Ako vdýchnuť starému nábytku nový život?

Máte doma starší nábytok, ktorý sa už esteticky nehodí do vášho interiéru? Po dlhé obdobie sa táto situácia riešila veľmi jednoducho. Starý nábytok sa vyhodil, rodina sadla do auta a vybrala sa kúpiť novú sedačku, stoličku či skriňu. Platilo, že čím novšie, tým lepšie.

Tieto časy sú už za nami. Nový moderný nábytok je dnes tak dostupný, že pre mnohých ľudí stráca hodnotu.  Super modernú sedačku si dnes môže kúpiť úplne každý. Nemusí dokonca ani bývať v meste či navštíviť akúkoľvek predajňu. Stačí si sadnúť doma za počítač, pripojiť sa k internetu a nakupovať v jednom z mnohých internetových obchodov zaoberajúcich sa predajom štýlového nábytku.

obnova nabytku

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Bezchybný nový nábytok akoby nemal dušu. Toto mnohých ľudí primälo k tomu, aby venovali svoj voľný čas obnove starého nábytku.  Pokusy o vdýchnutie nového života starému nábytku rozhodne nie je snaha o ušetrenie. V dnešných podmienkach takmer vždy platí, že kúpa nového nábytku je lacnejšia ako jeho oprava.

Starý nábytok sa neopravuje z finančných dôvodov. Oprava takéhoto nábytku je určitá forma domáceho majstrovstva, ktorá vytvára špeciálny vzťah s vecami, ktorými sme v domácnosti obklopení. Vzťah, ktorý nemáte šancu nadobudnúť s kusom nábytku z bežného obchodu.

Voľný čas investovaný do obnovy nábytku vytvára hodnotu, ktorú len tak ľahko nenahradíte. V neposlednom rade pri obnove nábytku sa toho človek aj veľa naučí. Pre mnohých ľudí je obnova starého nábytku veľmi príjemným zážitkom, ktorý odporúčajú všetkým svojim známym a priateľom. Toto dobrodružstvo však nie je pre každého. Musíte mať určité zručnosti a v neposlednom rade aj trpezlivosť.

Zo starého nový alebo ešte starší?

Obnovou nábytku sa zvyčajne myslí jeho vynovenie. Starému nábytku tak pomôžete vyzerať novšie. Zaplátate staré problémy, dáte mu nový lesk.

Obnova nábytku sa však nemusí uberať iba takýmto spôsobom. V poslednej dobe je skôr trend starému nábytku pomôcť prijať jeho vek či dokonca ho ešte zdôrazniť. Urobiť zo starého nábytku kus nového zariadenia nie je jednoduché. Zo staršieho poškodeného stola len sotva spravíte to isté, čo nájdete v najbližšej predajni nábytku.

Z tohto dôvodu je mnohokrát jednoduchšie spraviť zo starého nábytku ešte starší. Takto máte ďaleko širšie možnosti ako pracovať s pôvodným materiálom a oprava najrôznejších nedostatkov je omnoho jednoduchšia. Základom je z týchto nedostatkov spraviť výhodu. Povrchová úprava starého nábytku nemusí byť dokonalá. Často sa povrch nábytku naschvál upravuje, aby vyzeral staršie.

...

Základom je úprava povrchu

Pokiaľ ste sa rozhodli pustiť do renovácie staršieho nábytku, na začiatok budete musieť vyriešiť problém s existujúcim povrchom. Na staršom nábytku neraz nájdete aj viac ako jednu vrstvu náteru. Všetky vrstvy farby je potrebné odstrániť. Na povrchu nesmie zostať ani stopa po starých náteroch. Tie by iba skomplikovali ďalší postup s nábytkom.

Metód na odstraňovanie starých náterov je viacero. Staré vrstvy farby môžete odstraňovať mechanicky, chemicky či tepelne.

Chemické odstraňovanie starých náterov je často najjednoduchšie riešenie. Kúpite si špeciálny odstraňovač starých náterov a v požadovanej vrstve ho nanesiete na starý nábytok. Účinnosť takéhoto odstraňovača starých náterov záleží od veku a sily starých farieb. Pokiaľ je nábytok chránený niekoľkými vrstvami starých farieb, práca s chemickým odstraňovačom nemusí byť práve najjednoduchšia. Často je potrebné postup nanášania odstraňovača niekoľkokrát opakovať. To nemusí byť lacné.  Chemické odstránenie farieb z väčšieho kusu nábytku vás môže stáť pomerne veľa peňazí. Výhodou chemického odstraňovania náterov je to, že nedochádza k mechanickému poškodeniu nábytku.

Chemické odstraňovanie starých farieb je nevyhnutnosťou pri nerovnom povrchu nábytku. Tu sa bežné brúsky nemajú šancu dostať.

Mechanické odstraňovanie starých náterov

Na tento účel sa používajú rôzne druhy brúsok – vibračne, rotačné či uhlové. Každý typ brúsky je vhodný do inej situácie. Pri brúsení je veľmi dôležitá rýchlosť uberania brúseného materiálu. Niektoré spôsoby brúsenia sa používajú napríklad iba na dobrúsenie menších nerovností.  Ak napríklad na uhlovú brúsku pripevníte brúsny kotúč, tak si môžete byť istý, že vás nezastaví žiadne vrstva starej farby.

Nevýhodou brúsok je mechanický kontakt so samotným nábytkom. Ak neodhadnete silu brúsenia, veľmi ľahko môže prísť k poškodeniu dreva. Takéto poškodenie je nenávratné.

Odstraňovanie starých náterov pomocou tepla

Vrstvy starých farieb možno účinne z dreveného nábytku odstraňovať aj pomocou tzv. let lampy.  Toto malé zariadenie využíva nasmerovaný plameň na opaľovanie natretých povrchov. Stará farba sa pod vplyvom tepla produkovaného týmto zariadením deformuje a oddeľuje od povrchu. Takto zdeformovanú farbu je možné následne pomerne jednoducho z dreva zoškrabať.

Pracovať s let lampou však nemusí byť práve najjednoduchšie. Pozor je potrebné si dávať nielen na samotný plameň a náplň s palivom, ale aj na vznikajúce chemické látky. Stará farba po prudkom zahriatí dokáže vypustiť množstvo vysoko toxických výparov. Pri práci s let lampou je potrebné používať ochranné pracovné prostriedky, ktoré zabránia vdýchnutie týchto látok.

Podobné opatrenia je nevyhnutné zabezpečiť aj pri práci s brúskou a chemickým odstraňovačom náterov. Obzvlášť nebezpečná môže byť práca s brúskou. Pri brúsení vzniká mikro prach, ktorý sa veľmi ľahko dostane do pľúc a môže mať veľmi negatívne následky.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár