Podzemná chladnička

Dnes žijeme v dobe, kde ceny energií prakticky neustále rastú. Zároveň sme technologicky takí vyspelí, že dokážeme vyrobiť aj veci, ktoré boli pred pár desiatkami rokov viac-menej nevedeli predstaviť.

Prirodzené chladenie, respektíve chladenie s využitím prirodzeného prostredia, nie je žiadnou novinkou.  Samozrejme. Ľudia vždy chladili potraviny tradičným spôsobom. Elektrikou poháňané chladiace zariadenia tu sú iba niekoľko desaťročí.

Ako sa však technologicky vyvíjame, postupne objavujeme múdrosť našich predkov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Základom prirodzených chladničiek je využitie poznatku, že teplota v určitej hĺbke je takmer konštantná. V našich zemepisných šírkach sa počas roka strieda jeden teplotný extrém s druhým. V zime nie je mínus 20 žiadnou mimoriadnou udalosťou. A v lete sa teploty neraz dostanú veľmi blízko k 40-tke. Teplotný rozsah viac ako 65 stupňov je významný. Toto však platí iba pred teploty blízko pri povrchu. Pri zemi. Ak by ste začali kopať, tak by ste zistili, že tento teplotný rozsah sa postupne znižuje. Až by ste sa dostali do takej hĺbky, kde by bol tento teplotný rozsah zanedbateľný.

Vo všeobecnosti nemôžeme odpovedať na otázku, v koľkých metroch je teplota stabilná. Do veľkej miery to totiž závisí od podložia – zloženia zeminy. Vo väčšine prípadov však už v hĺbke 2 metre je teplo viac-menej stabilná. Respektíve výkyvy teploty počas roka sú zanedbateľné. Vrstva zeminy tu pôsobí ako izolant a stará sa o zhovievavejšie prostredie.

Murovaná prírodná chladnička

Na to, aby ste si vybudovali prírodnú chladničku  nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti. Dobre to vidieť na starých pivniciach, kde naši predkovia s minimom nástrojov postavili efektívne pivnice, ktoré poslúžili ich jednoduchým potrebám.

Prírodné chladničky môžete zakomponovať do pripravovanej stavby nového domu – môže mať podobu pivnice, alebo samostatnej jednotky. Klasická pivnica v tomto smere bude vždy menej účinná.

Veľmi populárne sú samostatne stoja prírodné chladničky. Na to, aby ste niečo takéto realizovať mohli realizovať, budete potrebovať mať pri dome dostatočne veľký pozemok. Samotná prírodná chladnička až tak veľa miesta nezaberie, potrebuje však mať v okolí priestor.

...

Podzemnú chladničku môžete vybudovať v dvoch základných spôsoboch. Prirodzene vás napadá, že najjednoduchšie bude vykopať na rovnom pozemku veľkú jamu, následne jej steny vybetónovať, osadiť strop a naň vysypať potrebnú hrúbku hliny. Výsledkom môže byť podzemná chladnička, ktorá nebude vyčnievať spod zeme. S takýmto riešením však prichádza jeden nemalý problém. A to pôsobenie spodnej vody. Hladina spodnej vody sa líši od miesta k miestu. Problém však nemusí spôsobovať iba podzemná a voda, ale aj tzv. podpovrchová voda. Pri takejto stavbe je potrebné byť mimoriadne dôsledný pri hydroizolácia. Aj tak to však môže spôsobiť problémy.

Aj z tohto dôvodu sa zvyknú podzemné chladničky stavať nad povrchom terénu, respektíve čiastočne nad povrchom. Namiesto toho, aby ste kopali hlbokú jamu, vykopete iba zlomok z pôvodne plánovanej hĺbky. Vymurujete steny, ktoré budú iba čiastočne zasahovať do terénu. Následne takúto stavbu zasypete zeminou. Dôležité je, aby na stenách stavby bolo dostatočné množstvo zeminy, aby dokázala plniť svoje izolačné vlastnosti.

Treťou cestou, ako sa dopracovať k podzemnej chladničke, je vykopať otvor do svahu. Toto sa zdá ako najelegantnejšie riešenie. Jediný problém tu bude asi iba v tom, že nie každý má pri rodinnom dome prudký svah. Veď stavebné pozemky sa kupujú práve vtedy, keď sú čo možno najrovnejšie.

Dizajnová chladnička pod zemou

Ak sa vám celá myšlienka murovania a hydroizolácia veľmi nepozdáva, tak vďaka holandského dizajnérovi menom Floris Schoonderbeek máte k dispozícii alternatívu. Cena takejto alternatívy je síce minimálne 7 tisíc eur, ale ide o naozaj pekné riešenie. Nebudete musieť nič murovať. Dokonca sa ani nemusíte starať o hydroizoláciu.

Bez práce to však tiež nebude. Holanďan vytvoril prefabrikovanú chladničku. Ak si tých zopár tisíc eur zaplatíte, spoločnosť Weltervree vám ju privezie na pozemok a možno aj osadí.

Pre chladničku buď pripravíte vykopanú jamu, kam vložíte prefabrikovanú chladničku, alebo budete postupovať povrchovým variantom. Kapsulu posadíte na povrch a zasypete dostatočne hrubou vrstvou zeminy.

Ak mávate problém, že sa neviete so všetkým jedlom a nápojmi spratať do bežnej chladničky, „Groundfridge“, ako sa táto kapsula nazýva, vám takto problém zaručene nespôsobí. Objemovo pojme to, čo 50 bežných chladničiek. Vďaka tejto chladničke tak budete mať miesto nielen na potrebné veci – môžete si vytvoriť aj vlastnú vinotéku či pivotéku. Kapacita kapsule je až 3000 litrov a uložíte do nej až pol tony jedna.

Podzemná chladnička tohto typu je ideálne k novostavbám, ktoré nechcú do svojho projektu zakomponovať klasickú pivnicu. Groundfridge osloví všetkých, čo majú vlastnú záhradu a potrebujú skladovať svoju s láskou dopestovanú úrodu. Úroda prichádza väčšinou vo veľmi krátkom období a keď ovocia zelenina nie je správne uložené, veľmi rýchlo dochádza k znehodnoteniu týchto potravín.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár