Ako spraviť z malej kuchyne kuchyňu veľkú?
Kto by nechcel veľkú kuchyňu, kde priestor nebude problém? Vždy, keď budete variť, nikdy nebudete mať problém, kde položiť to, kde si odložiť to či tamto. Nanešťastie veľká kuchyňa zaberá priestor a zvyčajne na úkor iných častí domácnosti.
V ideálnom svete by sme všetci mali kuchyne také veľké, ako si to želáme. V reálnom živote nám však hranice dávajú predovšetkým peniaze. Tie nás obmedzujú, tie nám vymedzia aj veľkosť kuchyne.
S kuchyňami sú problémy najmä v bytoch, kde je celkový priestor obmedzený rozlohou bytu. A bežné byty u nás naozaj nie sú veľké. Pri plánovaní rozloženia bytu je potrebné počítať s tým, že každý meter štvorcový stojí nejaké peniaze. A nemalé. Navyše pôvodné komunistické paneláky nepočítali s tým, že ľudia budú mať v budúcnosti záujem o veľké kuchyne. Trochu iná situácia je v domoch, kde priestorové možnosti sú omnoho lepšie. V rodinnom dome máte predovšetkým väčšie možnosti úpravy priestoru, keďže sa len ťažko prebúrate k susedovi. Stále však priestor stojí peniaze, a tomu si nikdy nevyhnete.
Ak máte priestor pre kuchyňu určený a nič s tým nemôžete, alebo nechcete spraviť, čítajte nasledujú riadky. V tomto článku sa pokúsime priniesť niekoľko zaujímavých tipov ako dostať maximum aj z toho malého kuchynského priestoru.
Mobilné súčasti kuchyne
Pri drvivej väčšine prác v kuchyni potrebujete naozaj minimum priestoru. Väčšinou použijete akurát tak varnú kanvicu, zapnete mikrovlnku na dve minúty či si niečo uvaríte. V bežných domácnostiach sa veľké kuchynské akcie konajú pomerne zriedka. Otázka potom stojí takto: načo by vám bola veľká kuchyňa, keď by ste väčšinu času využívali iba jej malú časť? Lenže kuchyňa by mala byť pripravené aj na tie menej časté podujatia – varenie rodinnej večere, slávnostného nedeľného obedu. Mala by zvládnuť aj párty s priateľmi.
Asi najekonomickejšie riešenie je mať možnosť kuchyňu príležitostne rozšíriť. Jednou z takýchto možností je použiť mobilné zariadenia na kolieskach. Chýba vám odkladací priestor? Doplňte ho podľa možnosti. Dokúpte si do kuchyne mobilný stolík na kolieskach. Poľahky ho budete môcť po kuchyni premiestňovať. Prípadne vám príde vhod ako servírovací stolík do jedálne či inej časti domácnosti. Možnosti mobilných stolíkov sú dnes viac ako dobré. Verte tomu, že s výberom stolíka na kolieskach nebudete mať problém. Väčší problém zväčša vzniká z faktu, že aj tieto dodatočné časti kuchyne je potrebné niekde uskladniť. Ak máte malú kuchyňu, tak asi máte aj malú domácnosť, a teda minimum priestoru na skladovanie. Rôzne stolíky však vždy môžete uložiť aj do mimobytových priestorov. Prípadne si môžete kúpiť skladací stolík, čím minimalizujete nároky na jeho skladovanie.
Vysúvanie, sklápanie a ďalšie triky
Ďalšou cestou, ako sa pri maximalizácii priestoru v kuchyni vydať, je využiť možnosti príležitostnej transformácie. Ide o podobu toho, čo sme spomínali vyššie. Kuchyňa sa iba zriedka využíva komplexne, teda vo svojej celej kapacite. Takmer vždy využívate iba časť kuchyne – zvyšok zostáva nevyužitá. Ideálne by bolo, keby sa vždy tá časť nevyužitej kuchyne niekde schovala a nezaberala žiadne miesto.
Samozrejme, že toto nie je úplne možné. Avšak využitím vysúvacích skriniek, sklápacích zariadenie a podobných trikov sa tomu aspoň priblížite. Moderné kuchyne využívajú rôzne vysúvacie či vyklápacie zásuvky. Toto je dnes už takmer štandard. Vysúvacie či vyklápanie však možno použiť aj v iných častiach kuchyne. Čo by ste povedali na sklápací stolík. Nemáte jedáleň, žijete osamote a nemá pre vás význam kupovať jedálenský stôl? Sklápací stolík sklopíte iba vtedy, keď ho potrebujete. Ak ho potrebovať nebudete, stolík zložíte a už nebude zaberať priestor. Podobným spôsobom môžu fungovať aj vysúvacie pracovné dosky.
Ilúzia priestoru
Doteraz sme sa bavili o tom, ako funkčne rozšíriť malú kuchyňu. V tejto časti článku sa pozrieme na to, ako vytvoriť dojem väčšej kuchyne. Na veľkosť kuchyne je potrebné sa pozerať aj z tohto pohľadu.
Základom je správne osvetlenie kuchyne. Ideálna situácia nastáva vtedy, ak máte kuchyňu primárne osvetlenú prirodzeným svetlom. Ani to však nestačí. Treba maximálne využiť možnosti dosvietenia kuchyne. Odporúča sa nainštalovať dostatočné podskrinkové osvetlenie. So svetlom je dobré pracovať aj pasívne. Na tento účel sa používajú zrkadlá. Zrkadlo má až magickú schopnosť vytvoriť dojem väčšej miestnosti. Pozornosť je potrebné venovať aj výberu farby kuchyne samotnej a farby stien. Svetlejšie farby, ktoré odrážajú podstatnú časť slnečného žiarenia so najlepšou voľbou.
Dojem väčšej kuchyne dokážu vytvoriť aj otvorené poličky. Zatvorené skrinky vyzerajú pre väčšinu ľudí asi lepšie, otvorené skrinky však zväčšia kuchyňu. Rozhodnutie je samozrejme na každom majiteľovi kuchyne. Otvorené skrinky môžu mať pre mnoho ľudí aj praktické výhody. Navyše takéto skrinky sú lacnejšie ako klasické skrinky.
Minimalistická kuchyňa
Veľmi efektívnym spôsobom prístupu ku kuchyni je minimalizovať jej zloženie. Zabudnite na zbytočné skrinky a všemožné dekorácie. Sústreďte sa na základ. Potrebujete skrinky nad pracovnou doskou? Naozaj? Nevystačíte si so skrinkami pod pracovnou doskou? Teda iba s priestorom, ktorý by ste aj tak nevedeli využiť inak a ponechanie ho nevyužitého by aj tak nevytvorilo dojem väčšej kuchyne.
1 odpoveď
[…] Už len takým dýchaním zvyšujete vlhkosť vzduchu. Vyššej vlhkosti vcelku dosť pomáha aj varenie. A to nehovoríme o sušení opranej bielizne a tak […]