Čo by ste mali vedieť o masívnych posteliach ešte pred ich kúpou?
Masívne postele sú aj v súčasnosti najvyhľadávanejším druhom postelí. Jedným z dôvodov prečo patria medzi top produkty, je ich elegancia a dlhá životnosť. Aké sú ich ďalšie pozitívne alebo negatívne vlastnosti sa môžete dočítať v dnešnom článku.
Nadčasový dizajn
Už v minulosti predstavovali známku luxusu a bohatstva. V každom kaštieli, hrade alebo zámku boli v spálňach umiestnené nádherné vyrezávané drevené postele. Výhoda dreva je tá, že sa dá opracovať do rôznych štýlov, od veľkých historických postelí po nádherné moderné masívne kusy. Aj v súčasnosti môžu vzbudzovať pocit luxusu.
Vo väčšine drahých hotelových izieb môžeme nájsť elegantné masívne postele. Okrem dizajnu sa v hotelierstve používajú z dôvodu vysokej životnosti a odolnosti. Ich pozitívna vlastnosť je tiež tá, že zvládnu aj veľké zaťaženie.
Použité materiály
Aby mali masívne postele dlhú životnosť, sú vyrábané z tvrdého a odolného dreva. Výhodou je, že existuje veľké množstvo farebných prevedení, ktoré sa hodia naozaj do každého interiéru. Najčastejšie sa vyrábajú z dubu, buku alebo orecha. Orechové drevo je drahšie, kvôli unikátnej farbe. Tvrdosť dreva sa hodnotí podľa Brinellovej stupnice. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 1 po 8, pričom 8 predstavuje najvyššiu tvrdosť. Pri masívnych posteliach môžete nájsť aj označenie v percentách.
Dubové drevo
Okrem výroby nábytku sa pre svoju tvrdosť používa aj v stavebníctve. Je to aj z toho dôvodu, že je oveľa odolnejšie voči poveternostným podmienkam, oproti ostatným druhom dreva. Preto ho môžeme nájsť často okrem interiéru aj v exteriéri. Dubové drevo obsahuje látku Tanín, vďaka ktorej má vysokú odolnosť voči škodcom. Aj vo vinárstve sa používajú dubové sudy veľmi často, hlavne z dôvodu stabilizácie farby a chute. Najkvalitnejšie destiláty ako je whisky, drahé vína alebo iné destiláty sa uskladňujú v dubových sudoch. Hustota dubového dreva je 0,75g na centimeter kubický.
Dubové drevo sa používa aj na výrobu nábytku do kúpeľní. Medzi jeho pozitívne vlastnosti patrí práve odolnosť voči vode alebo vlhkosti. Striedanie vlhka a sucha mu nerobí žiaden problém. V stavebníctve sa používa napríklad na výrobu mostov, podpier k mostom, pri stavbe lodí alebo mlynských kolies.
Masívna posteľ
Základným prvkom masívnych postelí je rám, ktorý tvorí hlavný dizajnový prvok ale aj nosnú konštrukciu. Ako sme už spomínali, čím tvrdšie drevo, tým bude posteľ odolnejšia. Lacnejšie drevené postele môžu byť vyrobené z mäkkého dreva ako je napríklad smrek, borovica, mahagón či kaučuk.
Aby sme zabezpečili čo najlepšie vetranie matraca, vyberáme posteľ na nožičkách. Nožičky oceníme aj v prípade, že máme elektricky vyhrievané podlahy, prípadne ak sa v domácnosti nachádza robotický vysávač.
Masívne postele môžu byť vyrábané aj s úložným priestorom. Ak máme k dispozícií malý byt alebo dom, a oceníme každý jeden odkladací priestor môžeme využiť možnosť odkladacieho priestoru v posteli. Ak však nie sme nútený vyberať posteľ s odkladaním priestorom, pre matrac bude lepšie, ak sa v posteli nebude nachádzať. Tým, že budeme mať otvorené priestranstvo pod posteľou, zabezpečíme lepšie vetranie matraca, do ktorého sa počas spánku dostáva ľudský pot.
Nevýhody masívnych postelí
Niekomu drevo ako materiál nemusí vyhovovať. Pri masívnych posteliach prevyšujú pozitívne vlastnosti. Jediné negatívum môže byť vyššia cena, ktorá na druhú stranu zaručí dlhodobého pomocníka v domácnosti. Pri kúpe postele dávame pozor na to, z akého dreva je posteľ vyrobená.
Najnovšie komentáre