Užitočné tipy pri kúpe nehnuteľnosti
Kúpa domu či bytu je jednoznačne najväčším finančným rozhodnutím v našom v živote. Platí to minimálne pre 99,9 percenta ľudí. Je veľmi nepravdepodobné, že sa zo dňa na deň dostanete do kategórie ľudí, ktorý uvažujú nad kúpou 20-metrovej jachty či súkromného lietadla.
Veľké finančné rozhodnutia výrazne ovplyvňujú naše životy. Takéto kúpy sa zvyknú financovať hypotekárnymi úvermi. Ak si zoberiete hypotéku na 30 rokov, takmer polovičku života si bude od vás banka každý mesiac brať peniaze pod hrozbou bezdomovectva.
Akákoľvek chyba pri kúpe domu či bytu sa tak s nami môže vliecť polovicu životu. Už iba tento fakt by mal byť dostatočnou motiváciou k tomu, aby sme k takémuto kroku ako kúpa bývania pristupovali maximálne zodpovedne.
Jedným zodpovedným krokom môže byť aj prečítanie si nasledujúceho textu, v ktorom ponúkame niekoľko zaujímavých tipov na kúpu nehnuteľnosti.
1 – kúpiť či nekúpiť
Základnou a najdôležitejšou otázkou je, či nehnuteľnosť kúpiť. Respektíve dôležité je správne načasovanie takéhoto kroku. Rozhodnúť sa správne však nemusí byť jednoduché. Krach realitného trhu v rokoch 2007/2008 (na Slovensku sa to až tak výrazne neprejavilo) nevedeli predpovedať ani najväčší odborníci na reality. Ako potom možno od bežného človeka chcieť, aby niečo takéto odhadol?
Vo všeobecnosti však platí, že domy či byty by sme nemali kupovať v časoch realitného boomu. V takomto prípade je lepšie počkať na prasknutie bubliny. Behom veľmi krátkeho času sa ceny nehnuteľností dostanú na nižšiu úroveň – situácia sa výrazne zmení – ponuka bude prevyšovať dopyt a kto bude pripravený, bude z toho ťažiť.
2 – nájdite sú tú najvýhodnejšiu hypotéku
Ak nepatríte medzi menšiu časť ľudí, ktorí si financujú bývanie v hotovosti, hypotéka bude hrať pri výhodnosti kúpy bývanie extrémne veľkú rolu.
Aj malé rozdiely v úrokoch či ďalších poplatkoch sa v priebehu 30 rokoch prejavia pomerne výrazne. Pri vybavovaní hypotéky by ste nemali podľahnúť do prehnaného nadšenia. Ľudia zvyknú byť pri očakávaní nového bývania málo opatrní. Nie sú dôslední a nehľadia dostatočne na dôležité čísla. Banky a ďalší poskytovatelia pôžičiek sú si toho veľmi dobre vedomí – a môžete si byť istí, že využijú každé vaše zaváhanie.
Určite by ste sa nemali spoľahnúť na ponuku svojej tradičnej banky. Tá vám síce môže povedať, že ako vernému klientovi vám dá najlepšiu ponuku. Jediný spôsob, ako si toto tvrdenie overiť, je vyžiadať si ponuky viacerých bánk. Ak vám nejaká banka ponúkne lepšie podmienky, neváhajte túto ponuku prezentovať vašej banke. Neraz budete prekvapení, ako sa aj tá najlepšia ponuka ešte stále dá zlepšiť.
3 – nezabudnite využiť všetku dostupnú pomoc od štátu
Bola by veľká škoda, keby ste zabudli využiť peniaze, ktoré poskytuje štát v rôznych podporných programoch.
Týka sa to najmä mladých ľudí, ktorých vláda chce z pochopiteľných dôvodov podporiť. Hypotekárne úvery s podporou pre mladých poskytujú priamo banky, keďže ide o spoločný projekt štátu a bánk. O zníženie úrokovej miery pod dobu piatich rokov prispeje z menšej časti banka a z väčšej štát.
Tu je však potrebné si uvedomiť, že táto pomoc je dočasná. Po piatich rokoch podpory sa úroková miera dostane na trhovú úroveň.
4 – berte do úvahy kompletnú cenu bývania
Optimista pri kúpe nového bytu či domu berie do úvahy iba hypotéku – presnejšie mesačné náklady. Optimistom sa však v ťažších časoch nemusí podariť prelúskať nástrahami realitného života.
Dôležitým faktom totiž je, že náklady na kúpu bývania nie sú totožné s mesačnou splátkou vynásobenou počtom splátok.
Pri takto dôležitom životnom kroku je dôležité, aby ste do úvahy brali všetky náklady. Už pri hypotéke to začína rôznymi poplatkami za spracovanie úveru, vedenie hypotekárneho účtu a tak ďalej. Čosi vás bude stáť obhliadka nehnuteľnosti, znalecký posudok či náklady na realitnú kanceláriu. Ani tu to však nemusí končiť – do úvahy je potrebné brať aj náklady na vypratanie existujúcej staršej nehnuteľnosti a najmä náklady na rekonštrukciu – teda privedenie bývanie do stavu, ktorý spĺňa vaše predstavy. Všetky tieto faktory sa môžu postarať o to, že rozdiel medzi optimistickými nákladmi na nové bývanie bude diametrálne odlišný od reality. Svedomitým prístupom k peniazom sa vám podarí vyhnúť nemalým problémom, ktoré sa stávajú najviditeľnejšie v časoch, kedy sa ekonomike veľmi nedarí.
5 – starajte sa o svoju bonitu
Toto sa nedá vyriešiť dva týždne pred požiadaním o hypotéku. Bonita, teda schopnosť splácať úver, výrazne ovplyvňuje cenu úveru. O to, aby vás banky mali radi, by ste sa mali starať dlhodobo. Je dobré si dávať extra pozor, aby všetky splátky úverov boli odoslané načas.
Najväčšou devízou je však stabilná pracovná pozícia, pod ktorou sa stolička nezatrasie ani počas hospodárskej krízy.
6 – obhliadajte nehnuteľnosti objektívne
Ak vás realitný agent zoberie na prehliadku nehnuteľnosti, tak buďte ostražití. Realitná kancelária sa vždy bude snažiť (či je dobrá, alebo zlá) zahmliť vaše pozorovanie. Ideálne je iba vytvoriť dojem. Teda niečo, čo sa nedá presne zmerať.
Z vášho pohľadu je však lepšie pracovať systematicky – ešte predtým, ako vyrazíte na obhliadku, si spracujte prehľadný zoznam vecí, ktoré vás na nehnuteľnosti zaujímajú. Na miesto si prejdite každý bod. Vplyv realitného makléra je potom dostatočne minimalizovaný a k vám sa dostanú informácie, o ktoré máte záujem.
Najnovšie komentáre