Aký matrac do detskej postieľky?

Máte pocit, že vaše dieťa sa zle spí? Že sa budí nevyspaté či dokonca podráždené? Napriek úsiliu stále neviete, kde je príčina? Skúste sa pozrieť do postieľky. Konkrétne na matrac. Problém nekvalitného spánku môže byť práve tu.

Ak je pre dospelého človeka kvalita spánku významným činiteľom ovplyvňujúcim zdravotný stav a celkovú kvalitu života, potom pri dieťati to platí mnohonásobne viac.

matrac pre deti

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Chrbtica dospelého človeka je plne vyvinutá a jej rast je ukončený. Kosť je skostnatená a už sa iba opotrebúva. Môžete ju poškodiť, ale je to pomerne zložité a najmä trvá to niekoľko rokov vytrvalého zanedbávania kvality spánku.

Pri deťoch je situácia diametrálne odlišná. Všetky kosti detí neustále rastú a formujú sa na základe genetických predpokladov a vonkajších vplyvov. Chrbtica je komplexný systém kostí, ktorý je mimoriadne citlivý práve na tieto vonkajšie vplyvy.  Len malé percento detí sa rodí s vrodenými chybami chrbtice. Veľkú väčšinu porúch chrbtice nenájdete v zdedenom genetickom kóde, ale v poškodení počas vývoja. Chrbtica sa prispôsobuje okolitým podmienkam, čoho dôsledkom môže byť chybný vývin.

Medzi spomínané vonkajšie podmienky považujeme aj matrac. Dobrý matrac umožní chrbtice prirodzený vývoj. Zlý matrac sa postará o jej deformáciu, ktorá sa môže prejavovať nekvalitným spánkom dieťatka, respektíve rôznymi problémami v budúcnosti.

O význame spánku v spojitosti so zdravým sa často spomína fakt, že spánkom trávime až tretinu života. Pri deťoch je to ešte viac. Deti do troch mesiacov života spia viac ako dve tretiny svojho času. Vekom sa potreba spánku postupne znižuje – vždy však tvorí výraznejšiu časť ako v prípade dospelých.

Rozmery matraca

Kým rozmery matracov pre dospelých sú typicky 90 x 200 cm pre jednolôžkový matrac a od 140 x 200 cm pre matrace dvojlôžkové, klasický rozmer detskej postieľky je len 120 x 60 cm. Nie všetky postieľky sú však vyrábané v týchto dimenziách. Na toto je potrebné si dať pozor. Dôležité je, aby matrac presne sedel do postieľky. Akékoľvek medzery medzi postieľkou a matracom sú neželané. Ak kupujete postieľku a matrac samostatne, zmerajte si presne otvor na matrac.

Do medzier medzi postieľkou a matracom sa môžu zakliesniť ruky či nohy dieťaťa, čo určite pohodliu spánku neprospieva.

Tvrdosť matraca

Pri tvrdosti matraca pre deti vo všeobecnosti platí to isté ako pri dospelých. Cieľom matraca je udržať prirodzenú polohu chrbtice počas spánku. Pokiaľ dieťa spí na boku, matrac by mal byť dostatočne mäkký, aby bola chrbtica v rovine. Pokiaľ spí na chrbte, matrac sa takisto mal postarať o prirodzenú polohu chrbtice.

...

Najväčší rozdiel pri výbere tvrdosti matraca medzi deťmi a dospelými je v tom, že deti si nedokážu vybrať to, čo je pre ne zo zdravotného hľadiska najlepšie. Dospelí si vyberajú tvrdosť matraca do veľkej miery na základe osobných preferencií a skúseností, ktoré nemusia byť vždy optimálne zo zdravotného hľadiska. Pri deťoch je potrebné brať do úvahy iba zdravotné hľadisko.

Existuje všeobecná zhoda v tom, že deti by mali spávať skôr na tvrdších matracoch. Mäkké matrace nie sú pre deti vhodné z dôvodu, že telíčko sa do nich príliš ponorí, čo môže viesť k poškodeniu vývoja chrbtice.

Odborníci na spánok odporúčajú, aby deti spávali na matracoch o tvrdosti 3 až 4 (bežná 5-bodová stupnica tvrdosti matraca). Inými slovami ide o stredne tvrdé matrace.

Z tohto dôvodu sa malým deťom neodporúča spať na matracoch z pamäťovej peny. Je to síce veľmi pohodlné, táto pena však nemá najlepší vplyv na vývoj chrbtice – je príliš mäkká.

Vzdušnosť matraca

Vzdušnosť matraca je mimoriadne dôležitá pre všetky vekové kategórie. V málo vzdušnom a málo vetranom matraci je vysoká vlhkosť, čo vedie k premnoženiu neželaných mikroorganizmov.

Baktérie či roztoče v matraci za normálnych okolností veľa problémov nenarobia. Deti sú však mimoriadne citlivé a dokážu negatívne zareagovať aj situácie, ktoré by dospelý zvládol bez väčších problémov.

Pre zabezpečenie dostatočného vetrania matraca je kľúčové, aby bol položený na rošte s otvormi. Z tohto dôvodu sa neodporúča nechávať dieťatko v mobilných postieľkach – tie sú určené iba na dočasné používanie. Ich dno je plné a vlhkosť tak nemá kam unikať.

Aká pena?

Detské matrace sa zvyčajne vyrábajú z polyuretánovej peny. Tento materiál však nie je z pohľadu kvality spánku dieťaťa práve tým najlepším riešením. PUR pena je vyrobená z ropy a má schopnosť akumulovať elektrostatickú elektrinu. Tá má dokázateľne nepriaznivé účinky na spánok. Tieto účinky sú opäť najviditeľnejšie pri deťoch.

Pri výbere matraca pre deti by ste sa mali zamerať na prírodné materiály, ktoré majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. To znamená, že rozmnožovanie baktérií, plesní a roztočov v nich je predsa len o niečo zložitejšie.

Za najlepší materiál detských matracov sa považuje latex. Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného kaučuku – kvalitné latexové matrace obsahujú až 98 percent prírodného kaučuku (zvyšné dve percentá sú syntetické látky, ktoré upravujú vlastnosti latexu). Výrobcovia lacnejších a menej kvalitných latexových matracov sa snažia na latexe šetriť. V predaji sa objavuje tzv. vodný latex, čo je nekvalitná zmes PUR peny a latexu.

Pri latexových matracoch sa často využívajú tzv. kokosové dosky. Tieto dosky sú vyrobené z vlákna, ktoré sa získava zo šupiny mladých kokosov. Najväčšou výhodou kokosových dosiek je ich vzdušnosť. Zaujímavosťou je, že aj tieto dosky sa impregnujú latexom.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár