Bazén vedľa domu? Naozaj iba detský sen?
Bývanie v rodinnom dome má množstvo nesporných výhod. Jednou z nich je napríklad možnosť si postaviť vedľa domu bazén. Bazén na dvore či záhrade už nie je ilúziou, ktorú vídame iba v amerických filmoch.
Dnes si bazén vedľa domu môže postaviť prakticky každý. Otázne je iba to, aký tento bazén bude veľký.
Veľkosť bazéna neurčuje iba náklady na vodu. Veľké množstvo vody priamo ovplyvňuje aj použité materiály. Netreba zabúdať ani na čistotu vody.
Bazénová chémia
Schladiť sa v lete vo vlažnej vode na záhrade skutočne poteší. V ideálnom prípade je bazénová voda krištáľovo čistá. Udržať vodu v takomto stave vôbec nie je jednoduché.
Pokiaľ máte doma malý nafukovací bazén, tak vás starostlivosť o čistotu vody až tak trápiť nemusí. Bazén napustíte a po kúpení ho vypustíte. Pokiaľ sa voda v bazéne zdrží krátku dobu, riziko jej znečistenia je zanedbateľné. Takúto taktiku však sotva použijete pri väčších bazénoch. Nejde iba o finančnú otázku, ale aj fakt, že napustenie bazéna nejakú tú dobu potrvá.
Pri prevádzke väčšieho bazéna je potrebné zabezpečiť čistenie vody. Problematika znečistenia vôd je pre bežného užívateľa bazéna veľmi zložitá. Dôležité je však zdôrazniť, že čistotu, respektíve hygienickú neškodnosť vody, nehodnotíme na základe je priehľadnosti či farby.
Znečistenie lístím či hlinou nie je pre ľudský organizmus nebezpečné. Čoho je potrebné sa obávať, sú rôzne baktérie, vírusy a prvoky. Za určitých okolností môže v bazéne dôjsť k ich premnoženiu. Pokiaľ sa premnožia nebezpečné mikróby, existuje tu riziko vážneho ohrozenia zdravia.
Voda je potenciálny nepriateľ. Ako to môže s vodou dopadnúť je vidieť v hádam každej slovenskej rieky. Keby ste si zobrali vzorku z Váhu či Dunaja a odniesli ju do laboratória, tak z výsledkov by ste boli tak zhrození, že by ste do týchto riek nevošli ani po členky. Všemožné vírusy baktérie sú v našich riekach všadeprítomné.
Z tohto dôvodu je potrebné riadiť čistotu bazénovej vody. To ani zďaleka neznamená, že táto voda musí byť absolútne čistá. Nejde o pitnú vodu, takže nejaké mikróby v nej žiť môžu. Dôležité je zabezpečiť, aby sa vo vode nevyskytovali v zdraviu nebezpečných koncentráciách.
Tradičným spôsobom dezinfekcie nielen bazénovej vody je chlórovanie. Chlór je veľmi efektívny pri ničení všemožných mikroorganizmov – od vírusov až po mikroskopického mnohobunkové organizmy. Chlór je veľmi silná látka, s ktorou je potrebné narábať opatrne. Správne nastavenie chlórovania vody je veda, ktorej je potrebné rozumieť. Cieľom je likvidácia nežiadúcich mikroorganizmov bez toho, aby to výrazne narušilo komfort ľudí v bazéne.
Moderné systémy bazénovej chémie pracujú aj s inými látkami.
Pri premýšľaní o vybudovaní bazéna vedľa domu je potrebné brať do úvahy aj náklady na bazénovú chémiu. Táto položka dokáže výrazne predražiť prevádzku bazéna. Zdanlivo sa na nej dá ušetriť. Z bezpečnostných dôvodov sa to nevyplatí.
Vonkajší alebo vnútorný bazén
Lacnejšou verziou je vonkajší bazén. Všetko, čo v tamto prípade potrebujete, je kúsok pozemku. Na základe jeho veľkosti sa rozhodnete pre konkrétnu podobu bazénu. Nevýhodou je, že takýto bazén môžete používať iba za priaznivých klimatických podmienok. Teda viac-menej iba v lete. Po zvyšné ročné obdobia je vonkajší bazén nevyužitý a často zbytočne zaberá priestor.
Vonkajšie bazény sa niekedy zvyknú zastrešovať. Toto pomáha najmä čistote bazéna, keďže je takto chránený od padajúceho lístia a podobne.
Ak chcete bazén využívať vo po celý rok, bude ho musieť umiestniť do vnútorných priestorov. Buď ho začleníte do domu, alebo mu na záhrade vybudujete kompletné zastrešenie spolu s vykurovaním. Takéto riešenie je optimálne iba za predpokladu, že na to máte dostatok finančných prostriedkov. Vnútorný bazén je totiž niekoľkonásobné drahšia záležitosť.
Pokiaľ vám to rozpočet dovolí, môžete investovať do vyhrievania vody bazénu. Týmto spôsobom si predĺžite dobu, kedy môžete bazén vo vonkajších priestoroch využívať. Za určitých okolností aj počas tých najchladnejších mesiacov.
Pre aký typ bazénu sa rozhodnúť?
Výber typu bazénu zväčša závisí od disponibilného rozpočtu. Najdostupnejšie sú plastové bazény. Základnú verziu nafukovacieho bazénu kúpite už za niekoľko desiatok eur. Takýto detský bazén však sotva môžeme nazývať snom.
Väčšie, ale stále cenovo dostupné bazény, sa vyrábajú z kvalitnejších a hrubších plastov. Kvalita takéhoto bazénového prevedenia nie je práve najlepšia.
Pokiaľ chcete investovať do niečoho trváceho, je dobré si zvoliť laminátové alebo priamo murované bazény.
Laminátové bazény majú výbornú životnosť a zároveň sú cenovo dostupné. Laminátové bazény sa budujú v nadzemnom či podzemnom prevedení.
Najlepšou formou bazénu veľa domu je pravý poctivý murovaný bazén. Takéto riešenie však určite nie je lacné. A to najmä vtedy, ak chcete mať dostatočne veľký bazén.
Do stavby murovaného bazénu sa za určitých okolností môžete pustiť aj na vlastnú päsť. Veď to nie je žiadna zložitá stavba. Čo by ste však bezpodmienečne mali nechať na odborníkov je systém čistenia bazénovej vody. Akákoľvek chyba tu môže viesť k znehodnoteniu celej stavby.
Najnovšie komentáre