Ako sa starať o paplóny? Ako ich správne udržiavať?

Pri zariaďovaní spálne, ale aj pri renovácii, či dlhšom používaní nezabudnite na vankúše a paplóny, pod ktorými bude vás spánok zdravý a kvalitný. V minulom storočí bolo na dedinách zvykom, že cez zimu sa páralo husacie perie a chystala sa výbava pre budúce nevesty. Ním sa potom plnili paplón a vankúše. Dnes, v 21. storočí, sa od týchto zvykov upustilo a všetko nájdete a kúpite vo vybraných predajniach, kde je toho dostatok.

Aký typy prikrývok trh ponúka a ako si vybrať ten správny?

Trh nám ponúka rôzne typy prikrývok a vankúšov. Je na vás, aby ste si správne vybrali a hlavne, aby vám poskytoval potrebný komfort a boli ste spokojný. Náplne prikrývok sa rôznia. Buď sú z prírodných, alebo umelých syntetických materiálov.  

Prikrývky vyrobené z prírodných materiálov

Medzi prírodné materiály patrí páperie, perie, ovčia vlna, bavlna, či hodváb. Ich veľkou výhodou je, že sú príjemné na dotyk, sú vzdušné a dobre sa prispôsobia krivkám vášho tela. Prírodný materiál disponuje výbornou vlastnosťou a tou je izolácia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Perie sa získava z vodnej hydiny, najmä z husí. Pred tým ako sa použije samotné perie ako výplň paplóna, musí sa vhodne sterilizovať a starostlivo vybrať. Je veľmi dobrým izolantom, preto cez studené zimné noci vás výborne zohreje. O pierkach je známe, že sú ľahké a vzdušné. No perie, nie je vždy ideálnou voľbou pre ľudí trpiacimi alergiou, pretože je veľkým alergénom.

Ovčia vlna je ďalším obľúbeným prírodným materiálom pre vankúše aj paplóny. Už samotný názov nám prezrádza, že ide o vlnu získavanú z oviec, ktorá sa, podobne ako perie spomínané vyššie, tiež ďalej spracováva. Vankúše a paplóny plnené ovčou vlanou poskytujú vynikajúcu tepelnú termoregulačnú schopnosť. Sú vhodné aj pre ľudí trpiacimi alergiami a astmou.

Prikrývky vyrobené z umelých syntetických materiálov

Cenovo dostupnejšie sú paplóny so syntetickou výplňou pozostávajúcou z polyesterových vlákien. Ich najväčšou výhodou je, že efektívne odvádzajú vlhkosť z tela a sú vhodné pre alergikov. Ich nevýhodou je hmotnosť. Aby boli rovnakým tepelným izolantom, ako paplóny z prírodných materiálov, výrobca musí použiť väčšie množstvo výplne. Po dlhšom používaní výplň zmenšuje svoj objem čím priamoúmerne klesá aj ich schopnosť udržať teplo.

Ideálne, hoci priestorovo náročnejšie, je mať doma dvojaké prikrývky a to hrubšie na chladné a tenšie na letné mesiace. Pod paplónom by vám nemalo byť zbytočne teplo, aby ste sa nepotili, ale ani zima. Ak trpíte alergiami siahnite po paplónoch, ktoré sú vyrobená v kombinácií bavlna a polyester a sú obohatené o striebro, ktoré má antibakteriálny účinok a bráni tvorbe a hromadeniu mikroorganizmov. 

Aký typ vankúšov máme na trhu?

Svet vankúšov je pomerne veľký. Možnosti výberu sú rozsiahle. Faktory podľa ktorých sa rozhodujete sú

  • veľkosť a tvar vankúša (anatomický, klasický,…)
  • poloha pri spánku (či spávate na boku, bruchu, či chrbte)
  • typ výplne (pamäťová pena, perie, umelé vlákna,…)
  • váš zdravotný stav (problémy s krčnou chrbticou, bolesti hlavy, alergie,… )
  • ročné obdobia (letné, zimné, celoročné)

Starostlivosť a údržba vankúšov a paplónov

Vankúše ako aj paplóny si vyžadujú vašu každodennú (hoci len minútová) starostlivosť, ale aj dôkladnejšiu údržbu. Denne nezabúdajte:

  1. Po rannom prebudení vankúš i paplón pretrepte a ponatriasajte. Všetko sa prevzdušní, páperie zachová svoju pružnosť a vankúš nestratí svoj pôvodný tvar. Všetko ostane príjemne nadýchané.
  2. Izbu, v ktorej spíte pravidelne vetrajte. Vetranie prospieva vášmu matracu, vankúšom i paplónom, pretože po noci si teplé a vlhké a potrebujú poriadne preschnúť.
  3. Posteľ nechajte prevetrať. Určite ju hneď po zobudení neustielajte a neprikryte dekou, či prehozom.
  4. Spite vždy na oblečenom vankúši a pod prikrývkou s kvalitnou obliečkou. Posteľnú bielizeň pravidelne perte.  

