Niekoľko tipov, ako sa v zime doma zohriať aj bez kúrenia
Veľkej väčšiny ľudí sa problém zohrievania sa bez kúrenia netýka. Máme ústredné kúrenie, ktorú funguje plne automaticky. Bez kúrenia u nás nežije prakticky nikto. To však ani zďaleka neznamená, že nemôže nastať situácia, kedy sa na automatické kúrenie nemožno spoľahnúť. Takýchto situácií si môžeme predstaviť hneď viacero. Povedzme, že kúrite elektrinou. Stačí nejaká veterná kalamita a dodávky elektriny môžu byť obmedzené. A to aj na niekoľko dní. V takejto situácii budete mať problém. Vaše kúrenie nebude fungovať.
Podobná situácia môže nastať aj u ľudí, čo vykurujú svoju domácnosť plynom. Veterná kalamita síce dodávky tejto suroviny neohrozí, kohútik s plynom sa však zavrieť môže. Stačí, keď Slovensku dodávatelia prestanú plyn dodávať. Šanca, že sa to stane, je veľmi malá, ale existuje. Slovensko síce má zásoby plynu, aby vedelo fungovať v kritických situáciách, takéto zásoby sú však obmedzené.
Problémy s kúrením v domácnosti však väčšinou majú pôvod doma. Neohrozí vás porucha na plynovode či vypadnutá prevádzka jadrovej elektrárne. Porucha s najväčšou pravdepodobnosťou nastane u vás doma. Takáto porucha sa dá rýchlo opraviť – vždy to však môže trvať niekoľko hodín až dní.
Byť pripravený sa oplatí. Nasledovný text nechce byť encyklopédiou prežitia bez kúrenia. Má akurát ambíciu byť inšpiráciou. Prípadne uspokojiť intelektuálnu zvedavosť.
1 – zabráňte prúdeniu vzduchu
V prípade akejkoľvek nehody v domácnosti je potrebné ako prvé zabezpečiť, aby do domácnosti nefúkal vietor z vonkajšieho prostredia. Prievan dokáže výrazne znížiť nielen pocitovú, ale aj reálnu teplotu. Ak máte rozbité či inak porušené okno, prípadne dvere, otvor, škáru či dieru je potrebné okamžite zalátať.
Osobitý pozor je potrebné venovať najmä oknám. Touto cesto interiér stráca podstatné množstvo tepla. Ideálne je mať doma namontované tie najlepšie tesniace okná. Ak ste na oknách lokalizovali nejakú štrbinu, tak alternatíva ich výmeny uprostred treskúcich mrazov nie veľmi reálna. Štrbinu je nutné dočasne zaplátať.
Veľmi užitočné sú klasické závesy. Tie nemajú iba estetickú funkciou. Okrem skrášlenia domácnosti sa postarajú aj o dodatočnú izoláciu interiéru. Závesy bránia nekontrolovanému prúdeniu vzduchu.
2 – steny v noci a cez deň
Dom či byt žije v dvoch rozdielnych režimoch. Počas dňa naň dopadajú energeticky bohaté slnečné lúče. Platí to najmä počas slnečných dňoch. Aj zimné slnko dokáže výrazne zvýšiť interiérovú teplotu. Cez deň by sme sa mali snažiť umožniť svetlu maximálny vstup do budovy. Ak to nepôjde cez okná, tak slnečné lúče by sa mali dostať aspoň na fasádu. Teplejšie fasáda vedie k teplejšiemu interiéru.
Na druhú stranu v noci je potrebné postupovať opačne. V tomto čase stavba stráca energiu. Jej cestu by sme sa mali snažiť komplikovať. Najjednoduchšie je stiahnuť žalúzie či rolety. S ochranou fasády je to prirodzene komplikovanejšie.
3 – mini radiátor – sviečka
Ono sa to môže zdať ako hlúposť, ale aj obyčajná sviečka dokáže pomôcť. Predsa len na sviečke prebieha spaľovacia reakcia. Veľa tepla tu nevzniká. Ak však máte doma niekoľko sviečok, tak to v menšom priestore aj pocítite. Ak ste v dobre izolovanom priestore, tak sviečky vám určite aspoň trochu pomôžu cítiť sa teplejšie.
4 – v kuchyni je najteplejšie
Varením sa získava do domácnosti nemalé množstvo tepla. Na tomto princípe sa zohrievala väčšina našich predkov. V zime ľudia žili výhradne v malých izbách, kde sa spalo a varilo. Centrom života bola veľká pec, ktorá vykurovala celú domácnosť a zároveň sa starala o prípravu jedla.
Pri varení je potrebné dávať pozor na vznikajúce spaliny. Nie všetky variace zariadenia je možné prevádzkovať v interiéry. Pri niektorých vznikajú také exhaláty, ktoré sú životu nebezpečné. Pred použitím varičov je nevyhnutné si prečítať bezpečnostné požiadavky zariadenia.
5 – ľudské telo ako radiátor
Ak ste v domácnosti sami, tak to máte o čosi zložitejšie. Nemôžete totiž využiť prirodzený radiátor zvaný ľudské telo. Takýto radiátor má niekoľko desiatok kilogramov a konštantnú teplotu cca 37 stupňov. Ak nemáte k dispozícii iný zdroj tepla, pritúlenia sa k ďalšiemu človeku môže znamenať rozdiel medzi mrznutím a tepelnou pohodou.
6 – dych draka
Netreba zabúdať ani na vykurovaciu schopnosť ľudského dychu. Studený vzduch sa dostáva do pľúc, kde sa pekne zohreje. Následne ho vydychujeme. Takýto vzduch má množstvo energie, ktorú by sme nemuseli vyplytvať. Na využitie teplého vzduchu z dychu existuje jednoduchá metóda. Snažte sa obmedziť priestor, ktorý dychom ohrievate. Ak máte k dispozícii stan, tak si ho postavte. V stane sa nachádza iba zopár kubických metrov vzduchu. Podobne to funguje aj pri spacáku – snažte sa dýchať do spacáku.
7 – ohriatie z vnútra
Je vedecky dokázané, že vypitím studeného nápoja naštartujete telo k ohrievaniu. Ono to funguje – človek sa však pritom necíti práve najlepšie. Z tohto dôvodu je jednoduchšie skúsiť pravý opak. Šálka kávy či pohár horúceho čaju dokážu spraviť zázraky. Minimálne s ľudskou psychikou.
8 – pohybom k pohodliu
Veľmi efektívnym spôsobom, ako vyprodukovať z tela teplo, je donútiť telo k pohybu. Je vám zima? Zabehnite si. Pohybujúce sa svaly produkujú nemalé množstvo energie. Už po pár minútach intenzívneho pohybu sa budete cítiť teplo aj v hlbokých mrazoch. Naozaj to funguje. Ak nie ste športový typ, môžete skúsiť tancovať.
Najnovšie komentáre