Sliepky sa vracajú k rodinným domom

V minulosti to bolo samozrejmosťou. Pri každom dome žilo aj množstvo zvierat. Kým väčšie hospodárske zvieratá ako napríklad kravy či ovce sa vytratili z našich dedín ako prvé, sliepky si  udržiavali špeciálne postavenie omnoho dlhšie. Až sa dostali do takej situácie, kedy aj im hrozilo, že sa dedín vytratia úplne. Do takéhoto stavu sa však sliepky nikdy nedostali. Posledných 20 rokov sme však zažili výrazný pád počtu sliepok chovaný v malochovoch pri rodinných domoch. Dostupnosť vajec po páde komunistického režimu sa výrazne zlepšila a ľudí k chovu sliepok motivovalo len veľmi málo vecí. Z pohľadu financií sa to rozhodne neoplatilo a neoplatí sa to ani dnes.

Potom však prišlo niekoľko škandálov spojených s veľkovýrobou potravín. Ľudia zrazu zistili, že vajce od sliepky z vlastného dvora je iné  ako vajce od neznámej sliepky niekde z veľkochovu.

Vajcia z veľkochovov sú lacné preto, lebo chovatelia šetria, kde sa len dá. V najhoršej možnosti sliepka (nosnica) má k dispozícii pár desiatok centimetrov štvorcových. V malej klietke strávi celý život. Kŕmená je výhradne priemyselnými krmivami.  V lepšom prípade majú sliepky k dispozícii výbeh, len zriedka však ide o vonkajší výbeh.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

S akýmkoľvek intenzívnym chovom súvisia aj rôzne infekcie. Baktériám, prvom a vírusom sa darí v prostredí s veľkou koncentráciou zvierat, kde je udržovanie primeranej hygieny problematické. Toto vedie k tomu, že podstatná časť zvierat je chorých a je potrebné ich liečiť. Pri tisíckach sliepok v nejakej hale sa nemôžete venovať každej jednej osobitne. Preto sa lieči celok – najčastejšie antibiotikami. Sliepky sa však dostávajú do kontaktu aj s ďalšími liečivami. Mnohé chemické látky sa môžu dostať aj do vajec.

Kvalita vajec je ovplyvnená aj stratou, ktorú sliepky prijímajú. Sliepka, ktorá má voľný výbeh v záhrade, kde môže hrabať a jesť podľa vlastného vkusu, má úplne inú výživu ako sliepka žijúca z priemyselnej kŕmnej zmesky.

Pri vlastnom chove sliepok máte ich výživu plne pod kontrolou. Pod vaším dohľadom je aj liečenie sliepok. Jednoducho povedané – viete, čo sa do vašich vajec dostáva.

Toto je hlavný dôvod, prečo sa sliepky pomaly vracajú k našim príbytkom. Ľudia chcú jesť zdravo a majú problém dôverovať veľkým výrobcom. Najjednoduchšie riešenie je tak začať s chovateľstvom.

Začať s chovom sliepok vôbec nie je zložité. Všetko, čo potrebujete, je trochu priestoru a chuť.

Sliepky nemusíte chovať na veľkom priestore. Dokonca ani nemusia mať výbeh na váš trávnik – v prípade, ak si ho chcete udržať v dokonalom stave. Každej sliepky stačí cca pol metra štvorcového. Do voliéry 1 x 2 metre tak dostanete 4 sliepky, ktoré by mali pokryť rodinnú potrebu vajec.

...

Legislatívne podmienky

Predtým, ako sa rozhodnete, či do toho idete, preverte si podmienky chovu vo vašom susedstve. Každá obec alebo mesto toto môže mať riešené všeobecným záväzným nariadením. Väčšina obcí toto vôbec nerieši – v mestách sa však stretnete s obmedzovaním chovu hydiny.

V ideálnom prípade by ste nedodržiavali iba nariadenia z mestskej radnice, ale aj želania susedov. Vždy je lepšie sa ich spýtať, či by im to nevadilo. Určite je to lepšie, ako ich prekvapiť. Ak sa niekoho slušne spýtate, tak aj ten najväčší nepriateľ operencov vám nepovie nie.

Ak sa človek o kurín a sliepky stará, tak šanca, že to bude niekoho naozaj vyrušovať je veľmi malá.

Výber vhodného plemena

Pri sliepkach je to veľmi podobné ako pri všetkých ďalších hospodárskych zvieratách. Aj tu existujú množstvo plemien a krížení plemien. Každé plemeno má nejaké charakteristiky, o ktorých sa dnes poľahky dočítate na internete.

Väčšina domácich majiteľov má záujem o vajcia. Sliepky však môžete chovať aj pre mäso. Prípadne máte záujem o krásneho operenca, ktorý bude skrášľovať vašu záhradu. Prípadne chcete z každého rožka troška. Každé plemeno je charakterizované priemernou znáškou. Ľudia prirodzene chcú maximum vajec. Ak patrí medzi nich, potom si kúpte plemenu s vysokou priemernou znáškou.

Stavba kurína

Kurín je niečo, bez čoho sa žiadna sliepka nezaobíde. Sliepky sú veľmi zraniteľné zvieratá, ktoré potrebujú počas noci 100-percentnú ochranu. A tú im poskytne uzatvárateľný kurín.

Ako bude tento kurín vyzerať, to už je iba na vás. Určite sa však nemusíte obávať, že vám to pokazí krásu záhrady. V predaji sú naozaj štýlové kuríny, za ktoré by sa nehanbili ani sliepky z kráľovského dvora.

Kurín si samozrejme môžete zmajstrovať aj doma. Na internete nájdete množstvo dizajnov s podrobným návodom. Prípadne môžete použiť vlastnú fantáziu a vytvoriť niečo originálne.

Ak chcete mať sliepky neustále pod kontrolou, tak je dobré kurín spojiť s voliérou. Nemôžete očakávať, že sliepky budú v kurín počas celého dňa. Do kurína počas dňa sa vrátia iba na znesenie vajíčok. V kuríne preto je potrebné vytvoriť miesto pre znáškové hniezdo.

S plánovaním voliéry súvisia aj rozhodnutia o kŕmení. Pokiaľ budete mať sliepky neustále v malej ohrade, budete im musieť neustále dodávať krmivo. Ak budú mať dostatočný výbeh, tak sliepky sa dokážu prestravovať aj sami. Nemusíte ich ani dokrmovať. Dokrmovanie vám však zabezpečí vyššiu znášku.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár