Páčila by sa vám bezúdržbová záhrada?

Dalo by sa povedať, že všetky ľudia by radi bývali v dome s väčšou či menšou záhradou. Prečo potom nebývajú všetci ľudia v takomto prostredí? Dôvodov je viacero. Mnoho ľudí si bývanie v rodinnom dome jednoducho nemôže dovoliť z finančného dôvodu. Bývanie v byte, jeho kúpa a prevádzka, vychádza stále výrazne lacnejšie. A samozrejme nie každý chce bývať ďaleko od centra mesta. Mnohým ľudia sa hnusí predstava bývania na vidieku, na dedine, kde existuje jedna krčma a chodí tam zopár autobusov.

Veľká skupina ľudí nemá čas na to, aby udržovali okolie domu. Starať sa o záhradu naozaj dokáže zabrať nejaký ten čas. Tráva a všetky rastliny rastú. Treba sa o ne starať, aby sa vám záhrada v priebehu niekoľkých týždňov nepremenila na divočinu. Ak vás baví kosiť trávu, tak to beriete ako relax. Ak vás na tráve zaujíma iba jej farbe, jej rýchly rast, najmä na jar, vás bude viac ako rušiť.

Zo záhrady sa tak časom môže stať niečo, k čomu si vybudujete negatívny vzťah. Ak sa na začiatku veľká záhrada zdá výborným miestom na relaxovanie pod letným slnkom, časom sa z tohto priestoru môže stať miesto, ktoré budete vnímať ako pracovisko. Tráva, ak má vhodné podmienky, dokáže intenzívne rásť. Takýto trávnik je potom potrebné kosiť dva až trikrát týždenne. Ak máte záhradu o ploche 500 metrov štvorcových, tak to trvá niekoľko hodín. Dnes síce existujú automatické kosačky, ktoré kosia trávnik bez ľudského zásahu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo by ste povedali na to, keby ste mali záhradu s krásnym trávnikom a zároveň by ste takejto záhrade venovali mesačne nula minút.

Základom bezúdržbovej záhrady je jej obmedzená veľkosť. Na to, aby ste vedeli zrelaxovať pri niečom zelenom na čerstvom vzduchu zaručene nepotrebujete 500 metrov štvorcových. Ak nepotrebujete hrávať na dvore futbal, tak vám bohato postačí zlomok tejto rozlohy.

Hlavným problémom každej záhrady je tráva. My vám teraz navrhujeme niečo radikálne – a to umelú trávu do záhrady.

Umelá tráva nie žiadnou novinkou. Poznáme ju už desiatky rokov. Najbežnejšie sa s ňou stretávame na športových ihriskách. Futbal sa dnes už bežne hráva na umelej tráve. Umelá tráva je v podstate špeciálny druh koberca.

Dnes je ponuka umelej tráve viac ako dobrá. Za posledné roky išla kvalita rýchlo hore. Výrobcovia sa zlepšili najmä v schopnosti imitovať skutočnú trávu. Tie najlepšie výrobky vám poskytnú takmer dokonalú ilúziu trávy.

Umelú trávu je možné položiť na viaceré plochy. Pokiaľ chcete dokonale rovný trávnik, tak je ideálnym podkladom betón či asfalt. Lepší schladzovací efekt však bude mať bežná pôda.

...

Výhody umelého trávnika

Umelý trávnik nemá klimatické obmedzenie

Samozrejme, že toto platí iba pri dostatočne kvalitných výrobkoch. Umelú trávu si na záhradu môžete dať bez ohľadu na to, v akej zemepisnej polohe sa nachádzate. Trávu nemusíte dávať dole na zimu. Odolá aj tomu najhorúcejšiemu letu. Nevadia jej intenzívne a dlhotrvajúce  Skrátka – je vhodná do každého prostredia.

Umelý trávnik má dlhú životnosť

Toto tvrdenie však opäť platí iba pri dostatočnej kvalite. Tú však na trhu poľahky nájdete. Pri umelej tráve sa nemusíte obávať, že po jednej zime ju budete musieť vymeniť. Určite vám nevydrží večne – poslúži vám však mnoho rokov. Konkrétna životnosť umelého trávnika je silne závislá od spôsobu využívania. Je iné, keď po nej bude jazdiť auto, ako prípad, keď na nej budete ležiavať cez víkendy.

Kvalitné umelé trávy sú vysoko odolné voči zmene farby. V minulosti umelé trávniky trpeli vplyvom slnečného žiarenia a po pár rokoch menili farbu a čím ďalej tým menej sa podobali skutočnej tráve. Tento problém je dnes vyriešený a vplyv slnečného žiarenia na farbu umelej trávy je výrazne nižší (stále však čiastočne existuje).

Umelý trávnik je ekologický

Na prvý pohľad sa to tak nemusí zdať. Veď umelá tráva je vyrobená z plastov a tie vyrábame z ropy, čo je neobnoviteľná surovina. Toto všetko je pravda. Živá tráva však nie je z ekologického hľadiska lepšou voľbou. Samotná tráva určite áno, ale údržba takéhoto trávnika určite nie. Na kosenie trávnika sotva budete používať klasickú kosu. Buď budete mať elektrickú alebo motorovú kosačku. Obe míňajú palivá, ktoré majú výrazný vplyv na životné prostredie. Živý trávnik ľudia zvyknú aj hnojiť. Hnojivá nemajú dobrý vplyv na prostredie trávnika (s výnimkou trávy). Často sa používajú aj rôzne herbicídy. Nič z tohto nepotrebujete pri údržbe umelého trávnika.

Záhrada s umelým trávnikom  nie je žiadna ťažko dosiahnuteľná myšlienka. Inštalácia umelej trávy je jednoduchá a zvládne každý aspoň trochu manuálne zručný človek. V tomto je to podobné ako pri klasickom trávniku. A dokonca možno jednoduchšie. Nemusíte vysievať trávové semenu a potom plochu intenzívne zavlažovať. Stačí zmerať plochu, ktoré chcete zatrávniť a objednať príslušné množstvo trávového koberca. Ak budete ošetrovať väčšiu plochu, tak budete musieť spájať viacero pásov trávy. A rezať ich. Na to však nepotrebujete žiadny špeciálny nástroj – vystačíte si z kvalitnými nožnicami, alebo s nožom na papier.

Celú túto situáciu vie skomplikovať, ak máte doma psa alebo mačku. Ak sú zvieratá zvyknuté robiť toaletu na tráve, tak umelú trávu budú považovať za trávu. Čistenia koberca od výkalov je však možné.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár