6 tipov, ako ušetriť na vykurovaní

Výdavky na vykurovanie každý mesiac ukrajujú z rodinného rozpočtu. Tieto peniaze by každá rodina radšej využila iným spôsobom. Napríklad na výlety či letnú dovolenku.

Článkov o šetrení na vykurovaní nájdete na internete viac ako dosť. Zväčša sa však zameriavajú na investične náročné riešenia. Radia vám, ako zatepliť dom, aké plastové okná kúpiť  a aký kotol je najefektívnejší. Existuje jednoduchý dôvod, prečo väčšina rád sa vás snaží motivovať k veľkým investíciám. V zatepľovacom a kúrenárskom biznise je veľa peňazí. Väčšina článkov je rôznou formou skrytej reklamy.

Na kúrení sa dá ušetriť aj bez toho, aby ste banku žiadali o úver či minuli celoživotné úspory. Takéto šetrenie nemusí byť radikálne, z dlhodobého pohľadu však môže finančne efektívnejšie ako rôzne drahé opatrenia. Najväčšou výhodou jednoduchých riešení sú nízke náklady. Nemusí tak počítať s dobou návratnosť v rokoch či desiatkach rokov. Pri takýchto opatreniach sa náklad vrátia takmer okamžite.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

krb

Tip č. 1 – vymeňte tesnenia na dverách/oknách

Zanedbané tesnenia vás môžu stáť každú zimu množstvo eur. Na to, aby ste radikálne zlepšili izolačnú účinnosť dverí, nie je potrebné pustiť sa do kompletnej výmeny. Stačí vymeniť staré a nefunkčné tesnenia. Je to lacné a zvládne to prakticky každý.

Tip č. 2 – dajte si pozor na prievan okolí elektrickej, vodovodnej a odpadovej inštalácie

Chyby v izolácii sú pri týchto inštaláciách veľmi časté. Elektrické zásuvky nemusia byť správne zaizolované, čo dokáže spôsobiť prievan. Na pohyby vzduchu nepotrebujete veľkú dieru. Stačí dostatočný rozdiel teplôt a vzduch sa dá poľahky do pohybu. To isté platí aj pri všetkých rúrach v domácnosti, ktoré prestupujú cez steny či podlahy. Tieto priestupy by mali byť dokonale zaizolované. Iba takto možno zamedziť neželanému pohybu vzduchu v interiéry.

Zabezpečenie izolácie a zapchanie dier je finančne veľmi nenáročný proces a zvládne aj ten najmenej zručný domáci kutil.

Tip č. 3 – kúpte si moderný termostat a dobre ho nastavte

Toto je asi najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako ušetriť na kúrení. Nie je to bez investície, určite to ale nie je drahé. Dobrý termostat reguluje teplotu tak, aby sa ľudia cítili dobre za minimálnej spotreby energie.

Základnou funkciou termostatu je nastavenie žiadanej teploty. Termostat by mal vedieť meniť teplotu interiéru na základe času. Pokiaľ nie ste doma, prirodzene stačí menšia teplota. Takisto počas víkendov stačí domácnosť temperovať. Na trhu sú dokonca inteligentné termostaty, ktoré sa dokážu učiť  a prispôsobovať sa potrebám ľudí.

...

Jedna vec je mať doma termostat a druhá vedieť, ako ho správne používa. Veľká časť domácnosti termostaty a ich funkcie využíva minimálne. Buď s nimi nevedia pracovať, alebo sa im jednoducho nechce. V takejto situácii je šetrenie na vykurovaní otázkou vôle. Naučiť sa pracovať s termostatom nestojí vôbec žiadne peniaze. Je potrebné obetovať iba čas.

Tip č. 4 – využívajte energiu slnka

Teraz nemáme na mysli žiadne komplikované solárne systémy, ktorých návratnosť je viac ako otázna. A to dokonca aj s rôznymi štátnymi dotáciami.

Slnko na Zem posiela obrovské množstvo energie a vy ju môžete využiť aj bez toho, aby ste investovali do moderných technológií. Slnečné lúče nesú veľa energie aj počas tých najchladnejších dní. Vašou úlohou je im nebrániť v tom, aby dostali do vášho interiéru. V tomto prípade je vhodné inštalovať veľké okná. To však vyžaduje peniaze. Ďaleko lacnejšie je dávať pozor na to, aby okná neboli počas dňa tienené. Toto je mimoriadne dôležité najmä pri izbách orientovaných na juh. Slnečné lúče počas pekného zimného dňa dokážu zvýšiť vnútornú teplotu o niekoľko stupňov a ušetriť tak nemalé množstvo plynu, dreva či elektrickej energie.

Tip č. 5 – kúpte si prenosný ohrievač

Elegantné riešenie s kúrením je kúpa prenosného ohrievača. Teraz je druhoradé, či tento ohrievač pracuje na elektrickú energiu či plyn. Dôležité je, že ho viete premiestniť a využiť tam, kde je potrebné uspokojiť hlad po teple. Načo vykurovať celý interiér, keď rodina trávi veľkú väčšinu času v obývačke či kuchyni? Pokiaľ to neviete meniť teplotu jednotlivých izieb, prenosný ohrievač to hravo zvládne. Veľkou výhodou je, že cena základných prenosných ohrievačov vôbec nie je vysoká.

Tip č. 6 – ohrajte najskôr seba, až potom celý dom/byt

Teplota je v konečnom dôsledku subjektívna. Kúrenia ovládame na základe pocitov. Keď nám je zima, zakúrime si. V modernej dobe zvýšime teplotu na termostate. V praxi to znamená, že po návrat do domu, po príchode z vonkajších mrazov, nám je chladno a okamžite termostatu zavelíme, aby sa postaral o nápravu. Problém je v tom, že je to veľmi neefektívny spôsob ohrevu. Na to, aby sa zohrialo naše telo, vykurovací systém musí vyhriať obrovské množstvo vzduchu. Logicky to potom skončí tak, že interiér je zohriatý na vyššiu ako optimálnu teplotu.

Ďaleko efektívnejšie je zamerať ohrev najskôr na seba. Je to rýchlejšie a lacnejšie. Spôsobov, ako to spraviť je viacero. Dajte si horúci čaj, zabaľte sa do deky a podobne. Potom ako sa zohrejete, upravte kúrenie. Mnohokrát budete prekvapení, že s termostatom po pár minútach nebudete musieť ani pohnúť.

Z tohto plynie aj ďalšie ponaučenie. Pri manipulácii s teplotou v interiéry by sme mali byť opatrní. Na zvýšenie teploty o jeden stupeň sa spotrebuje o 6 percent viac energie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár