Patrí pes do postele? Áno, alebo nie?
Rodina zasadla k stolu a hlavnou témou bolo domáce zvieratko. Asi najčastejšou voľbou je pes. Ľudia bývajúci v rodinných domoch siahnu po väčších plemenách, v bytoch po menších. Skôr ako si zadovážite psa treba si ujasniť a naštudovať pár vecí: kto ho bude venčiť, čo mu budete a nebudete dávať žrať, ako často potrebuje veterinára, ako sa budete starať o jeho hygienu, čo bude mať dovolené a čo nie atď. Mať domáceho miláčika nie je len o príjemných chvíľach, ale aj o starostiach. Preto treba zvážiť, či a aké zvieratko si zadovážiť.
Donesiete si domov malého psíka. Je veľmi milý s hebkou srsťou. Všade za vami chodí, chce sa hrať, chce byť neustále v centre vašej pozornosti. Príde večer, pes automaticky vyskočí na posteľ a chce sa s vami o ňu deliť. Máte malé deti, ktoré so svojim novým chlpatím kamarátom chcú spať na jednom lôžku. Dovoliť psíkovi spať v posteli, alebo trvať nato, aby spal vo vlastnom pelechu v chodbe, či v inej časti bytu?
Názory odborníkov, ale aj verejnosti na ponechanie psíka v posteli sa rôznia. Všeobecný lekári, ani veterinári nepodporujú názor, nechať psa spať v posteli. Naopak psychológovia majú iný názor a prítomnosť psa vo vašej blízkosti aj počas spánku podporujú.
Prečo áno?
- Psi zaručujú pokojný spánok – ak prechádzate ťažkou životnou etapu, váš život je plný stresu, trpíte depresiami, máte pocity úzkosti, stále sa budíte a nemôžete spať, prítomnosť psa vo vašej posteli pôsobí upokojujúco, cítite pocit bezpečia a ochrany.
- Prinášajú pohodlie a teplo – niekto vedľa vás spí, vy cítite jeho teplo, rytmické dýchanie. Vaša posteľ sa premenila na bezpečné a útulné miesto pre váš spánok. Psie teplo oceníte najmä v studených a sychravých dňoch.
- Cítite pocit bezpečia – pes má výborne vyvinutý sluch, je váš strážca a obranca. S ním máte pocit, že sa vám nemôže nič stať a nemusíte sa ničoho báť. Po prebudení máte dobrú náladu a cítite sa vyspatý a oddýchnutý.
- Silné spoločné puto – hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Ak s ním spíte, túlite sa k nemu vaše puto s ním sa prehlbuje. Odmení svojho majiteľa láskou, oddanosťou a nehou.
Prečo nie?
- Špina a baktérie – či sa vám to páči, alebo nie, pes je zvieraťom, ktorý chodí po lúkach, špinavých cestách a ihriskách, kde vykonáva aj svoje potreby. Hoci po príchode domov ste mu umyli labky, blato a viditeľné nečistoty sú preč, špina a baktérie na ňom aj tak zostávajú. Rôzne choroboplodné zárodky by ste asi v posteli nechceli.
- Roztoče a psie chlpy v posteli – roztoče sa veľmi radi držia v huňatom a chlpatom prostredí. Ak sa psie chlpy objavia na podlahe, či na pohovke nie je to nič príjemné, ale predstava spánku na chlpatom vankúši, či prestieradle je až odpudzujúca, priam odporná. Narastanie alergie za to nestojí. Niekto by mohol namietať, že sú plemená psov, ktoré majú vlasy a nepĺznu. To je síce pravda, no roztočom to nijako nebráni sa v ich usídliť.
- Parazity (vši, blchy, kliešte, ploštice) – váš chlpáč môže byť prenášačom aj týchto nepríjemných a zdraviu škodlivých parazitov. Od jari do neskorej jesene býva sezóna kliešťov, ktoré majú radi vlhko a teplo. Pri prechádzke síce postriekate seba i psieho kamaráta repelentom, no občas sa stane, že jeden zo spomínaných parazitov sa môže objaviť vo vašej domácnosti. Pes rád behá, skúma okolie a berie na sebe všetko čo príde do cesty a nebuďte prekvapený, ak sa vám to objaví v posteli.
- Psí zápach – nech sa akokoľvek snažíte pravidelne psíka kúpať a o jeho hygienu sa staráte v maximálne možnej miere, to, že v domácnosti žije pes jednoducho cítiť. Hoci si to vy neuvedomujete, návšteva, ktorá k vám príde raz do roka to cítiť bude. Po prechádzke v upršaný deň to bude ešte intenzívnejšie. V matraci sa tento zápach veľmi rád usídli.
- Potreba častého vymieňania posteľnej bielizne – ak povolíte psíkovi chodiť do postele, vyššie spomínané fakty sú dôvodom, prečo je potrebné lôžko na spanie pravidelne čistiť. Určite nezabudnite ani na vyčistenie matraca.
