Aký matrac pre alergikov?

V médiách sa neraz šíri obraz, že pre človeka sú nebezpečne všetky mikroorganizmy. Že je potrebné sa  pred nimi chrániť za každú cenu. Veľký podiel na tomto majú firmy predávajúce rôzne dezinfekčné prostriedky. Pre nich je výhodné ľudí strašiť a takto ich motivovať ku kúpe ich výrobkov.

Človek však nežije vo vákuu. V našom okolí sa nachádzajú miliardy a miliardy najrôznejších mikroorganizmov. Veľká väčšina z nich nepredstavuje pre človeka ani najmenšie riziko. Mnohé mikróby sú pre život človeka dokonca nevyhnutné. Bez rôznych baktérií by sme nedokázali tráviť, zomreli by sme.

coil

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Zdravé telo si s väčšinou mikróbov hravo poradí. Je s nimi jednoducho zžité a naučené ako sa voči nim brániť bez vynaloženie veľkého množstva energie. Nie vždy to však takto funguje. V imunitnom systéme človeka sa niekedy vyskytnú chyby. Nesprávne nastavený imunitný systém nevie presne vyhodnotiť situáciu. Na bežné mikróby reaguje panikou. Takto to funguje u alergikov.

Jednou z najčastejších alergií je alergia na roztoče. Roztoče sú mikroskopické organizmy, ktoré sú príbuzné kliešťov a pavúkov. Za normálnych okolností pre človeka nepredstavujú prakticky žiadne riziko. Nejde totiž o parazitické organizmy. Necicajú krv a ani inak neškodia človeku. Roztoče sa živia ľudským odpadom. V prachu vždy nájdu dostatok odumretej pokožky človeka. Takáto pokožka je najväčšou zložkou bytového prachu. Človek im pomáha nielen s potravou, ale aj teplom.

Roztoče v matracoch

Len málo miest v domácnosti je pre roztoče takých lákavých ako matrac. Nájdu v ňom všetko, čo potrebujú. Dostatok prachu a ďalších nečistôt ich nakŕmi. Okrem bežného vykurovania ich vyhrievate aj vlastným telom. Ďalšou podstatnou potrebou roztočov je vlhké prostredie. Iba za takýchto podmienok sa im darí a môžu sa naplno rozmnožovať.

Vlhkosť sa do matraca dostane z človeka. Aj zdravý človek za noc vypotí niekoľko stoviek mililitrov potu. Ten vsiakne do matraca a tam udržuje príjemne vlhké prostredie.

Dôležitosť poťahu matraca

Ak potrebujeme mať  v spálni matrac s minimálnym množstvo roztočov, nezabudnite na správny výber poťahu. Pri udržovaní matraca v čistom stave je kľúčové, aby ste mohli poťah pravidelne prať. Čím je celá procedúra jednoduchšia, tým je to lepšie.

Poťah je hlavnou bariérou medzi jadrom matraca a okolím. Práve tu sa sústreďuje väčšina prachu a ďalších nečistôt, vďaka ktorým dokážu roztoče v matraci prežívať. Úlohou údržby matraca by mala byť snaha minimalizovať potravu pre mikróby. Ak nebudú mať čo jesť, nebudú rásť a rozmnožovať sa. Eventuálne zahynú.

Matrace sa predávajú s veľkým množstvo poťahov. Lepší výrobcovia vám ponúknu pri poťahoch na výber. Dobrý poťah spoznáte aj podľa toho, že predajca o ňom poskytuje veľa informácií. Len základné verzie matracov sa predávajú s neodzipsovateľným poťahom. Tie lepšie možno odzipsovať aj na viacerých stranách a poťah rozdeliť. S rozdeleným poťahom sa ľahšie manipuluje.

...

Na trhu sú aj poťahy obohatené striebornými vláknami či striebornými nanočasticami. Takéto úpravy by vraj mali viesť k lepšej odolnosti voči mikróbom. Ich efekt je však viac ako otázny.

Jadro matraca

Jedným zo spôsobov, ako minimalizovať roztoče, je limitovať vlhkosť matraca. Toto dosiahnete, ak je jadro matraca dostatočne vzdušné. Vzdušnosť matraca závisí najmä od jednoduchosti pohybu vzduchu v jeho jadre.

V tomto smere sú na tom jednoznačne najlepšie pružinové matrace. Je viac-menej jedno, či ide o klasický pružinový matrac (typ Bonnel), alebo taštičkový matrac.

Jadrá pružinových matracov sú z veľkej časti tvorené vzduchom. Zvyšok je spleť tenkých pružiniek vyrobených z oceľového drôtu. V jadre taštičkového matraca ešte nájdete aj obaly pružín z netkanej textílie.

Spoločnosť Vegas dokonca ponúka taštičkové matrace s jadrom, ktorého pružiny sú pokryté tenkou vrstvou medi. Meď je známa svojimi prirodzenými antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Kontaktné peny matraca

Žiadny taštičkový matrac nie je zložený iba z taštičkového jadra. Na takomto matraci by sa jednoducho nespalo dobre. Z tohto dôvodu výrobcovia na taštičkové jadrá lepia kontaktné vrstvy. Tie sú zväčša vyrobené z pien.

Pokiaľ chcete mať v matraci minimum roztočov, tak zabudnite na bežnú polyuretánovú penu. Tá je absolútne nevhodná. V nej sa totiž roztočom darí. Najlepším materiálom z pohľadu boja proti roztočom na povrchu matraca je latexová pena.

Latex je prírodný produkt, ktorý si vytvárajú rastliny, aby sa chránili proti vonkajším patogénom. V matracoch sa však nie vždy používa čistý latex. Pri výrobe sa prírodný latex zvykne zmiešať s menším množstvom syntetického latexu. Výrobcovia v prospech tohto riešenie argumentujú takto: prídavok syntetického latexu zlepšuje úžitkové vlastnosti peny.

Dajú sa však kúpiť aj matrace s čistej latexovej peny. Latexová pena je navyše dostatočne vzdušná. Pri výrobe sa totiž vytvoria relatívne veľké prieduchy naprieč penou, čo umožňujú vzduchu slobodne prúdiť z jednej strany na druhú.

Kokosová doska

Ďalšou bežnou súčasťou pružinového matraca je kokosová doska. Tá sa používa na zvýšenie tvrdosti jednej alebo oboch strán matraca. Kokosové dosky sa vyrábajú z kokosového vlákna, ktoré sa získava zo šupiny mladého kokosu. Tieto vlákna majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Záver

Zo súčasnej ponuky matracov pre alergikov, je najlepšou možnou voľbou kvalitný taštičkový matrac s kokosovou doskou a latexovou penou. Pridajte k tomu kvalitný antialergický poťah a môžete si byť istí, že aj alergici sa môžu tešiť na príjemnú noc.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár