Ktorý stromček je ekologickejšou voľbou – umelý alebo živý?
Vianoce boli pôvodne najmä náboženský sviatok. S postupnou sekularizáciou spoločnosti sa však táto časť roka trochu mení. Náboženský význam Vianoc sa postupne stráca, respektíve ustupuje do úzadia, a do popredia vystupujú rôzne pohanské (z náboženského pohľadu) zvyky. Vianoce sú dnes predovšetkým rodinným sviatkom – hádam jediným obdobím, kedy sa mnohé rodiny počas roka stretnú. Pri horšom pohľade by sme mohli moderné Vianoce nazvať sviatkom nakupovania, zostaňte však pri optimizme.
K našim Vianociam nerozlučne patrí aj vianočný stromček. Pre mnohé rodiny by Vianoce bez patričného stromčeka neboli tým pravým sviatkom. Takmer vo všetkých domácnostiach nájdete vianočný stromček. Pritom táto tradícia nie je veľmi stará. Stromček ako objekt ozdobovania sa objavil až v 19. storočí niekde v Nemecku. Ťažko už dnes povedať, ako to celé vzniklo.
Na Slovensku je cca jeden milión domácností. To znamená, že každé Vianoce potrebujeme jeden milión stromčekov. Približne. To určite nie je nízke číslo. Ako pri každej spotrebe, a tu je dobré sa pýtať, aký vplyv to má na naše životné prostredie.
Pri výbere Vianočného stromčeka máte tri možnosti, a to: žiadny stromček, živý stromček, umelý stromček. V tomto článku nebudeme riešiť, či je lepšie mať smrek alebo jedličku, či je lepší umelý stromček s polyetylénu či iného plastického materiálu. Otázka znie: ktorý stromček je z pohľadu dosahu na životného prostredie lepšou voľbou.
Táto otázka nie je ničím novým. Pravidelne prichádza do mediálneho priestoru spolu s Vianocami a potrebou zaobstarania vianočného stromčeka.
Umelý stromček
V minulosti boli umelé stromčeky predávané a prezentované s tým, že je to ekologický variant klasického živého stromčeka. Umelý stromček vám vydrží niekoľko sezón, kým živý má trvácnosť tak dva až tri týždne.
K negatívnym vplyvom živých stromčekov na životné prostredie sa dostaneme neskôr. Teraz sa pozrieme výhradne na umelé stromčeky. A to bez toho, aby sme sa venovali konkrétnemu materiálovému zloženiu stromčekov. Umelý stromček sa skladá najmä z plastovej časti. Nájdete tu však aj nejaký ten kov.
Plasty sa vyrábajú z ropy, čo je neobnoviteľná surovina. Pri ťažbe ropy navyše vzniká množstvo problémov. Známe sú aj ekologické katastrofy spojené s transportom ropy. Pri výrobe umelého vianočného stromčeka možno teoreticky použiť biologický plast, teda plast vyrobený z biologicky rozložiteľných materiálov. Možno aj niečo také existuje.
Bežné plasty sa však len tak v prírode nerozložia. Rozklad plastov trvá storočia. Umelý stromček skutočne vydrží viac ako jednu sezónu, určite však nevydrží večne. Časom sa poškodí, prípadne vyjde z módy. A bude ho potrebné zlikvidovať, teda zbaviť sa ho. V ideálnom prípade by sa stromček zrecykloval. Oddelila by sa plastová časť od kovovej. Kovové časti je vždy možné takmer plne použiť na nové výrobky. Pri recyklácii plastov je to už horšia. Zrecyklovaním plastovej časti vianočného stromčeka nikdy nezískate nový vianočný stromček.
V slovenských podmienkach však dôsledné zrecyklovanie vianočného stromčeka nie je veľmi reálne. Máme síce separovaný zber, recyklácia je však stále iba v začiatkoch. Váš vyradený umelý stromček tak s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na skládke tuhého komunálneho odpadu, alebo v spaľovni. Oba spôsoby zlikvidovania stromčeka majú veľmi ďaleko od ekologickosti.
Živý stromček
Za určitých okolností je živý stromček z ekologického pohľadu dobrý riešením. Ako však tieto okolnosti vyzerajú? Dôležité je, aby takýto stromček vyrástol neďaleko vášho domova. Ideálne tak máte farmu na vianočné stromčeky priamo za domom. Prídete do nej peši a vyberiete si stromček, ktorý sa vám páči, a o pár minút si ho nesiete na pleci domov. Po skončení Vianoc stromček posekáte hodíte do kompostéra. V celom tomto procese ste nespotrebovali žiadne palivá. Žiadny odpad. Nejaké hnojivá či benzín sa mohol spotrebovať pri sadení a starostlivosti o stromček. To však nie je také zlé.
V skutočnosti je však život živého vianočného stromčeka o niečo komplikovanejší. Nie je žiadnou raritou, že na našom trhu nájdete stromčeky, ktoré boli vypestované v Nemecku či dokonca až v Dánsku. Takýto stromček tak precestoval polku Európy a prispel k znečisteniu ovzdušia. Nehovoriac o tom, že v takom Dánsku sa venujú intenzívnemu poľnohospodárstvu s veľkou spotrebou syntetických hnojív. Vianočné stromčeky sa predávajú pri veľkých obchodných domoch. Balia ich do igelitových fólií (neobnoviteľná surovina). Domov si ich odveziete v aute.
Problémy vznikajú aj pri likvidácii živého vianočného stromčeka. Zďaleka nie každá domácnosť likviduje stromček v domácom kompostéry. Niektoré mestá s týmto vedia pomôcť a zbierajú stromčeky zo zberných miest a následne ich kompostujú. Toto však vyžaduje, aby jedno nákladné auto najazdilo nemalý počet kilometrov. V horšom prípade živé vianočné stromčeky končia na bežnej skládke, kde hnijú a tvoria metán – silný skleníkový plyn.
Najekologickejšie riešenie je žiadny vianočný stromček
Akúkoľvek podobu bude mať váš Vianočný stromček, jeho kúpou budete negatívne vplývať na životné prostredie. Živý aj umelý škodia. Aj keď rozdiel medzi lokálne vypestovaným živým stromčekom a zahraničným dovozom je výrazný. To isté môže platiť aj o umelých stromčekoch. Výrobok z Európy má ďaleko menší vplyv na životné prostredie ako stromček pochádzajúci niekde z Východnej Ázie.
Najnovšie komentáre