- Spôsobenie zdravotných problémov – psíka nosíte pravidelne k veterinárovi, dávate ho povinne očkovať, no napriek tomu vám môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Napr. parazitné ochorenia – leptospiróza (prenášaná močom), echinokokóza (nachádzajúcich sa v stolici psovitých šeliem), salmonelóza (pes ovoniava rôzne výlučky a exkrementy sa mu zachytávajú na ňufáku). Hoci máte psíka radi, nedovoľte mu oblizovať kuchynský riad, či vašu tvár, chodiť do postele,… Ak psa odčervujete, pravidelne umývate riziko nákazy znižujete.
- Tehotné ženy a deti – spiaci pes k tehotnej žene určite nepatrí. Gravidná žena je oveľa viac náchylnejšia na rôzne choroby a toto obdobie si vyžaduje prísnejšie dodržiavanie hygieny. Deti od jedného roka života, by ste nemali nechávať samé v prítomnosti akéhokoľvek domáceho zvieratka, pretože ich imunitný systém nie je dostatočne vyvinutý.
- Pes vás budí a zaberá vám miesto – pes sa vedľa vás prevracia, chrápe, vytláča vás z postele, nemáte si kde poriadne ľahnúť. V noci sa ide napiť, či prejsť a vás to budí. Pes je presný ako hodinky, preto vás určite nenechá vyspať cez víkend, či sviatok.
- Hierarchia v domácnosti – aj psovi nedovolíte chodiť do postele dáte mu jasne najavo, že vy ste ten nadriadení a nebudete mať problém s jeho výchovou a poslušnosťou.
Kedy je čas odnaučiť psa spať s vami v posteli?
Pes je úžasné domáce zvieratko, ktoré je verné, priateľské a oddané. Neodolali ste jeho prosebnému a milému pohľadu a ponechali ste ho spávať s vami v posteli. No prišli situácie, kedy je potrebné zvážiť, či naozaj je dobré a správne naďalej sa deliť s ním o spoločné lôžko.
- Do istého času ste bývali sami. A radi ste sa túlili aj v noci k svojmu chlpáčovi. Našli ste si partnera a o veľkú manželskú posteľ sa chcete deliť so svojim milovaným a partnerovi pes prekáža.
- Ak ste si začali s niekým iným, psovi to začalo prekážať a začal žiarliť na inú osobu, ktorá je s vami v posteli.
- Začali sa u vás objavovať rôzne zdravotné problémy. Začala vás trápiť astma, prejavila sa u vás alergia, máte iné ťažkosti.
- Podobne ako človek, aj pes stárne a začali sa u neho prejavovať rôzne zdravotné problémy. Začal mať problémy s močením, s výlučkami (stolica, sliny, krv), nadmerne mu padajú chlpy, má parazity, infekcie,….
- Ženy prechádzajú asi najkrajším obdobím v živote – tehotenstvom. Zvýšia sa ich nároky na hygienu, majú strach z nákazy.
- Vaša rodina sa rozrástla o ďalšieho člena rodiny. Narodilo som vám dieťatko. Dávate do postele dieťatko, kojíte ho a psík musí ísť z postele preč. Častým problémom pri narodení dieťatka je, že pes nechce vo svojej svorke nového člena a dáva to patrične najavo.
- Realizovali ste sa renováciu celého bytu. Kúpili ste si nové postele, či matrace a chcete ich udržať čo najdlhšie v kvalitnom a zdravom stave. Tak ste sa rozhodli, že psík už bude mať svoj pelech na spanie a do vašej postele viac chodiť nebude.
Ako odnaučiť psa spať v posteli
Sú rôzne situácie, kedy je čas psa odnaučiť spať s nami v posteli. Majte na pamäti, že pes musí mať svoje hranice a potrebuje pravidlá. Ak ich raz porušíte a pustí ho, čo len na jednu noc k vám do postele, už tam začne chodiť kedykoľvek a bude ťažké ho od toho odučiť. Vy a pes nie ste rovnocenný partneri. Hierarchia je jasná. Pes nemôže mať dojem, že on vám velí. Demokracia nie je povolená. Ak chcete odnaučiť vášho miláčika spať s vami v posteli vôbec nemajte výčitky typu: som na neho zlý? Bude ma mať ešte rád? Moja náklonnosť k nemu upadá?
Konkrétne kroky pri odučení psa byť v posteli:
Výber pelechu
Pes potrebuje mať svoje miesto, kde bude ležať, spať a bude vedieť, že to miesto patrí len jemu. Dbajte na to, aby ste mu vybrali pohodlné a kvalitné lôžko, ktoré mu vydrží dlhý čas. Odsledujte si svojho chlpáča. Všímajte si na ňom polohu oddychu a spacie návyky:
- Ak sa rád rozťahuje, často sa prevaľuje, siahnite po štvorcovom matraci
- Ak rád spí a oddychuje schúlený v klbku, zakúpte mu oválny pelech s vyšším okrajom.
