3 dizajnové tipy pre spálňu, ktoré pomôžu k lepšiemu spánku
Predajcovia matracov vám budú vždy tvrdiť, že pre spánok je najdôležitejší matrac. Ono je to do veľkej miery pravda. Zďaleka to však neznamená, že záleží iba na matraci a iným elementom spálne nie je potrebné venovať pozornosť.
Dizajn spálne je veľmi dôležitý. Úpravy tohto priestoru často nie sú vôbec drahé a prinášajú reálne výsledky. Každé minuté euro tu tak môže priniesť lepšie výsledky a euro minuté na nejaký luxusný matrac či ďalšie časti posteľového systému.
V nasledujúcom článku vám prinesieme niekoľko tipov, ako si vylepšiť spálňu. Ak zlepšiť prostredie a dopriať si trochu lepší spánok. Kvalitnejší spánok vedie k zdravšiemu a spokojnejšiemu životu.
Tip č. 1 – vyberte správnu farbu spálne
Psychológovia nejaký ten rok už vedia, že farby majú na človeka pomerne veľký vplyv. Tieto informácie sa zvyknú objavovať aj v bežných časopisoch. Každý z nás už o tom počul. Nejako však tejto problematike nevenujeme veľkú pozornosť. Veríme tomu, ale nepokladáme to za prioritu. Keď sa ľudia rozhodujú, akou farbou vymaľovať spálňu, vyberajú si na základe osobných preferencií k farbám.
Za ideálnych okolností by každý človek k takémuto rozhodnutiu pristupoval vedecky. Ľudia by si vyhľadali najnovšiu vedeckú štúdiu a na základe nej by sa rozhodli. Na základe nej by si vybrali farbu. Keby to takto fungovalo, boli by všetky farby jednej farby? Také zlé a uniformné by to nebolo. Vieme, že niektoré farby sú pre spánok dobré a iné zase zlé. Množstvo farieb má však podobný účinok na spánok. Preto by sa dala ospravedlniť aj preferencia farby, ktorá nie je z pohľadu spánku top.
Čo teda dnešná veda vie o vplyve farieb na spánok? Americký vedci pred pár rokmi robili rozsiahly výskum na vzorke 2000 ľudí. Pozorovali ľudí pri spánku v spálňach rôznych farieb. Merali dve veličiny – dĺžku spánku a spokojnosť po zobudení. Merať šťastie pri vstávaní nie je veľmi objektívna záležitosť. Pri prižmúrení minimálne jedného oka to však ide. Naopak zmerať dĺžku spánku je maximálne exaktné.
Ktorá farba vybrala? Ak chcete maximalizovať dĺžku svojho spánku, namaľujte si izbu do modra. Ľudia spiaci v modrej spálni spali priemerne 7 hodín 52 minút. Veda nevie s istotou vysvetliť, prečo je to tak. Hypotéza je taká, že modrá farba dokáže spomaliť tep a znížiť krvný tlak.
Pokiaľ sa hrozíte spánku v modrej miestnosti, nič to. Na druhom a treťom mieste sa v tesnom závese umiestnila zelená a žltá farba. Obe farby sú ďaleko príjemnejšie ako modrá. Navyše ľudia vstávajúci v spálňach žltej či zelenej farby sa cítili spokojnejšie ako zvyšok pozorovanej skupiny. Výborné výsledky sa ukázali aj pri spálňach namaľovaných v striebornej farbe.
Na opačnom póle sa umiestnila purpurová farba. V spálni takejto farby ľudia spali priemerne iba 5 hodín 56 minút. To je takmer o dve hodiny menej ako v prípade modrej spálne. Tento rozdiel je evidentným dôkazom, že na farbe spálne skutočne záleží.
Tip č. 2 – vyhoďte zo spálne všetko nepotrebné
Nepotrebné na spánok. Za ideálnych okolností by ste mali spálňu používať iba na spánok. Prípadne na sexuálne aktivity. Všetko ostatné by malo ísť zo spálne preč.
Samozrejmosťou by malo byť, že v spálni nie je televízor. Pozeranie televízie z postele je jeden z najhorších zvykom, ku ktorým sa môžete prepracovať. Televízia nabúra pozornosť a vytvorí zmätok. V najlepšom prípade to skončí oddialením spánku. V horšom prípade znížením kvality spánku ako takého. V spálni by nemala byť žiadna elektronika. Tablet či počítač by mal zostať za dverami spálne. Ideálne aj mobilný telefón.
Spálňovými rozptyľovačmi však nie sú iba elektronické zariadenia. Takúto úlohu dokáže plniť aj pracovný stôl či akékoľvek fitnes zariadenie. Nevyžarujú síce žiadne elektromagnetické žiarenie, stimulujú však mozog. Ten má pracovný stôl spojený s pracovným stresom a fitnes zariadenie s fyzickou námahou. Mozgu mnohokrát stačí vidieť tieto veci, aby začal fungovať tak, ako by ste pracovali či podstupovali fyzickú aktivitu.
Tip č. 3 – nepoužívajte priestor pod posteľou ako úložisko
Je to síce lákavé, ale neoplatí sa to minimálne z dvoch dôvodov. Ak máte možnosť, vyčistite priestor pod posteľou. Ak nedokáže odstrániť všetko, snažte sa ten priestor usporiadať.
Ono nad tým nemusíte vedome rozmýšľať, aby bol mozog neporiadkom pod posteľou zamestnaný. V spálni by mal mozog byť v maximálnom pokoji.
Úložný priestor pod posteľou síce ušetrí priestor niekde inde v domácnosti, odrazí sa však na hygienickom stave matraca. Do matraca sa v noci dostane relatívne veľa vlhkosti. Pochádza z potu. Aj zdravý človek počas noci vypotí často až niekoľko stovák mililitrov potu.
Snahou by malo byť túto vlhkosť z matraca dostať čo možno najskôr. Teraz nebudeme rozoberať, ktorý druh matraca je z tohto pohľadu najlepší. Na to tu máme niekoľko samostatných článkov. Dôležité však je, aby bol matrac maximálne odvetraný. Ideálne zospodu. Pokiaľ máte pod posteľou úložisko, môžete si byť istí, že je tam veľmi obmedzené prúdenie vzduchu. Tadiaľ sa veru vlhkosť nestratí. Ideálna posteľ z pohľadu hygieny matraca stojí na štyroch vysokých nohách.
Najnovšie komentáre