Ako schladiť domácnosť v horúcich letných dňoch?
Letá sú čím ďalej teplejšie a všetko nasvedčuje tomu, že ide o trend, ktorého koniec je nedohľadne. Počas leta tak budeme trpieť viac a viac.
Najjednoduchším riešením je kúpa klimatizácie. Kvalitné klimatizácie dnes vôbec nie sú drahé. S týmto spôsobom chladenia interiéru však prichádzajú minimálne dve ťažkosti.
Prevádzka klimatizácie v prvom rade vôbec nie je lacná. Chladiť celý dom počas niekoľkých týždňov či mesiacov by zruinovalo celú rodinu. Z tohto dôvodu sa väčšinou schladzujú iba spálne, a aj to iba na obmedzenú dobu (noc).
Prevádzka klimatizácie spotrebúva nemalé množstvo energie. Vo vyspelých teplých krajinách dokážu klimatizácie zhltnú až polovičku všetkej energie. Klimatizácia sa tak veľkým dielom podieľa na produkcii skleníkových plynov. Produkcia oxidu uhličitého je zodpovedná za zvyšovanie globálnej teploty, čo má zase za následok zvýšenú potrebu využívania klimatizácie. Takto sa dostávame do začarovaného kruhu, z ktorého sa len tak ľahko nedostaneme.
Do budúcnosti by sme sa mali zameriavať na prevenciu potreby chladenia. Najdôležitejšie je stavať také budovy, ktoré nie je potrebné chladiť komplikovanými klimatizačnými systémami. Moderné budovy by mali byť kvalitne zateplené. Izolovať celý dom však nie je práve najlacnejšie riešenie. Našťastie však existuje množstvo jednoduchých riešení, ktoré nezruinujú vašu peňaženku.
Voľba farby domu
Výber farby domu má veľký a dlhodobý vplyv na energetické pomery domu. V horúcich letných mesiacoch sa na steny domu dostáva obrovské množstvo energie. Slnko dokáže rozpáliť tieto steny a tie zase vyhrievajú interiér. Z fyzikálneho hľadiska je dôležité, aké veľké percento slnečnej energie sa pri kontakte s domom premení na energiu tepelnú. Našou snahou by malo byť toto teplo minimalizovať.
Nie všetky farby totiž pohlcujú teplo v rovnakej miere. Pokiaľ chcete využiť všetku energiu slnka, natrite si príbytok na čierno. Absolútne čierna farba pohltí všetko žiarenie a všetka energia sa premení na teplo. Na druhom póle je absolútne biela farba. Tá na druhú stranu zase všetko svetlo odrazí a nedôjde tu k premene na tepelnú energiu. V reálnom svete však žiadna absolútna čierna či biela farba neexistujú. Uvedený príklad nám však hovorí dostatočne veľa o tom, ktorým smerom sa máme uberať. Čím svetlejšie farba domu, tým menší ohrev stien.
Týmto nechceme povedať, aby si všetci namaľovali svoje domy na bielo. Určite by ste sa však mali vyhýbať tmavším odtieňom. Z dlhodobého pohľadu vás to môže stať nemalé peniaze.
Tienenie domu
Odhaduje sa, že správnou voľbou tienenia domu sa dá ušetriť až 40 percent energie potrebnej na chladenie. Medzi tienenia radíme viacero techník. Asi najúčinnejším zariadením sú vonkajšie rolety či žalúzie. Vnútorná tieniaca technika pomôže s obmedzením prehrievania interiéru, vonkajšie tienenie je ale ďaleko efektívnejšie. Ak má na oknách nainštalované vonkajšie rolety, svetlo sa bude na teplo meniť na ich povrch. Rozhorúči ich. Teplo sa z nich bude šíriť do exteriéru. V prípade vnútorných žalúzií či roliet by veľká časť stále skončila v interiéry.
Na tienenie budov sa využívajú aj rastliny. Dávno praxou overenou technikou sú stromy. Bohatá koruna stromu dokáže v jej okolí vytvoriť špeciálnu mikroklímu. Pod takýmto stromom je výrazne nižšia teplota ako v jeho okolí.
Veľmi efektívne sa dajú použiť aj rôzne popínavé rastliny. Určite ste už videli minimálne jeden dom, ktorý bol celý obrastený viničom či inou popínavou rastlinou. Takáto ochrana domu je takmer dokonalá. Popínavé rastliny efektívne zastavia väčšinu slnečného žiarenia. Teplota stien tak zostane prakticky nezmenená. A najlepšie na tom je, že je to celé zdarma. Nevýhodou je, že rast popínavých rastlín chvíľu trvá. Žiadna firma vám neobrastie dom viničom za dva dni.
Využitie nájdu aj menšie či väčšie kríky. Tie je možné použiť na ochranu spodných častí domov. Kríky sú nenáročné na údržbu a esteticky sú príťažlivé.
Odstránenie teplého vzduchu z domu
Ak už prehriatiu vzduchu dôjde, je vhodné ho rýchlo dostať preč. Za týmto účelom sa dá spraviť niekoľko nenáročný vecí. Tepelný komín vás nebude stáť nič. Stačí otvoriť dvere na jednej strane domu a okno či ďalšie dvere na druhej strane domu. Dôležité je, aby tam bol rozdiel teplôt, a teda došlo k pohybu vzduchu.
Veľmi efektívne sú aj povalové ventilátory. Ich úlohou je dostať prehriaty vzduch z povaly von. V týchto priestoroch môžu vznikať až extrémne vysoké teploty. Strechový ventilátor stojí pár eur a vie výrazne pomôcť so znížením teploty v dome.
Stropné ventilátory
Stropné ventilátory sú cenovo efektívnou formou klimatizácie. Počiatočné náklady môžu byť trochu vyššie, z dlhodobého hľadiska však ušetríte.
Obmedzenie zdrojov tepla
Ono sa to môže zdať zvláštne, ale väčšina z nás do určitej miery vykuruje aj počas tých najhorúcejších letných dní. Každý elektrický prístroj pri svojej prevádzke produkuje odpadové teplo. Zoberme si napríklad také klasické žiarovky. Väčšina energie je premieňaná na teplo. Iba časť na svetlo. Preto je vhodné mať doma iba LED svietidlá. To isté platí aj o ďalších starších prístrojoch.
K veľkej produkcii tepla dochádza najmä v kuchyni pri varení. Za ideálnych okolností by ste v lete varili vonku v letnej kuchyni. To však nie je vždy možné.
Najnovšie komentáre