Na trhu existuje veľké množstvo pelechov rôznych tvarov, v rôznych cenových variáciách. Napr. ortopedické (vhodné pre staršie psy), vyhrievané (ak máte chladno a váš psík je krátkosrstý), vankúšové i poduškové,… V dobrej predajni vám určite radi poradia.
Širokú ponuku pelechov pre psy nájdete napríklad na zoohit.sk →
Umiestenie pelechu
Pelech nestačí len kúpiť, je potrebné ho aj dobre umiestniť a nájsť mu miesto vo vašej domácnosti. Či už si zvolíte obývaciu izbu, chodbu myslite nato, že pes bude spať len na mieste, ktoré dobre pozná, kde má príjemnú teplotu, kde mu nefúka od dverí, či ventilácie, kde nepreniká priame, ostré svetlo. Opäť sledujte svojho psa, kde si najčastejšie chodí ľahnúť a tam mu umiestnite aj jeho nový peliešok.
„Doplnky“ pelechu
Ak chcete, aby si svoj pelech psík obľúbil, rozložte okolo, alebo vložte do neho veci, ktoré má rád – hračky, loptičku, dečku, príp. vaše tričko, z ktorého cítiť váš pach.
Odmena
Ak chcete naučiť psa čomukoľvek musíte mať nachytané dostatočné množstvo odmien, maškŕt, ktorými ho oceníte ak niečo dobré a správne urobí. Poznáte svojho štvornohého miláčik, tak mu určite vyberte niečo, čo ocení a čo bude pre neho tá správna motivácia na poslúchnutie vášho príkazu.
Všetko máte nachystané môžete pristúpiť k ďalšiemu dôležitému kroku naučiť psa, aby zostal vo svojom pelechu. Ako nato?
- Dlhá večerná prechádzka – pes veľmi rýchlo zaspí a nebude dlho vzdorovať, ak ho dostatočne unavíte a vybijete mu energiu.
- Po prechádzke ho uložte ihneď to pelechu – máte dve možnosti:
- neodopínate mu obojok, pomocou vodítka ho doveďte do pelechu a rázne mu povedzte: „zostaň“. Ak poslúchne, odmeňte ho.
- nalákajte ho na odmenu. Vďaka tomu si svoj peliešok spojí s pozitívnou odmenou. Taktiež nezabudnite na povel zostaň.
Psa do pelechu nikdy neprenášajte zdvihnutím na ruky. Musíte ho to naučiť, aby do pelechu šiel sám, nie nasilu. Inak to berie negatívne a otočí sa to proti vám. Určite to chce veľkú dávku trpezlivosti.
- Buďte dôsledný a neustúpte – ak pes po čase vstane, nevydrží v pelechu, okamžite zareagujte: „Choď do svojho pelechu“. Opäť ho tam zaveďte a odmeňte ho až potom ako si znovu ľahne a zostane tam. Za večer to budete musieť zopakovať možno aj niekoľko krát. No nemajte obavu. Príde čas, keby sa to pes naučí a pochopí, že odmenení bude len vtedy, ak zostane na mieste. Ak ho vidíte stávať a odchádzať, taktiež okamžite zareagujte slovami: „Nie“, „Zostaň“. Je možné, že sa prvú noc nevyspíte a budete ho musieť ustriehnuť aj v noci.
- Ignorujte jeho nespokojnosť – psík určite nebude spokojný so svojim miestečkom na spanie a dá vám to najavo. Bude kňučať, štekať, dívať sa na vás vyčítavým a smutným pohľadom. Na takého prejavy nereagujte. Jednoducho si musí zvyknúť. Aj keď to nebude z dňa na deň. Ak sa bude intenzita kňučania zosilňovať určite ho za to nehrešte, pretože len upriamite na neho pozornosť. S kľudom a bez všímania si choďte ľahnúť.
- Nedovoľte mu ľahnúť si do vašej postele – párkrát sa určite stane, že pes príde a bude chcieť vyskočiť, alebo vyskočí do postele. Okamžite zareagujte povelom: „Nie“ „Choď spať“, „Choď do svojho pelechu“. Je čas vymedziť hranice a nepovoliť. Ak nejde sám, dajte ho dolu. Buď to zložte, alebo ho zhoďte. Jednoducho vaše želanie musí rešpektovať. Určite ho nebite, alebo nestriekajte vodou, ani inak netrestajte. Používate len pozitívnu odmenu.
- Cvičte ho nielen v noci, ale aj cez deň – psovi a jeho nácviku ležania v pelechu trénujte aj cez deň. Čím skôr sa povelu: „Choď do pelechu“ naučí, tým skôr sa celú noc v pokoji vyspíte. Budete spokojný aj vy aj váš pes.
Ak sa vám podarí byť úspešným a svojho domáceho miláčika naučíte spať mimo vašej postele, tak to určite dodržujte všade, nielen doma. Ak pôjde so psom na dovolenku, na chatu, či chalupu určite aj na týchto miestach buďte dôsledný a držte sa hesla: „pes do postele nepatrí“. Nezabudnite mu však urobiť pelech aj mimo vášho bytu.
Najnovšie komentáre