5 najčastejších chýb pri projekte domu
Stavba rodinného domu je pre väčšinu ľudí mimoriadna udalosť. Zväčša sa s ňou stretávame iba raz v živote. Konečná podoba domu do veľkej miery ovplyvňuje kvalitu nášho života. Z tohto dôvodu je vhodné venovať projektu domu obzvlášť veľkú pozornosť.
Pri zriedkavých udalostiam máme problém s nedostatkom skúseností. Keby ste mali za sebou niekoľko postavených domov, môžete si povedať, že nejaké tie skúsenosti už máte.
Ak ste to však nikdy nerobili, všetky informácie máte sprostredkované. Od kamarátov, známych či rodiny. V lepšom prípade od niekoho, kto má príslušné vzdelanie v odbore.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že absenciu skúseností a vedomostí v plnej miere nahradí ostrieľaný architekt. Nie je to však tak. Architekt je odborník, ktorý prekreslí vaše predstavy na papier. Dá im vykonateľnú podobu, umiestni okná či dvere do vhodnej polohy a podobne. Nevidí vám však do hlavy. Pri spracovávaní projektu domu je kľúčová spolupráca a spätná väzba medzi architektom a zadávateľom stavby.
V tomto krátkom článku vám neponúkneme kompletný návod, ako postupovať pri projekte, aby ste boli s výslednom maximálne spokojní. Nájdete tu však 5 najčastejších chýb, ktoré ľudia zvyknú ľutovať po dokončení rodinného domu.
1) Dom nekorešponduje so životným štýlom obyvateľov
Inými slovami: nový dom nie je vhodný pre svoje osadenstvo. Respektíve by mohol byť lepší. Mnoho ľudí si pri plánovaní nového domu nedostatočne uvedomuje, že životný štýl hrá významnú rolu pri použiteľnosti domu. Lepší architekt by vás na túto skutočnosť mal upozorniť.
Problém je zvyčajne v tom, že ľuďom sa páči niečo, čo nie je veľmi praktické. Krásny dom či interiér ešte neznamená, že v ňom bude bývať spokojná rodina. Pri stavbe domu by sme mali brať do úvahy aj jeho funkčnosť. To však neznamená, že estetickú stránku stavby by sme mali zanedbávať. Je potrebné nájsť vhodný kompromis.
Najčastejšia chyba je výber nesprávneho pôdorysu. Nie všetkým bude z praktického hľadiska vyhovovať poschodový dom. Bungalov s veľkým otvoreným priestorom môže byť vhodnejší pre veľkú rodinu. Alebo práve naopak – v prípade, že rodina uprednostňuje väčšie súkromie. Takto by sme mohli pokračovať aj ďalej. Najdôležitejšie je na životný štýl pri projektovaní domu myslieť a komunikovať to s architektom.
2) Niet nad osobné skúsenosti
Teoretickým prístupom sa síce dá dopracovať ďaleko, omnoho spoľahlivejšie je si budúce bývanie vyskúšať naživo. Nakreslený projekt si môžete maximálne predstaviť. Virtuálna realita nám zatiaľ neumožňuje spraviť z projekt model, ktorý by sme si mohli vyskúšať.
To však neznamená, že v tomto smere máte ruky úplne zviazané. Ak sa chcete inšpirovať existujúcimi stavbami, vždy môžete navštíviť modelové stavby rôznych developerov. Obmedzené možnosti vám ponúkajú aj návštevy príbuzných či známych. Developerské projekty vám však ponúkajú ďaleko pohodlnejšiu cesty k reálnemu nahliadnutiu do modernej stavby.
3) Myslite aj na hostí
Kvôli hosťom nemusíte stavať samostatnú hosťovskú izbu. To by bolo zbytočne drahé. Je však potrebné myslieť aj na to, že z času na čas k vám niekto na návštevu príde. A niekedy aj vo väčšom počte. Na to je dobré byť pripravení.
Rodinné domy sa primárne navrhujú pre pohodlie v nich bývajúcich rodín. Na spoločenského priestory, ktoré počítajú aj návštevami, sa až tak nemyslí.
Ak máte dostatočne veľký pozemok, tak v letných mesiacoch je na tento účel ideálna terasa. Správne umiestnenie letnej terasy a jej parametre je téma na samostatný článok.
Trochu zložitejšie je to s interiérovými „party“ kútikmi. Ideálne riešenie by malo podobu zimnej zasklenej terasy. Toto riešenie však nie je vhodné do každých podmienok. Alternatívou je rozumne riešená obývačka. Zdôraznite tento problém projektantovi a ten vám určite prinesie niekoľko použiteľných návrhov.
4) Neprekročte svoj rozpočet
Do projektovania domu je vhodné sa pustiť s rozvahou a opatrnosťou. Veľký dom je síce príťažlivý, má však aj príslušnú cenu. Vysoké náklady na financovanie stavby domu sa neskôr môže prejaviť zhoršením kvality života rodiny a predovšetkým v jej finančnej pohode.
Pokiaľ máte obmedzený rozpočet, vždy je dobré si nechať dostatočne pohodlnú verziu. V momente, keď sa vaše finančné pomery zlepšia, stavbu môžete modifikovať. Vždy je možné v prípade potreby pristaviť nejakú miestnosť. Prípadne nadstaviť.
Myslieť je potrebné aj na samotné financovanie stavby. Len veľmi málo ľudí stavia dom z ušetrených peňazí. Veľká väčšina financuje stavby úvermi. Pri čerpaní úveru je nevyhnutné mať na pamäti, že cena úveru nie je stabilné. Časom môžu úrokové sadzby vyletieť hore a predražiť mesačné náklady. Z tohto dôvodu je vhodné si vytvoriť dostatočne veľkú finančnú rezervu.
5) Do projektu by mala byť zapojená celá rodina
Zapojiť celú rodinu do tvorbu ich budúceho doma nemusí byť jednoduché. Zosúladiť rôzne názory nemusí byť jednoduché. Môžu vzniknúť aj spory, ktoré nebude možné riešiť konsenzom.
Nie je ani dôležité dosiahnuť dohodu, s ktorou budú spokojní všetci. Dôležité je, aby všetci obyvatelia domu boli do jeho tvorby zapojení a aby boli zohľadnené ich potreby či názory. V ideálnom prípade by bol projekt domu výsledkom spoločného rodinného úsilia. V takomto procese môžete projektant či architekt pôsobiť ako rozumný mediátor.
Najnovšie komentáre