Paplóny a periny na zimu

K pohodlnému spánku nepotrebujete iba kvalitný matrac, primeraný rošt a dobrú posteľ. Plnohodnotný spánok si nedokážeme prestaviť bez zodpovedajúceho paplóna.

Kvalita paplóna ovplyvňuje viacero faktorov spánku. Asi najdôležitejšie sú teplotné pomery. Paplón sa stará o zachovanie tepelného komfortu počas spánku.

paplón na zimu

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dnes je v ponuke množstvo paplónu od viacerých výrobcov. V základe však môžeme hovoriť o dvoch dostupných kategóriách:

Ktorý paplón je lepší na zimu? Čo si kúpiť domov na dlhé zimné noci? Na túto otázku nemožno dať jednoznačnú odpoveď. Vo všeobecnosti paplóny z peria majú lepšie vlastnosti, nemusia však vyhovovať každému.

Paplóny a periny vyrobené z peria

Kým také matrace sa technologicky za posledné desaťročia neuveriteľne pohli dopredu, paplóny a periny sa zdanlivo za storočia nezmenili. Matrace našich predkov sa vyrábali zo slamy či sena – teda z materiálov, ktoré by ste v dnešnej spálni darmo hľadali. Moderné matrace sú vyrábané prevažne z foriem polyuretánu, ktorý sa vyrába z ropy.

Perie však nie je žiadny moderný materiál. Ľudia používali perie na tepelnú izoláciu už tisícročia nazad. A dosiaľ naša veda nevynašla nič lepšie. Aj umelé materiály, ktoré sa dávajú do paplónov, sa iba snažia napodobniť úžitkové vlastnosti prírodného peria.

Kým ľudstvo využíva perie niekoľko tisíc rokov, samotné vtáky s ním majú skúsenosti niekoľko miliónov rokov.  A je zrejmé, že ich previedlo cez množstvo chladných období, cez množstvo zím.

Čo je to perie?

Perie je z hľadiska funkčnosti povrchová ochrana vtákov. Okrem ochrany im umožňuje aj lietať. Samotné perie sa vyvinulo z pokožky. Evolučne vzniklo pred miliónmi rokov. Okrem vtákov sa perie objavilo aj u dinosaurov. Vtáky a dinosaury majú k sebe evolučne veľmi blízko. Vtáky sa vyvinuli z plazov a ako prvým sa im podarilo obsadiť prostredie nad zemou. Perie im umožnilo žiť v prostredí, kde sa iné organizmy nedokázali dostať. Toto im dalo mimoriadnu evolučnú výhodu.

Vtáky nemajú iba jeden druh peria. Na tele každého vtáka ich nájdete viacero. Každý druh plní inú funkciu. Letky sa napríklad starajú a o let. Z pohľadu kvalitného spánku nás však tieto veľké a tvrdé perá veľmi nezaujímajú.

Vtáky využívajú na svoju tepelnú izoláciu páperie. Páperie sa nachádza pod veľkými perami a poskytuje vtákom takmer dokonalú izoláciu.

...

Človek pomerne rýchlo zistil, že páperie má vynikajúce vlastnosti. Vyrobiť paplón čisto z páperia by však bolo pomerne drahé a zároveň aj zbytočné. Z tohto druhu sa paplóny a periny vyrábajú zo zmesi peria a páperia. Kvalitnejšie paplóny budú mať vyšší pomer páperia. Pomer peria a páperia býva okolo 80:20.

Páperové paplóny na zimu

Páperové paplóny sú veľmi dobrou voľbou na zimu. Perie má vynikajúce izolačné vlastnosti. Pri výbere páperového paplónu na zimu je však potrebné dávať pozor na jeho hrúbku – presnejšie gramáž peria na jeden meter štvorcový. Na základe tejto gramáže sa určuje, či je paplón vhodný na letné, zimné či celoročné použitie. Do úvahy je potrebné brať najmä teplotu v izbe. Tá nemusí priamo závisieť od vonkajšej teploty. Niektoré spálne môžu mať konštantnú teplotu po celý rok. klimatizované spálne pokojne môžu mať nižšiu teplotu v lete ako v zime.

Letné paplóny majú gramáž okolo 150 gramov na m².  Paplóny na celoročné použitie majú gramáž okolo 300 gramov na m². V prípade zimných sa táto hodnota dostáva na úroveň 400 gramov na m² a viac.

Páperové paplóny poskytujú výbornú tepelnú pohodu. Perie dokáže absorbovať veľké množstvo vlhkosti, čoho dôsledkom je, že  kvalitný spánok bez nepríjemného potenia. Páperové paplóny sú vzdušné a príjemné na dotyk.

Napriek všetkým týmto vynikajúcim vlastnostiam páperové paplóny a periny nie sú vhodné pre každého. V tomto druhu paplónu sa určite nebude dobre spať ľuďom, ktorí sú na perie alergickí. Moderné paplóny sú síce vyrábané technológiami, ktoré alergické vlastnosti perie dokážu znižovať, pre mnohých ľudí však bude lepšou alternatívou kúpa paplónov vyrobených z umelých vlákien.

Paplóny z umelých vlákien na zimu

Umelé vlákna sú tu s nami iba niekoľko desiatok rokov. Ich použitie je veľmi rozšírené. V oblasti paplónov sa dokonca stali štandardom. Na rozdiel od páperových paplónov sú lacnejšie a majú aj niekoľko dôležitých výhod.

Paplóny z umelých vlákien sa napríklad veľmi ľahko udržujú. Takýto paplón bez problémov operiete aj doma. To sa vám v prípade perie len tak ľahko nepodarí. Pokiaľ sa rozhodnete vyčistiť perinu z peria, budete ju musieť zaniesť do špeciálnej čistiarne. A to rozhodne bude drahšie ako domáce čistenie.

Paplóny z umelých vlákien sa takisto veľmi dobre skladujú. Pri bežných podmienkach sú ich úžitkové vlastnosti na nerozoznanie od tých páperových. Rozdiel môžu pocítiť najmä ľudia, ktorí majú sklon sa v noci viac potiť.

Nevýhodou paplónov vyrobených z umelých vlákien je ich životnosť. Tá je výrazne nižšia ako v prípade peria. Perie možno navyše veľmi jednoducho recyklovať. Nenadarmo sa periny z peria neraz dedia. Peria je vždy možné zo starej periny vybrať, dať ho vyčistiť a nechať z neho ušiť nový paplón.

Pri výbere paplónu z umelých vlákien na zimu platia rovnaké zásady ako pri paplóne z peria. Čím hrubšia vrstva (gramáž), tým je paplón vhodnejší do chladnejších podmienok. Aj tu však platí, že do úvahy by sme mali brať najmä teplotu spálne – a nie obvyklú vonkajšiu teplotu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár