Ako sa cítiť doma teplo bez použitia kúrenia – zopár trikov

Zima je tu neodvratne s nami. Najbližších päť či šesť mesiacov tu zostane – či už sa nám to páči, alebo nie. Najhoršie časy sú stále pred nami. Práve zažívame prvé mrazy. Najchladnejším mesiacom v roku je zvyčajne február.

Najjednoduchšou zbraňou proti nepríjemnému chladu je kúrenie. Stlačíte jeden gombík a moderné prístroje sa v krátkom čase postarajú o tepelnú pohodu domácnosti. Prípadne môžete využiť menej moderné prístroje. Pokojne to môžete spraviť tak, ako to ľudia robia po generácie. Kúrenie drevom nie je žiadnou novinkou. V posledných rokoch však zažíva renesanciu. K drevu sa ľudia nevracajú iba z dôvodu, že sa pri kozube cítia príjemnejšie ako pri ústrednom kúrení na plyn.

sviecky-v-izbe

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Kúrenie drevom je  pre mnohých v prvom rade ekonomickou záležitosťou. Je to lacnejšie. Najlacnejšie kúrenie je však také, ktoré nepotrebujeme.

Predtým, ako začnete vnútorný priestor vykurovať, je dobré skúsiť týmto teplom šetriť. V tomto článku prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré sa postarajú o zlepšenie tepelnej pohody v domácnosti.

1 – zabráňte akémukoľvek prievanu

Prievan, vietor či pohybujúci sa vzduch. Vždy ide o to isté. Drvivá väčšina domácnosti takýto problém nemá. Respektíve tento problém nie je viditeľný. Treba mať na pamäti, že prievan dokáže znížiť pocitovú teplotu aj dvojnásobne. Funguje to jednoducho – v uzavretom priestore bez kúrenia vám bude teplejšie ako v otvorenom. Teplomer ukáže rovnakú teplotu, na pocit to však bude výrazne rozdielne.

V príbytku je potrebné upchať všetky diery. Najčastejším problémom sú nedokonale utesnené okná či dvere. Pokiaľ sa vyberiete stanovať, postavte si stan v závetrí – najlepšie pri nejakej stene.

Výborným nástrojom na zastavenie prievanu z okien sú závesy. Nie je to teda žiadna estetická hračka. Jednoduché závesy dokážu výrazne zmeniť pocit tepla v domácnosti.

2 – nepodceňujte zateplenie

O zateplení sa toho dnes píše pomerne veľa. Je všeobecne prijímané, že zatepliť dom je dobrá voľba. Niet o tom pochýb. Čím menej tepla budova stráca cez steny a strop, tým menej tepla musí kúrenie produkovať.

Extrémnym prípadom sú tzv. pasívne domy, ktoré sú tak dobre izolované, že nepotrebujú žiadne kúrenia a vystačia si s prirodzenou produkciou tepla. V takomto dome sa vykuruje ľudskými telami, domácimi zvieratkami, varením či používaním elektroniky.

...

Dobrou izoláciou obytného priestoru možno výrazne zlepšiť tepelné prostredie domácnosti. Je však dôležité pri zatepľovaní nespraviť chybu. Najväčší dôraz je potrebné klásť na miesta, ktoré sa najviac podpisujú pod stratou tepla. V starších domoch sú to jednoznačne okná a dvere. Tie sa dajú poľahky vymeniť za vynikajúco izolujúce novinky. Ďalšou kľúčovou časťou stavby je strop. Keďže teplo prirodzene stúpa, strop je hlavnou cestou jeho úniku. Pri izolácii stropu by ste jednoznačne nemali šetriť na hrúbke izolácie.

3 – využívajte kúrenie zo slnka

V zime je síce zima, stále je však k dispozícii množstvo tepla, a hlavne úplne zadarmo. Zimné slnko síce nie je to isté, čo letné, za slnečného dňa však stále posiela na váš dom veľké množstvo energie.

Tejto slnečnej energii by ste mali umožniť maximálne zohriať váš príbytok. Pomôže akýkoľvek kontakt s domom. Zohriata fasáda je lepšia ako studená fasáda. Interiér však najefektívnejšie zohrejete, ak umožníte slnečným lúčom prenikať cez okná. Veľké okná sú v tomto smere plus (v prípade, ak sú dokonale izolované). Cez slnečný deň je vhodné odkryť závesy, odrolovať rolety či stiahnuť žalúzie nech majú slnečné lúče voľnú cestu do vašej obývačky či spálne.

V noci alebo počas zlého počasia je potrebné zvoliť opačnú taktiku. Za takýchto podmienok je potrebné okná pre teplo uzavrieť – zrolovať rolety, zakryť závesy či stiahnuť žalúzie. Tie budú potom predstavovať bariéru a teplo bude unikať pomalšie.

4 – záleží na tom, čím svietite

Moderná doba vyhrievaniu interiéru svetelnými zdrojmi nepraje. Ani pri silnej led žiarovky sa veľmi nezohrejete. Svieti síce pekne, ale produkuje iba minimum tepla. Naproti tomu klasické žiarovky sú skôr výhrevnými telesami a ako zdrojmi svetla. Svetlo produkujú až v druhom rade. Väčšina energie sa premieňa na teplo. Pri 60-watovej žiarovke by sa človek zohriať vedel.

Podobne to funguje aj pri sviečkach. Nie je to síce ohnisko, ale aj takýto malý plameň dokáž trochu zvýšiť interiérovú teplotu. A navyše vytvára výbornú atmosféru.

5 – varením nielen k plnému žalúdku

Je jasné, že varenie je v prvom rade spôsob, ako sa pripraviť na zahnanie hladu. Varením sa však možno dopracovať aj teplejšej domácnosti. Pri varení sa produkuje relatívne veľké množstvo tepla, ktoré príde v zimných mesiacov vhod. Tohto faktu využívali hlavne naši predkovia. V minulosti bola kuchyňa prakticky jediná teplá miestnosť v domácnosti. Ľudia tam nielen varili či jedli, ale aj spali. Všetci pekne pokope okolo pece.

Dnešná doba je diametrálne odlišná – to však neznamená, že nemôžeme využiť vedľajší produkty varenia. Každé teplo sa zíde.

6 – ľudské telo – radiátor s teplotou takmer 37 stupňov

Ak ste doma osamote, tak tento tip vám veľmi nepomôže. Ak ste dvaja, hneď je to lepšie. Ľudské telo naozaj dokáže fungovať ako veľmi efektívny radiátor. Pri telesnom kontakte s druhým človekom sa takýto radiátor použije aj ako dokonalá izolácia.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár