Vyberáme drevenú posteľ
Ak ste sa rozhodli pre posteľ drevenú, určite ste si všimli, že na trhu existujú rôzne druhy týchto postelí. Najväčší a hlavý rozdiel je v použitom dreve, od ktorého sa následne aj odvíja cena postele. Z akého dreva sa postele vyrábajú a ktoré vydržia dlhšie?
Prečo drevenú posteľ
Pri správnej starostlivosti nám drevo vydrží naozaj dlho. V porovnaní s ostatnými druhmi postelí, ako sú napríklad postele čalúnené, z drevotriesky, kovové alebo vodné postele, si práve drevené postele zachovajú moderný dizajn ešte dlhú dobu.
Vyhľadávané sú najmä v súčasnosti, kedy prevláda čistý biely dizajn v minimalistickom štýle s veľkými oknami a drevenými doplnkami. Ak priestor doladíte medenými, zlatými, či inými lesklými doplnkami, získate naozaj príjemné domáce prostredie. Pre osvieženie priestoru môžeme použiť ako doplnok našu obľúbenú farbu. Tento štýl bol obľúbený predovšetkým v Nórsku, kde veľké okná a málo nábytku zabezpečovalo, že sa do priestoru dostalo dostatok denného svetla, ktorého je tam ako šafranu.
Príjemná je napríklad kombinácia bieleho nábytku, do ktorého zakomponujeme výrazné žlté doplnky, napríklad v podobe kresla. Netreba zabudnúť ani na kvety, ktoré dodajú celému priestoru relaxačnú atmosféru. Ak sa necítite na polievane alebo živé kvety, ktoré potrebujú viac starostlivosti, obhliadnite sa po rôznych druhoch kaktusov alebo machov.
Druhy drevených postelí
V súčasnosti delíme drevené postele do 3 kategórií. Postele z mäkkého dreva, postele z tvrdého dreva a nakoniec masívne postele.
Postele z mäkkého dreva
Do tejto kategórie patria najmä postele vyrábané z ihličnatých stromov ako je smrekovec, borovica alebo jedľa. Nevýhoda mäkkého dreva je tá, že toto drevo má nedostatočnú odolnosť voči škrabancom, prípadne iným poškodeniam.
Tvrdé drevo
Patrí sem buk, dub, hrab, prípadne iné listnaté dreviny. Tieto druhy sú mimoriadne odolné, preto sa používajú na výrobu skoro všetkých druhov nábytku. Ak máte zdravotné problémy v podobe alergií, ktoré vám sťažujú dýchanie, obzerajte sa skôr po tvrdom dreve. Mäkké drevo obsahuje živicu, ktorej vôňa môže byť práve pre alergikov nepríjemná.
Masívne postele
Tu si treba dávať pozor, pretože slovom masív niektorí predajcovia obľubujú nazývať postele, ktoré s masívnym prevedením nemajú nič spoločné. Posteľ môžeme nazývať masívnou, ak sú použité dosky minimálne s hrúbkou 3 cm.
Masívne postele sú síce drahšie, avšak ponúkajú dlhú životnosť a výnimočné prevedenie. Práve vďaka kvalitnému prevedeniu týchto postelí sa nemusíte obávať, že by ich začalo časom krútiť alebo by začali vŕzgať. Za najkvalitnejšie sa považujú masívne postele z bukového dreva.
Starostlivosť o drevo
Nevýhoda postelí z dreva je okrem vyššej ceny tá, že je potrebná pravidelná starostlivosť. Aj keď, v podstate, starať sa musíme aj o postele z iných materiálov.
Čo sa týka drevených postelí, odporúča sa aby boli umiestnené v priestore, kde je vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40-60%. Je to z toho dôvodu, že ak je vlhkosť vyššia, drevo ju nasáva a naopak nižšia, drevo sa vysušuje. Teplota vzduchu by sa mala pohybovať približne pri 20 °C.
Druhá dôležitá vec je čistenie postele. Drevené postele čistíme mäkkou obyčajnou handričkou, ktorá je mierne vlhká. Prípadne existujú rôzne prípravky určené na drevené povrchy, avšak treba si dávať pozor, aby nezanechali fľaky. Preto ak použijete nový neznámy výrobok, vyskúšajte ho na mieste, ktoré nie je vidieť.
Ďalšia starostlivosť závisí od povrchových úprav.
Moridlo alebo krycí náter – môžeme použiť vlhkú handričku s rozriedeným prostriedkom na umývanie riadu (napr. Jar), prípadne špeciálnym prípravkom na morený nábytok.
Vosk – nepoužívame chemické čistiace prostriedky. Posteľ ošetrujeme pravidelným nanášaním dodatočnej vrstvy vosku. Použiť môžeme bavlnenú handričku.
Olej – nábytok s touto povrchovou úpravou čistíme približne každé dva/ tri mesiace handričkou, ktorú namočíme do oleja.
Najnovšie komentáre