Kam za stavebnou inšpiráciou? Kam na dovolenku?

Júl a august sú mesiace, ktoré sú všeobecne vnímané ako čas oddychy. Počas roka usilovne pracujeme a v lete sa pokúšame oddychovať. Na dovolenku síce môžeme chodiť po celý rok, v lete však majú túto možnosť aj rodiny s deťmi. Deti na dovolenku môžu ísť viac-menej iba počas letných mesiacov, kedy  majú od školy pokoj.

Či už ide na dovolenku s deťmi, alebo bez z nich, vždy musíte najskôr vyriešiť problém, kam sa vybrať. Hlavne dnes to nemusí byť vôbec jednoduché. Dnes nie je problém si vydať do akejkoľvek krajiny sveta. Za približne 1000 eur sa dostanete takmer úplne všade. Exotická dovolenka dnes tak nie je otázkou peňazí. Je to skôr otázkou chute ísť do krajiny, kde veci nefungujú presne tak, ako sme na to zvyknutí doma.

Destinácie si môžete vyberať na základe rôznych kritérií. Ak sa chystáte stavať dom, alebo plánujete nejakú rekonštrukciu či vylepšenie záhrady, tak si môžete vyberať cieľovú krajinu na základe bohatstva architektúry.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Za záhradnými inšpiráciami

Ak existuje nejaká krajina, ktorá je svetoznáma svojimi záhradami, tak to je jednoznačne Japonsko. U nás sa síce nájdeme najmä anglické či francúzske parky a ich zmenšené podoby pri našich domov. Japonskom bolo v minulosti kultúrne od nás tak vzdialené, že len ťažko mohlo prísť k nejakej inšpirácii. Dnes je však iná doba a o japonských záhradách sa poľahky dočítate na internete. Nič nie je však lepšie ako si pozrieť japonské záhrady.

Japonsko je jednoznačne zaujímavou turistickou destináciou, a to bez ohľadu na to, či plánuje pozerať na sakury, alebo vás zaujíma čokoľvek iné. Na začiatok však musíte upozorniť na to, že Japonsko má veľmi ďaleko od lacnej krajiny. Japonskom patrí medzi najdrahšie krajiny na svete a cestovanie po japonských ostrovoch vás rozhodne nevyjde lacno. Ázia je vo všeobecnosti považovaná za lacnú – Japonsko je však jedna veľká výnimka. Na druhú stranu, ak chcete vidieť Áziu, a zároveň modernú a bohatú krajinu, nemáte veľký výber. Japonsko je jednoznačne najrozvinutejšia krajina tohto kontinentu. Teda ak neberiete do úvahy ostrovný mini štát Singapur.

Krajina vychádzajúceho slnka sa môže pochváliť civilizácia žijúcou niekoľko tisícročí. Mimoriadne zaujímavá je japonská kultúra. Krajina je hrdá a do veľkej miery si uchováva špecifické kultúrne podmienky. Japonsko dlho existovalo v absolútne izolácii od západného sveta. Až v 19. storočí padlo rozhodnutie o otvorení sa svetu. Moderné Japonsko je plné špičkových technológii zmiešaných s tradičnou japonskou kultúrou.

...

Jednoduché a lacné stavby

Ak vás dovolenka v chladnej krajine, akou Japonsko podobne ako Slovensko je, skúste sa vydať trochu južnejšie. Pokojne môžete zostať v Ázie. Presuňte sa však do jej juhovýchodnej časti. Viac-menej je jedno, či sa vyberiete do Thajska, Vietnamu či na Filipíny. Všetky krajiny Juhovýchodne Ázie majú bohato rozvinuté staviteľstvo z bambusu a ďalších prírodných materiálov. Bambus je najrýchlejšie rastúca drevina na svete. Za rok dokáže podrásť až o neuveriteľné tri metre. Bambus je tak ukážkovou obnoviteľnosťou surovinou. Aziati mali bambusu vždy dostatok.  So získaním stavebného materiálu tak nemali veľký problém. Rástol všade naokolo. Navyše s bambusom sa dobre pracuje. Na prácu s ním nepotrebujete žiadne náročné nástroje. Stačí vám jeden ostrý nástroj a zvládnete to.

Stavať si príbytok v blízkosti rovníka a v našich podmienkach je diametrálne odlišná úlohu. Kým u nás je najväčším problémom zima, v trópoch je to teplo. Proti zime sa môžete ochrániť hrubými múrmi, ktoré neprepustia nič dnu. Keby ste si niečo takéto postavili v trópoch, tak by ste mali akurát tak saunu, ale nie príbytok. S vynálezom klimatizácie sa veci zmenili, ale tradičné bambusové príbytky dokázali využívať na ochladzovanie iba prirodzený vietor. Z tohto dôvodu bambusové stavby nemajú nepriepustné steny. Práve naopak. Je potrebné, aby umožňovali prievan. Z tohto dôvodu je nad úrovňou zeme aj dlážka. Vďaka tomuto riešenie budete chladení aj zospodu.

Keď prestanete venovať pozornosť bambusovým stavbám, vždy si môžete ísť oddýchnuť k moru. Thajsko a ďalšie krajiny Juhovýchodnej Ázie ponúkajú množstvo nádherných plážových rezortov. Biele pláže a množstvo ostrovov sú asi to najväčšie lákadlo tejto časti svete. Mestá vás asi nezaujmú, pretože sú preľudnené a na naše pomery neuveriteľne chaotické.

Ešte teplejšie

Juhovýchodná Ázia je relatívne teplá – maximálne teploty však výrazne neprevyšujú tie naše letné. Problémom skôr býva vysoká vlhkosť, ktorý zvyšuje pocit tepla.

Ak chcete ozajstné ničím nerušené teplo, budete sa musieť vybrať niekde na púšť v blízkosti rovníka. Na púšti je teplo a minimálne vlhkosť. V tieni tu môžete zažiť teploty blízko k hranici 50 stupňoch celzia.

Dostať sa do púšte dnes nie je žiadny problém. Dokonca je to jednoduchšie, ako cestovať do Japonska či Thajska. Najznámejšou púštnou destináciou je Dubaj. Do Dubaja je priamy let dokonca aj z Bratislavy. Z Budapešti sa tam dostanete za pár desiatok eur.

Dubaj je raj pre milovníkov modernej architektúry. Nikde nenájdete toľko mrakodrapov na jednom mieste. A pritom Dubaj a okolité emiráty boli 50 rokov nazad zaspatými dedinami v púšti. Vďaka rope sa však všetko zmenilo. Ak vás nebavia vysoké budovy, púšť je iba za rohom. Ak sa vyberiete do ďalších emirátov, tak môžete nájsť trochu pokojnejší životný štýl.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár