Bojujeme proti únave

Únava, pocit, ktorý zažil asi každý z nás. Ak sa zobudíme unavený ojedinele, je to v poriadku. Môžeme napríklad spať v zlej polohe, dopriať si kratší spánok ako je odporúčané, prípadne sa zobudíme unavený po párty alebo inej činnosti. Problém nastáva, ak pretrváva chronická únava dlhodobo. Vtedy by sme mali riešiť prečo vzniká a ako sa jej zbaviť. Tejto problematike sme sa venovali v dnešnom článku.

Čo je to únava

Z lekárskeho hľadiska delíme únavu na fyzickú a psychickú (duševnú). Tieto dva druhy sa môžu dokonca prelínať. Fyzická únava sa prejavuje napríklad pri športovaní. Ak to človek preženie, môže sa dostať do stavu, kedy prichádza trasenie rúk, pocity na odpadnutie alebo zvracanie alebo k hučaniu v ušiach. Ak sa unavia svaly, dochádza ku poklesu sily, strate rýchlosti a jemnej koordinácie pohybu.

Preto nie je dobré, napríklad pred spaním cvičiť s ťažkými váhami alebo premáhať telo nad jeho sily. Ideálne je cvičenie najneskôr 4 hodiny pred spaním. Za tento čas sa dokáže telo ako tak spamätať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pri psychickej únave človek pociťuje vyčerpanie, ospalosť, stratu koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Najlepším príkladom sú vodiči z povolania, ktorí musia prejsť dlhé trasy, za krátky čas. V podstate, v oboch prípadoch, pri psychickej ale aj fyzickej únave sú spúšťačom dlhodobé monotónne aktivity bez prestávok.

Únava po prebudení

Spánok, ktorý nám neprináša správny odpočinok má za následok to, že sa prebúdzame s rovnakou únavou s akou sme si išli do postele ľahnúť. Ako sme už spomínali, ak ide o jednorazovú záležitosť, že sa budíme unavený je to viac menej v poriadku. Môže na nás ísť choroba, zle si ľahneme, partner nás vytláča z postele, atď. Problém prichádza, ak sa zobúdzame unavený dlhodobo. Vtedy je potrebné nájsť príčinu. Spúšťačom môžu byť úplné banality alebo zdravotné problémy.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré majú vplyv na únavu po zobúdzaní patrí choroba štítnej žľazy, nedostatok horčíka, potravinová intolerancia, angína, chrípka alebo iné infekčné choroby. Za únavou môže stáť aj depresia, roztrúsená skleróza alebo poruchy spánku.

...

Ako sa dá zbaviť únavy?

Ak únava prichádza vďaka zlej spánkovej hygiene, máme pre vás tipy ako sa únavy jednoducho zbaviť.

Dôležité sú tekutiny

Častokrát zabúdame na pravidelný pitný režim a dostávame telo do stavu dehydratácie. Dehydratácia sa prejavuje suchými perami, bolesťami hlavy, pocitom smädu alebo aj samotnou únavou. Za deň by sme mali vypiť približne 20-40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti. Dôležité je nevypiť veľké množstvo vody na jeden krát, ale postupne rozloženie pitného režimu. Od malička sme naučený na rôzne sladené vody alebo džúsy, vody so sirupom alebo podobné nápoje. Ideálne je však pitie nesladenej, nesýtenej čistej vody. Ak nám čistá voda nechutí, môžeme do nej pridať napríklad mätu alebo iné bylinky či ovocie.

Prísun čerstvého vzduchu

Nie len človeku, ale aj samotnej nehnuteľnosti prospeje pravidelné vetranie. Dom alebo byt zbavíte prebytočnej vlhkosti a vy si môžete dopriať čerstvý vzduch. Vetranie sa podceňuje najmä v zimnom období, no odporúča sa vetrať minimálne 3x denne, najmä ráno a pred spaním.

Pohyb

Nemáme na mysli návštevu fitnes centra a zdvíhanie ťažkých závaží. Úplne postačuje pravidelná ľahká prechádzka, prípadne jednoduché ponaťahovanie tela pri vstávaní z postele.

Bylinné čaje

Na únavu sú zamerané najmä truskavec alebo pestrec. Dobré sú tiež výťažky zo ženšenu alebo kotvičníka, ktorý povzbudzuje organizmus.

Zlá spánková hygiena

Pred spaním sa vyhnite TV alebo inej elektronike vyžarujúcej modré svetlo a skúste ju nahradiť dobrou knihou. Ďalším častým zlozvykom je prejedanie sa, alebo jedenie ťažkých jedál pred spaním. Na večeru by sme mali jesť skôr ľahšie jedlá ako sú šaláty, kuracie mäso, prípadne ryby. Zabudnúť treba aj na riešenie rodinných alebo pracovných problémov, ktoré zaspávanie taktiež komplikujú.

V neposlednom rade ľudia často zabúdajú, že taktiež lôžko na ktorom spíme je veľmi dôležité. Ak spíme na preležanom alebo starom matraci, ktorý už dávno stratil svoje kladné vlastnosti, neposkytne telu takú oporu, akú potrebuje – neváhajte a vymeňte ho za nový matrac čím skôr.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár