Výhody a nevýhody laminátových podláh
Nie je tomu tak dávno, keď boli ľudia na Slovensku spokojní s hlinenou dlážkou. V kuchyni či spálni nemali žiadne parkety či koberce. Dlážka bola tvorená obyčajnou udupanou hlinou.
Dnes by takéto riešenie interiéru netoleroval hádam nikto. Nároky na pohodlie šli za posledných 150 rokov rapídne hore. V súčasnosti sú možnosti riešenia podlahy veľmi široké a neraz je pre bežného človeka problém sa rozhodnúť, ktorým smerom sa pustiť.
Dnes sa nehladí iba funkčnú stránku podláh. Čím ďalej tým väčší dôraz sa dáva na estetickú časť dlážky. Všetci chceme, aby náš interiér vyzeral dobre a cítili sme sa v ňom dobre. Výrobcovia podláh vychádzajú týmto potrebám maximálne v ústrety. Dnes si interiér pri troche snahy zariadiť aj podľa tých najtajnejších predstáv.
Pri výbere podlahy je jedným z prvých krokov voľba druhu podlahy. V súčasnosti medzi najobľúbenejšie patria laminátové podlahy. Nájdete ich prakticky všade – od obytných až po nebytové priestory. O laminátových podlahách sa často hovorí ako o ideálnom riešení. V skutočnosti je však s týmto druhom podláh spojených aj niekoľko podstatných nevýhod – laminátové podlahy tak nemusia byť vhodným riešením do každých podmienok. Zákazník by si tohto mal byť vedomí ešte predtým, ako vstúpi do predajne.
Skladba laminátovej podlahy
Základné zloženie laminátovej podlahy je jednoduché – základom je drevotriesková doska, ktorá dodáva podlahe pevnosť. Na drevotrieske je nalepená vrstva, ktorá dodáva podlahe dizajn. Po povrchu nájdete ochrannú vrstvu, ktorej funkciou je zachovať dizajn podlahy čo možno najdlhšie.
Nie všetky laminátové podlahy sú však rovnaké. Kvalitnejšie podlahy budú mať hrubšiu a pevnejšiu základovú dosku a efektívnejšie ochranné vrstvy, ktoré zabezpečia dlhšiu životnosť celej podlahy.
Výhody laminátových podláh
Ľahká montáž
Plávajúce laminátové podlahy poskytujú najmä maximálne jednoduchú montáž. Na uloženie takejto podlahy nepotrebujete žiadne špecialistu. Stačí vám niekoľko bežných nástrojov a do ukladania podlahy sa môžete na vlastnú päsť.
Myšlienka plávajúcich podláh nie je nová. S takýmto riešením dlážky sa experimentovalo už v 17. storočí. Položenie podlahy bez pevné upevnenia prináša množstvo výhod. Tepelné zmeny v dlážke takto nemajú vplyv na funkciu podlahy. A v neposlednom rade oprava či výmena takejto dlážky sa zaobíde bez búrania.
Nízka cena
Laminátové dlážky môžu byť za určitých okolností veľmi lacné. Náklady na položenie podlahy sú pri svojpomoci nulové. Najlacnejšie laminátové podlahy je možné kúpiť už za 3 eurá m². Na druhú stranu – skutočne kvalitné podlahy sú mnohonásobne drahšie. Vyššie nacenené podlahy zvyčajne ponúkajú vzor, ktorý je sa viac podobá realite, a hlavne prinášajú dlhšiu životnosť.
Nevýhody laminátových podláh
Laminátové podlahy chladia
V určitých priestoroch toto môže byť podstatná výhoda. Na rozdiel od drevených podláh, laminátové pôsobia studeno. Laminát akumuluje teplo – to v chladných mesiacoch vedie k studenej podlahe. Na takejto dlážke sa veľmi pohodlne naboso nechodí.
Jediným spôsobom, ako vyriešiť studený pocit z laminátu, je zabudovať pod takúto podlahu podlahové kúrenie. Dnes to patrí medzi bežné riešenia, hoci laminát nie je pre podlahové kúrenie tým najlepším. Podlahové kúrenie najlepšie funguje pod dlažbou. Pod laminátom to bude vždy menej efektívnejšie. V predajniach sú však dostupné laminátové podlahy špeciálne určené na podlahové kúrenie.
Laminátové podlahy nemajú radi vodu
Ak vylejete vodu na laminátovú podlahu, musíte ju okamžite odstrániť a povrch vysušiť. Krátky kontakt s vodou laminátové podlahy zvládnu bez väčších problémov. Dlhší či pravidelný kontakt s vodou však vedie k zmenám ich vlastností a štruktúry. Kvalitnejšie podlahy sú voči vode odolnejšie, stále sú však na kontakt s ňou citlivé.
Laminátové podlahy sa nesmú čistiť za mokra. Môžete tak zabudnúť na klasický spôsob údržby dlážky. Ideálna je aplikácia čistiaceho prostriedku sprejom. Nasprejovaný materiál je však potrebné okamžite zotrieť mopom. Pri podlahách tohto typu sa využívajú aj rôzne impregnácie, ktoré majú zamedziť prieniku vody do škár medzi jednotlivými doskami.
Dostupné sú aj špeciálne laminátové podlahy, ktoré je vraj možné umiestniť aj do priestorov s vysokou vlhkosťou. Vode odolné laminátové podlahy sú však výrazne drahšie.
Pokiaľ však nechcete do kúpeľne dávať klasickú dlažbu, lepším materiálom ako laminát bude vinyl. Vinylová dlážka do kúpeľne je 100-percentne odolná voči vode a ani dlhodobý kontakt s ňou nemení je úžitkové vlastnosti. Nevýhodou vinylovej podlahy je však jej cena. Ceny vinylových podláh do kúpeľne sa pohybujú od 30 eur vyššie.
Ani tie najlepšie laminátové podlahy by asi nemali byť položené v kúpeľni. Vode odolným podlahám tohto typu však nič nebráni v použití v kuchyniach. Kuchyne nie sú dlhodobo vlhké – občasný kontakt s vodou kvalitný laminát bez problémov zvládne.
Elektrický šok z laminátových podláh
Asi sa vám to ešte nestalo, ale za určitých okolností vás môže laminátová podlaha kopnúť. Stačí zanedbať údržbu tohto druhu a elektrický šok bude následkom.
Povrch laminátových podláh môže fungovať ako nosič elektrického náboja, ktorý v spojitosti ďalších nevodivých materiálov v miestnosti môže narobiť problémy. Nejde o zdraviu škodlivé výboje, určite to však nie je príjemné. Na boj s elektrickými výbojmi sa používajú napríklad zvlhčovače vzduchu či špeciálne čistiace prostriedky.
Najnovšie komentáre