Ako na novú kuchyňu?

Kuchyňa mala vždy špeciálne miesto v domácnostiach. Vždy to bola práve kuchyňa, kde to žilo. Ak domácnosť mala nejaké centrum, tak to bola práve miestnosť, kde sa varilo a jedlo. V relatívne nedávnej minulosti boli ľudské obydlia výrazne menšie ako dnes. Domácnosť pozostávala zväčša z jednej miestnosti, kde sa varilo, jedlo a aj spalo. Miestnosťou navyše býval akurát nejaký sklad na potraviny a ďalšie podobné veci.

Aj v týchto podmienkach sa spoločenský život sústreďoval k peci či neskôr sporáku. Varenie je jedna z najprirodzenejších vecí. Už pračlovek rozumel spoločenskému rozmeru varenia a jedenia. Ohnisko bolo pre neho rodinným či klanovým centrom. Oheň mu zároveň poskytoval ochranu pred divou zverou.

Moderná kuchyňa toho na prvý pohľad s jaskynným ohňom nemá veľa spoločného. Zase tak veľa si o rozvoji ľudskej civilizácie nemusíme namýšľať. Aj v tej najmodernejšej kuchyni je stále nejaký zdroj tepla. Už toľko nedymí ako pred tisíckami rokov, jedlo však stále potrebuje k svojej príprave zdroj energie. Oheň sme možno vymenili za indukciu, čaj však stále pripravuje uvedením vody do varu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Moderná kuchyňa vyzerá výrazne inak ako napríklad kuchyňa spred 30 rokov. Dnes chceme veľké kuchyne prepojené s jedálňami a v ideálnom prípade aj s obývačkou. Samozrejme, že nie vždy sa to takto dá spraviť. Ak staviate nový dom, tak si takéto niečo viete bez najmenších problémov naplánovať. Horšie je to už pri rekonštrukciách panelákových bytov či starších rodinných domov. Dispozičné riešenie starších nehnuteľností nie je možné meniť úplne svojvoľne. Avšak aj pri starších nehnuteľnostiach sa dá dopracovať k modernej kuchyni.

Postup

Povedzme, že sa myšlienkovo dopracovali k tomu, že chcete novú kuchyňu. Buď chcete vymeniť tú starú za novú, alebo potrebuje novú kuchyňu do novostavby. Kde začať? Na začiatok je vhodné rozpracovať nápad novej kuchyne. Možno už máte detailnú predstavu, väčšina ľudí však iba tuší, čo by chcela.

Začnite priestorovým vymedzením. To znamená, že si určíte rozmery kuchyne a jej umiestnenie.  Chcete kuchyňu od steny k stene? Rohovú kuchyňu? Kuchyňu s ostrovčekom? Zoberte meter a zmerajte rozmery želanej kuchyne. Získané čísla neberte ako konečné riešenie. Ešte s nimi môžete pracovať. So získanými číslami oslovíte firmu (firmy), ktoré sa venujú návrhom, výrobe a montáži kuchýň.

Predtým, ako sa vyberiete do takejto spoločnosti, skúste si premyslieť aj rozloženie skriniek, spotrebičov a ďalších súčastí kuchyne. Opäť to nemusí byť konečný stav – bude sa s ním dať ešte pracovať. Vždy si môžete svoj plán rozmyslieť – aj na základe vlastných vrtochov, alebo na základe odporučenia dizajnéra či výrobcu.

...

Oslovenie výrobcu nábytku

Oslovením výrobcu nábytku máme na mysli kontakt jednej, alebo viacerých firiem. Kontaktovaním viacerých spoločností so žiadosťou o cenovú ponuku je dobrá stratégia, ak sa chcete dopracovať k fér cene za novú kuchyňu. Ako bežný človek nemáte veľkú šancu odhadnúť skutočne dobrú cenu. Veľmi ľahko sa to však dá porovnaním viacerých ponúk – teda aspoň trochu. V takejto situácii je potom malá pravdepodobnosť, že by ste sa dali nachytať na premrštenú cenu.

Cenovú ponuku by ste mali dostať na základe poskytnutých údajov. Aby ste dostali primerane presnú cenovú ponuku, musíte výrobcovi poskytnúť maximálne množstvo informácii. V ideálnom prípade by malo ísť o presnú špecifikáciu kuchynskej linke – presné rozmery skriniek, umiestnenie spotrebičov, použité kovania a otváracie/zatváracie mechanizmy, povrchové spracovanie skriniek, špecifikáciu toho, aký hľadáte jedálenský stôl a stoličky a tak ďalej.

Výrobca nábytku by vám mal vedieť spracovať cenovú ponuku na základe vášho náčrtu a údajov. Väčšina výrobcov dnes ponúka možnosť 3D vizualizácie, respektíve aktívnu prácu s dizajnérom.

Do kuchynského štúdia môžete prísť rôzne pripravený. Výsledkom by však vždy mala byť 3D vizualizácia v rovnakom štandarde.

3D vizualizácia neposkytuje iba presné vymedzenie parametrov kuchynskej linky. Čo je najdôležitejšie, že na základe nej si každý zákazník dokáže predstaviť, ako bude jeho kuchyňa vyzerať, keď bude namontovaná. Ľahko sa tak zamedzí stavu, že po namontovaní zistíte, že červená, žltá, či modrá sa vám nepáčia.

Veľkou výhodou 3D vizualizácie je, že do nej môžete priebežne zasahovať. Spolu s dizajnérom môžete krok po kroku pracovať na konečnej podobe kuchyne. 3D vizualizácie sú v niektorých firmách spoplatňované. Je to kvôli tomu, aby ste si nedali spraviť 3D návrh v jednej firme, a hneď ho doniesli do ďalšej spoločnosti, že chcete takúto kuchyňu. Zväčša sa to robí tak, že poplatok za 3D návrh vám bude odpočítaný z konečnej ceny – teda pokiaľ si kuchyňu dáte spraviť vo firme, ktorá vám robila aj 3D návrh.

Pri porovnávaní viacerých cenových ponúk je dôležité, aby ste porovnávali rovnaké čísla. Malo by ísť o kompletné náklady na získanie novej kuchyne. K cene za výrobu kuchynskej linky je potrebné pripočítať cenu za montáž či dovoz. Pri niektorých cenových ponukách to môže byť oddelené, či dokonca to môže chýbať. Rôzne spoločnosti sa snažia rôznych spôsobom nalákať zákazníkov na nízku cenu (ktorá nakoniec bude vyššia). Zvykne sa to robiť aj tak, že sa uvedie cena bez dane z pridanej hodiny. A teda konečná cena s DPH bude cca o pätinu vyššia.

Ktoré firmy osloviť?

Ktoré spoločnosti oslovíte, je iba na vás. Keďže Slovensko je v Európskej Únii, nemusíte sa obmedzovať iba na tuzemské firmy. Na Slovensku sú napríklad veľmi populárni výrobcovia nábytku z Poľska. Nikam nemusíte cestovať. Stačí kontaktovať vybranú poľskú spoločnosť (nájdete ich na internete) a tá sa postará o zvyšok. Rovnako ako slovenské firmy k vám pošle niekoho, kto kuchyňu zameria a pomôže vám s výberom komponentov.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 4. decembra 2021

    […] O kompletnej rekonštrukcii nehnuteľnosti nemôžeme hovoriť ani vtedy, ak spojíte výmenu kuchynskej linky, s prerábkou kúpeľne a výmenou okien. Za kompletnú rekonštrukciu sa považujú […]

Pridaj komentár