Hlavné výhody zelených striech

Zelené strechy na Slovensku nie sú veľmi rozšírené. Ak spomeniete niekomu tento termín, väčšinou ho napadne na zeleno namaľovaná strecha. Zelené strechy nie sú bežné ani vo vyspelom zahraničí. Sem tam ich však spozorujete. V zahraničí sa tomuto konštrukčnému riešeniu darí viacej, pretože takéto aktivity sú ďaleko viac podporované od štátu a ďalších inštitúcií. Zelené strechy totiž majú niekoľko nepopierateľných výhod.

Zelené strechy skrášľujú mestá

Tento typ striech prináša najväčšie výhody v mestách. Určite to však neznamená, že ich použitie je obmedzené na túto oblasť. Zelená strecha si nájde svoje uplatnenie kdekoľvek.

Sú to však práve mestské zóny, husto obývané oblasti, ktoré najviac trpia absenciou zelene. Niektoré mestá sú urbanisticky lepšie zvládnuté ako iné. Veľká väčšina miest by ale viac zelene určite privítala. Problémom je nedostatok priestoru. Každý voľný priestor je zastavaný, alebo na ňom nejaký ten park už je.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

zelena strecha

Vysadiť zeleň na streche budov je v taktom prípade elegantným riešením, ktoré nikoho nepoškodí (nikoho neoberie o priestor) a prináša estetický zážitok prakticky každému.  Na strechách budov je možné vybudovať celé záhrady či parky. Všetko závisí od architektonického riešenia. Na strechu pokojne môžete umiestniť lavičku a vpustiť tam ľudí nech si trochu zarelaxujú.

Zelené strechy však plnia svoj účel už iba tým, že sú zelené. Táto farba má blahodarný vplyv na psychiku ľudí.

Zelené strechy odľahčujú kanalizáciu

Za normálnych okolností voda po dopade na strechu rýchlo stečie cez odpadné rúry do mestskej kanalizácie. Prejde cez čističky odpadových vôd a následne sa dostane späť do prírody. Zelené strechy celý tento kolobeh vody výrazne zjednodušujú. Vrstva rastlín a zeminy dokáže zachytiť až 90 percent vlhkosti. Táto voda nie je odvedená do kanalizácie, ale zostane vsiaknutá na streche a následne je postupne odparená do okolitého prostredia. Voda sa dostane späť do prírody bez toho, aby musela prejsť kilometrami potrubí a nakoniec aj čističkou odpadových vôd. Navyše mesto na tom pekne ušetrí.

Schladzovanie mesta

Veľké mestá sú často ostrovmi vyšších teplôt. V mestách je vždy o niečo teplejšie ako v bežnej krajine. Za toto sú zodpovedné povrchy, z ktorých je mesto postavené. Ak slnečný lúč dopadne na betón či asfalt, premení sa na teplo. Takýmto spôsobom sa rozhorúči celé mesto.

...

V bežnej krajine nájdete množstvo zelených plôch. Vegetácia reaguje na slnečné žiarenie úplne inak. Rastliny využívajú slnečné lúče ako energiu na pohon fotosyntézy. Žiarenie tak nie je premieňané na teplo, ale na kyslík a vodu. To je podstatný rozdiel oproti betónovým a asfaltovým povrchom. Zelená strecha tak nevyhrieva svojej okolie ako bežné strechy.

Zelená strecha ochladzuje okolie aj pomocou odparovania vody. Po dopade zrážok dochádza k odparovaniu vody. Vodná para vo vzduchu má schopnosť pohlcovať teplo a efektívne takto schladzovať priestor. Za normálnych okolností by táto vlhkosť odišla kanalizáciou do stratena.

Znižovanie prašnosti

Jedným z veľkých problémov životného prostredia v meste je prašnosť. Neustály pohyb a vysoká mestská aktivita spôsobuje často až alarmujúce koncentrácie prachu. Vegetácia si prašnosťou dokáže prirodzene poradiť. Zelenou strechou problém prašnosti v meste určite nevyriešite, podarí sa vám ju však o čosi znížiť.

Alternatívny priestor

Najjednoduchší model zelenej strechy je obyčajný trávnik. Svoj účel do veľkej miery splní. Zelená strecha však môže ísť omnoho ďalej. Z kúska dovtedy nevyužitého priestoru sa dá vytvoriť komunitná záhrada. Aj mestskí ľudia z času na čas túžia pohrabať sa v zemi. Len nemajú kde. Komunitná záhrada na streche vie zblížiť susedov a môže viesť k ďalším komunitným aktivitám.

Zelená strecha sa dá využiť aj na komerčné účely. Prečo nezriadiť v takomto priestore reštauráciu či jednoduchú kaviareň. Ľudia zvyknutí na sklo a betón by to určite ocenili.

Znižovanie nákladov na chladenie budovy

V horúcich letných dňoch je to v mestách často až neznesiteľné. Teplo je všade a jediným spôsobom, ako mu uniknúť, je spustiť klimatizácie. Celodenná prevádzka takéhoto zariadenia však ani zďaleka nie je lacná. Zatepliť budovu takisto nie je finančne nenáročné. Zelená strecha je v tomto smere formou izolácie. Nie je to jej primárna funkcia, ale funguje takto a darí sa jej znižovať energetickú náročnosť budovy.

Ochrana pre požiarom

Asi nikto pri stavbe zelenej strechy nerozmýšľa nad tým, že takáto strecha sa lepšie vyrovná s požiarom. Zelená strach je výrazne odolnejšia voči požiaru ako strechy bežných konštrukcií.

Zníženie hluku

Zelené strechy sa odsvedčili aj ako ochrana pred vonkajším hlukom. Takéto strechy dokážu výrazne stlmiť exteriérový hluk. Efektívne sú najmä v prípade nízkofrekvenčného hluku.

Zlepšenie biodiverzity v mestách

Predstava, že v meste žijú iba ľudia, je už zastaraná. Moderní urbanisti sa snažia mesto vnímať trochu inak. Na to, aby to tam fungovalo, je potrebné, aby sa v ňom cítili dobre aj všetky rastliny a živočíchy. Na to, aby sa darilo kvetom a stromom, sú potrebné opeľovače – najmä včelu. V mestách sa šíria projekty mestských včelínov. Včely však potrebujú k svojmu zdraviu širokú ponuku kvetov. Kvitnúce zelené strechy sa postarajú o spokojný život včiel a ďalších opeľovačov.

Zelené strechy tak v konečnom dôsledku prinášajú aj významné ekonomické benefity.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár