8 najčastejších chýb pri zariaďovaní interiéru
Kto by nechcel bývať v modernom interiéri zariadenom podľa najnovších trendov. Pozerať si fotografie v časopisoch či na internete určite inšpiruje. Dopracovať sa však k podobnému výsledku vo vlastnej domácnosti nemusí byť také jednoduché. A v skutočnosti ani nie. Najistejšou cestou, ako sa dopracovať k bezchybnému interiérovému dizajnu, je najať si profesionála či profesionálku. Interiéroví dizajnéri sa postarajú o všetko. Jednoducho zrealizujú vašu predstavu. Vy im ukážete nejaký ten obrázok z magazínu, a oni to pretavia do skutočnej podoby podľa existujúcich možností.
Väčšina ľudí si však nemôže interiérového dizajnéra dovoliť, respektíve si takýto luxus dovoliť nechce. Na Slovensku to nie je ani také bežné. Preto sa väčšina z nás do plánovanie pustí na vlastnú päsť.
V tomto článku sme zhromaždili 10 najčastejších chýb, ktorých sa ľudia 20ľé dopúšťajú. Po prečítaní tohto textu nebudete mať istotu, že to zvládnete – vaše bývanie však bude vyzerať lepšie, ak si dáte pozor na tieto najčastejšie chyby.
1 – zlá variabilita veľkosti nábytku
Táto chyba sa stáva z dôvodu, že ľudia problému veľkosti nábytku a ďalších dekorácií nevenujú pozornosť. Dokonca túto chybu neodhalia ani po zariadení. Akurát potom interiér nevyzerá dobre.
Myšlienka je taká, že nábytok by mal byť v miestnosti veľkostne rôznorodý. Pôsobí to vizuálne dobre – oči sa môžu po miestnosti pohybovať vertikálne. Človek sa nad tým nemusí hlbšie zamýšľať – ak dáte do miestnosti vysokú skriňu, zabezpečte, aby tam bola aj nižšia komoda.
2 – ľudia konajú impulzívne
Viete si to predstaviť – prídete do nejakého obchodu s nábytkom a jednoducho neodoláte. Hneď si kúpite tú nádhernú sedačku či tú štýlovú skriňu. Nákup sám o sebe môže byť v poriadku. Len sa nemusí hodiť do interiéru. Môže byť zbytočne drahý.
Optimálnym riešením je zariaďovanie plánovať. Dnes to nie je veľký problém. Aj na internete nájdete rôzne nástroje, ktoré dokážu vizualizovať interiér. Na začiatku je potrebné miestnosť zmerať a rozvrhnúť si ju. Až potom môžete začať uvažovať o rôznych kusoch nábytku.
3 – neochota si vypýtať radu
Nejde o to, že by ste to nedokázali. Chyby robia aj profesionálni interiéroví dizajnéri. Problém je tu inde. Ak sa sústredíte na jednu miestnosť niekoľko hodín, tak váš pohľad na vec je iba váš. V takýchto situáciách človek zvykne prehliadnuť aj veľmi zjavné veci. Nemusíte volať do najbližšieho interiérového štúdia. Dajte si váš návrh či nápad skontrolovať priateľom či rodine. Šanca, že vznikne nejaká chyba sa tým rapídne zníži.
4 – rozloženie dekorácií a zbierok
Veľa ľudí má doma nejakú formu zbierok. Z každej dovolenky si prinesiete nejaký hrnček alebo podobný suvenír. Chcete sa nimi pochváliť a začleniť ich do interiéru. Ako to však spraviť? Akým rozložením dosiahnete najlepší estetický výsledok?
Začnime tým najhorším možným spôsobom rozloženia dekorácií či zbierok. Najhoršie je, keď je zbierka roztrúsené po celej miestnosti. Takto to nikdy nebude pôsobiť dobre. Ideálne je, keď sú zbierka rozložené kompaktne. Pekne spolu na jednom mieste. Takto to bude vyzerať najlepšie.
5 – vystavovanie obrazov
Prečo si nezavesiť na stenu nejaký obraz či obrázok? Nemusí to by hneď od nejakého svetoznámeho umelca. Pokojne postačí aj dielo vášho syna či dcéry. Problém je však v tom, že väčšina ľudí nevie, ako to spraviť, aby to vyzeralo dobre.
Nie je to také ťažké. Uvoľnite svoju tvoriť a hrajte sa so stenami. Dobrými tipom je si to vyskúšať nanečisto, predtým, ako začnete do steny tĺcť klinčeky. Skúste si z papiera vystrihnúť náhrady obrazov a nalepte ich na stenu. Ak sa vám rozloženie bude páčiť, papier nahradíte skutočným obrazom. A nezabudnite, že aj tu platí pravidlo o variabilite veľkosti.
6 – najskôr kupujte textilné časti interiéru
Väčšina ľudí sa najskôr púšťa do maľovania, čo je chyba. Najskôr je potrebné vybrať textilné časti domácnosti. Na začiatku vyberte a kúpte závesy, koberce, pohovky a ďalšie textilné veci. Do maľovania sa pustite až potom. Prečo je to takto? Ono je totiž ďaleko jednoduchšie nájsť k závesom vhodnú farbu na stenu ako naopak. A veci je lepšie robiť tým jednoduchším spôsobom.
7 – absencia centrálneho objektu
Toto je chyba, ktorá sa dá pomerne ľahko napraviť. Každá miestnosť potrebuje nejakú štruktúru. Je to dôležité z pohľadu vnímania. Naše oči a mozog funguje nejakým spôsobom a treba sa tomu prispôsobiť.
Najjednoduchšie, ako to môžete spraviť, je dodať miestnosti nejaký centrálny objekt. Najlepší príklad je obývačka, kde v jej centre stojí veľký televízor. Centrálny objekt samozrejme nemusí byť televízor. Môžete ho nahradiť obrazom alebo nejakým iným výrazným objektom.
8 – miestnosti bez osobného čara
Ak si zariaďujete bývanie podľa aktuálnych trendov, ak sledujete magazíny venujúce sa interiérovému dizajnu, neraz sa vám stane, že do interiéru zabudnete vložiť vlastnú osobnosť. Každá domácnosť by mala mať niečo zo svojho majiteľa. Netreba sa báť prejaviť svoju osobnosť. Mnoho ľudí sa bojí, že tým narušia celú myšlienku modernosti. Práve naopak. Ak dodáte interiéru kúsok z vašej osobnosti, až vtedy to bude interiér, v ktorom sa budete cítiť dobre.
Najnovšie komentáre