hore. Ceny fosílnych palív by výraznejšie klesli iba  v prípade výraznej ekonomickej krízy či nejakého ozbrojeného konfliktu. Takéto udalosti by však nezasiahli iba ceny palív – totálne by prekreslili ekonomické podmienky života. V prípade vojny je potrebné brať do úvahy aj bezpečnosť dodávok zemného plynu, keďže Slovensko produkuje minimum tohto plynu.

Z pohľadu ekologického rizika patrí zemný plyn k tým prijateľnejším palívam. Ide  o neobnoviteľnú surovinu – pri spaľovaní však produkuje výrazne menej vedľajších produktov, ako tomu je pri rope či uhlí. V dohľadnej dobe nie je reálne, že sa ľudstvo kompletne odstrihne od fosílnych palív. Snahy o ich elimináciu sa však budú stupňovať. Plyn však tým bude trpieť najmenej.

Ekonomiku spaľovania plynu ovplyvňuje aj rozvoj technológii. Spaľovacie zariadenie zvyšujú svoju účinnosť. V tomto smere je ešte priestor na zlepšovanie, hoci prirodzene tu máme hornú hranicu. V posledných rokoch sa objavili kondenzačné kotle, ktoré zvýšili výkon plynového kotla v desiatkach percent a efektívne tak znížili spotrebu plynu a odľahčili rodinné rozpočty.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár