Ako na zámkovú dlažbu?

Zámková dlažba patrí k veľmi obľúbeným stavebným prvkom. Robia sa z nej nielen chodníky, ale všemožné plochy – či už parkoviská alebo podlaha pre prístrešky a altánky. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že myšlienka zámkovej dlažby je nejaká novinky, či trend posledných rokov.

Pritom myšlienka zámkovej dlažby je stará tisíce rokov. Za dôkazom nemusíte ísť ďaleko – v centrách historických miest nájdete množstvo ciest vyložených tzv. mačacími hlavami. V minulosti to bol jediný spôsob ako spevniť povrch. Dnes to jediný spôsob ani zďaleka nie je, zámková dlažba je však obľúbené, pretože má množstvo nesporných výhod.

Výhody zámkovej dlažby

Zámková dlažba (minimálne tá kvalitná)  má výborné schopnosti odolávať oderom či opotrebovaniu. Jednoducho je trváca. Kým asfalt či betón vám môže prasknúť, pri zámkovej dlažbe sa to nestane, keďže pnutia v materiáloch sú lokalizované do jednotlivých častí dlažby. Zámková dlažba pritom znesie aj vysoké zaťaženie. Preto nie je problém týmto systémom vybaviť aj parkoviská.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Obľúbenosť zámkovej dlažby často stojí na estetickej stránke. Pri tvorbe zámkovej dlažby sa môže umelecky vyjadriť aj bežný domáci majster. Na chodníkoch či iných plochách môžete vytvoriť vzory podľa vlastnej fantázie. Na trhu je veľké množstvo dlažby rôzneho tvaru, farieb či vzorov. Všetko môžete kombinovať podľa vlastného gusta.

Jednou z podstatných výhod zámkovej dlažby je jednoduchosť jej pokládky. Do chodníka zo zámkovej dlažby sa môžete pustiť aj bez profesionálnej pomoci. Zvládne to aj priemerný domáci majster. A nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne nástroje.

Zámková dlažba je mrazuvzdorná. Odoláva dažďu a slnečnému žiareniu. Toto sa jej darí vďaka tomu, že nie je tvorená jednoliatym povrchom. Ak vplyvom vysokých teplôt dôjde k roztiahnutiu jednej dlaždice, tieto zmeny pohltí priestor medzi dlaždicami. Voda nesteká po povrchu, ale vpíja sa priestormi medzi dlaždicami. Toto zjednodušuje konštrukciu odvodňovacieho systému.

Medzi ľuďmi sa zámková dlažba teší obľube aj z dôvodu nízky nákladov na jej vyhotovenie. Výrazne možno ušetriť už tým, že si dlažbu položíte bez platenia profesionálovi. Môže vám to trvať dlhšie, ale s trochou trpezlivosť určite dôjdete k výsledku. Dobré je aj to, že ani samotné dlaždice nie sú drahé. Meter štvorcový zámkovej dlažby začína už pod desiatimi eurami.

Veľmi dôležitou vlastnosťou zámkovej dlažby je aj jej rozoberateľnosť. Ak sa rozhodnete chodník vybetónovať, alebo vyasfaltovať, vaše dielo bude trvalé. Betón ani asfalt už nebudete môcť premiestniť. Ak sa rozhodnete chodník zrušiť, alebo premiestniť, betón a asfalt budete musieť robiť. Z tohto materiálu sa okamžite stane odpad, z ktorým budete mať spojené starosti aj náklady.

...

Zámkovú dlažbu je však možné pohodlne rozoberať. Chodník zo zámkovej dlažby odstránite rozobraním dlažby. Tú si môžete odložiť a použiť pri ďalšej stavbe. Prípadne ju môžete predať.

Zámkovú dlažbu môžete opravovať s minimálnymi nákladmi. Ak vám praskne betónovým povrch, praskliny sa zbavíte iba v prípade, že vymeníte celý betón. Pri zámkovej dlažbe stačí, ak vymeníte poškodenú či prasknutú dlaždicu. Rozdiel v nákladoch je enormný.

Ako položiť zámkovú dlažbu chodníka?

Teraz sa pozrieme na orientačný postup pri kladení zámkovej dlažby. Postup nie je zložitý – napriek tomu je však potrebné sa mať na pozore. Ak chcete mať doma perfektnú zámkovú dlažbu, tak by ste sa do toho asi nemali púšťať bez žiadnych predchádzajúcich skúseností. Pri pozornom nasledovaní návodu by ste sa mali dopracovať k želenému výsledku – stále tu však bude zvýšené riziko, že výsledok nebude práve najkvalitnejší. Toto platí dvojnásobne, ak nepatríte medzi zručných amatérov remeselníkov.

Krok 1.

V teréne si vyznačte priebeh chodníka. Najjednoduchšie je použiť drevené kolíky a medzi nimi motúz.

Krok 2.

Vo vyznačenom priestore odstráňte zeminu do hĺbky cca 30 centimetrov. Nesnažte sa tu šetriť na centimetroch. Neoplatí sa to.

Krok 3.

Následne pristúpte k vysypaniu vyhĺbeného priestoru štrkom. Presnejšie kamennou drvinou frakcie 0 až 40 mm. Tento druh kamennej drviny by mal mať výšku cca 20 centimetrov.

Krok 4.

Kamennú drvinu rovnomerne zhutnite vibračnou doskou. Význam tohto kroku stúpa s nárokmi na pripravovanú plochu. Ak kamennú drvinu nezhutníte, ona sa zhutní časom sama. Pre vás to bude znamenať, že časom vám chodník sadne. A to môže byť výrazný problém. Najvypuklejší problém vznikne na vysoko zaťažovaných plochách – napríklad na plochách, po ktorých jazdia autá.

Krok 5.

Okraje zámkovej dlažby je potrebné ohraničiť obrubníkmi. Postačia klasické záhradné obrubníky. Tie je však potrebné zasadiť do betónové lôžka, aby nedochádzalo k ich pohybu.

Krok 6.

Pridajte cca 5 centimetrov kamennej drviny frakcie 0 až 5 mm. To môže byť piesok, alebo aj brizolit.

Krok 7.

Sťahovacou latou vytvorte maximálne možnú rovnú plochu. Pri dorovnávaní piesočne vrstvy je potrebné mať na pamäti, že konečné dielo vám ešte sadne (napriek zhutneniu) po udupaní o cca 1 centimeter.

Krok 8.

Položte zámkovú dlažbu. Škáry medzi jednotlivými dlaždicami by mali byť 2 až 5 mm.

Krok 9.

Do škár medzi dlaždicami nasypte piesok. Najjednoduchšie to spravíte tak, že piesok porozmetáte po dlažbe.

Krok 10.

Posledným krokom je opätovné použitie vibračnej dosky. Vďaka nej sa vyrovnanú nerovnosti vo výške dlaždíc. Ak vám však tieto nerovnosti nevadia, tento krok je možné eventuálne vynechať.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 8. decembra 2021

    […] živote nám však hranice dávajú predovšetkým peniaze. Tie nás obmedzujú, tie nám vymedzia aj veľkosť […]

Pridaj komentár