Čo s vianočným stromčekom po sviatkoch?
Vianoce sa skončili a posledným zvyškom z nich je stále vyzdobený vianočný stromček. Pokiaľ máte doma umelý stromček, s jeho sprataním sa veľa nenatrápite. Zvesíte ozdoby a stromček poskladáte do príslušnej krabice.
Čo však so živým stromčekom? Odpoveď je jednoduchá. Keďže ide o biologický materiál, je potrebné a výhodné ho skompostovať.
Kompostácia vianočného stromčeka
Každý biologický materiál je možné za vhodný podmienok premeniť na kompost. Ten je vynikajúcim hnojivom. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, tak nie je nič jednoduchšie si na záhradu postaviť kompostovisko a vyrábať si tak kvalitné hnojivo na vlastnú päsť. Správne pripravené kompostovisko nesmrdí a možno esteticky veľmi dobre zakomponovať do záhrady.
Do kompostéra však nemožno vložiť celý stromček. Pokiaľ chcete, aby kompostovanie prebiehalo efektívne, bude potrebné vianočný stromček pred vložením do kompostéra náležite upraviť.
Táto úprava v domácich podmienkach nemusí byť práve najľahšia. Do kompostu by nemali ísť žiadne objemné častice. V ideálnom prípade by ste použili štiepkovačku, ktorá by drevo stromčeka naštiepala na malé častice.
Pokiaľ takéto zariadenie doma nemáte, snažte sa stromček posekať na čo možno najmenšie častice. Čím menšie častice do kompostu vložíte, tým celý proces kompostovania bude trvať kratšie.
O vianočné stromčeky sa postarajú aj mestá
Ďaleko väčší problém predstavujú vianočné stromčeky v bytoch. Existujú síce malé kuchynské kompostéry, do nich však určite žiadny vianočný stromček nedostanete.
Mnohé slovenské mestá zberajú vianočné stromčeky. Stromček stačí vo vopred určenom harmonograme vyložiť k smetným nádobám. Mesto stromčeky neskôr pozbiera a veľkou štiepkovačkou ich upraví do stavu vhodného na kompostovanie.
Každé mesto si vytvára samostatný zberný harmonogram. Ten je potrebné si zistiť na príslušnom mestskom či obecnom úrade. Mnohé mestá zbierajú použité vianočné stromčeky aj v zberných dvoroch.
Mestá sú k takémuto správaniu motivované zo zákona. Snahou je, aby na skládkach nekončil žiadny biologicky rozložiteľný odpad. Vianočný stromček možno veľmi ľahko plne zrecyklovať.
Pred odložením vianočného stromčeka na mestom určené miesto je potrebné zabezpečiť, aby na ňom nezostali žiadny ozdoby. Pokiaľ stromček nezbavíte ozdôb, zbytočne pridávate na práci spracovateľom odpadu.
Je ekologickejší živý alebo umelý stromček?
Počas Vianoc môžeme pozorovať dve vcelku vyhranené skupiny. Zástancovia živých stromčekov hovoria o neopakovateľnej vôni a priaznivci umelých stromčekov a pohodlnosti a ekologickosti.
Ako je to však v skutočnosti? Ktorá verzia vianočného stromčeka je šetrnejšia k životnému prostrediu?
Predtým, ako odpovieme na túto otázku, povedzme si, aký stromček je pre matku Zem najlepší. Na prvom mieste sa jednoznačne umiestni žiadny stromček. Pre všetkých, čo si Vianoce bez stromčeka nevedia predstaviť, existuje jedna veľmi zaujímavá možnosť – živý stromček v kvetináči.
Takýto stromček môžete použiť opakovane. Pozitívom je aj to, že každý rok bude takýto stromček iný – trochu väčší. Ak tento stromček jeden deň dosiahne veľkosť, ktorá už nie je vhodná do interiéru, jeho život sa stále nekončí. Stačí ho zasadiť niekde vonku a do kvetináča si kúpite nový malý vianočný stromček.
S takýmto stromčekom nemusíte riešiť každoročný problém, čo s vianočným stromčekom po skončení Vianoc. Na rozdiel od umelého stromčeku si stále naplno užijete jeho vôňu. Takýto vianočný stromček neprodukuje žiadny odpad.
Umelé stromčeky sa považujú za ekologickú verziu bežného stromčeka. Nemusí to však byť nevyhnutne pravda. Na výrobu umelého vianočného stromčeka sa používajú plasty, ktoré sa získavajú z ropy. A to je neobnoviteľná nerastná surovina, ktorej ťažba zanecháva významné škody na životnom prostredí.
V neposlednom rade ani umelé stromčeky neslúžia večne. Po niekoľkých rokoch sa aj z umelého stromčeka strane odpad. Recyklácia umelého vianočného stromčeka je veľmi komplikovaná a z najväčšou pravdepodobnosťou skončí na skládke či spaľovni.
Živé stromčeky by za ideálnych okolností boli výbornou voľbou. Pokiaľ stromček po použití skompostujete, nevzniká tu žiadny odpad. Kúpou živého stromčeka sa neničia žiadne lesy. Drvivá väčšina vianočných stromčekov je pestovaná v špecializovaných sadoch.
O ekologickej výhodnosti živých stromčekov by sme mohli hovoriť iba v prípade, že by nedochádzalo k ich preprave. Problémom je, že významná časť stromčekov predávaných na Slovensku je pestovaná v Dánsku či Nemecku. Navyše aj zber a kompostovanie stromčekov sa nezaobíde bez množstva najazdených kilometrov.
Najnovšie komentáre