Pranie vankúšom a paplónov

Ak chcete, aby vaša domácnosť voňala čistotou, musíte sa o ňu patrične starať. Pranie oblečenia, textílii patrí k bežným týždenným rituálom. Ale ako je to s praním vankúšov a paplónov? Ako ich správne prať, aby ste ich nezničili a pritom poriadne vyčistili?

Všeobecné základné pravidlá pri praní v práčke:

  • Štúdium etikety – každý výrobca, na jednotlivé svoje výrobky zo zákona musí prišiť štítok so základnými informáciami. Medzi iným uvádza aj spôsob čistenia a sušenia výrobku. Čo je pre výrobok vhodné a čo nie. Určite si ich pozorne preštudujte, pretože podmienky na pranie závisia z akého materiálu je výplň a poťah.
  • Veľkosť práčky – ak zistíte, že výrobca povoľuje prať paplóny v práčke. Môžete to pokojne urobiť. No na každej práčke máte uvedené, akú hmotnosť bielizne je schopná vyprať. Mali by ste použiť práčku, ktorý zvládne oprať 7 a viac kilogramov bielizne. Ak máte práčku menšiu, budete musieť použiť čistiareň. Nezabudnite počítať s tým, že paplón nasaje vodu a jeho hmotnosť sa zväčší.
  • Nemiešajte textílie – ak sa rozhodnete oprať paplóny (hoci aj z manželskej postele) perte ich po jednom. Nikdy paplón neperte s iným kusom oblečenia. Vždy ho perte samostatne a do bubna práčky nedávajte nič okrem paplóna. Vankúš operte taktiež osobitne.
  • Teplota vody – túto informáciu si prečítajte na etikete. Určite ju tam nájdete. Vo všeobecnosti platí, že mikrovlákno, polyester, bavlna, ktorú najčastejšie využívajú najmä alergici sa perie aspoň na 60°. Jemnú materiály ako hodváb, kašmír sa perú len na 30°.
  • Prací prostriedok – používajte klasické pracie prostriedky, ktoré máte odskúšané a dôverujete im. Určite neexperimentujte. Nepoužívajte aviváž.
  • Ocot, či bielidlo – ak chcete pridať kvôli belosti ocot, či bielidlo môžete. No veľmi opatrne, aby sa vám nestalo, že po usušení bude cítiť ocot.
  • Prací program – novšie práčky už ponúkajú voľbu programu podľa výplne. Ale nič nepokazíte, ak si zvolíte program pre jemné pranie. Zamerajte sa však na plákanie, ktoré by ste mali zopakovať aj trikrát, aby ste si boli istý, že prací prostriedok je preč. 
  • Počet otáčok – je dobré aj znížite počet otáčok cca na 600 – 800.
  • Žmýkanie – ak chcete zachovať tvar vankúša, či paplóna zvoľte šetrené odstreďovanie. No zároveň dostatočné, aby vám z paplónov po vybraní nekvapkala voda.  

Ručné pranie vankúša, či paplóna

Ak máte malú práčku a chcete prať ručne odporúča sa použiť tekutý prací prostriedok v kombinácii s vodou. Ak chcete môžete použiť aj pár kvapiek bielidla. Všetko nechajte pôsobiť vo vani cca 30 minút. Nepodceňujte následné prepláchnutie pod tečúcou vodou. Dbajte nato, aby z vankúša, či paplóna tiekla len čistá voda bez mydlín a pracieho prostriedku. Vyžmýkajte a nechajte voľne vyschnúť. 

...

Myslite nato, že ak vankúše a paplóny periete príliš často, dochádza k ich opotrebeniu a skracuje sa ich životnosť. Frekvencia prania by mala byť ideálne dvakrát do roka, pri nadmernom potení a znečisťovaní maximálne štyrikrát.

Prečo prať vankúše a paplóny

Možno si kladiete otázky: je naozaj potrebné prať vankúše a paplóny, keď pravidelne mením posteľnú bielizeň, vetrám, či občas im doprajem pobyt na čerstvom vzduchu tým, že ich dám do okna, či na balkón a svieti na ne priame slnečné svetlo? Ak toto všetko robíte je to super! Ale prečo ešte aj prať?

  • V našom ležadle sa držia roztoče, mikroorganizmy a baktérie a tak je tomu aj v paplóne i vankúši.
  • Človek sa aj v noc potí a to po čase cítiť aj na vankúšoch a paplónoch.
  • Chcete, aby ich životnosť bola čo najdlhšia a aby boli základom dobrého a kvalitného spánku.
  • Perie, či páperie sa po čase zhlukuje. Znižuje sa nosnosť náplne a tým ich izolačné vlastnosti sú zmenšené. Ak ich operiete dôjde opäť k ich prevzdušneniu. 

Ako prať jednotlivé typy vankúšov a paplónov

Úplne inak periete bavlnené tričko, blúzku z hodvábu, či pletený sveter. A tak ako u oblečenia aj pri lôžkovinách musíme brať ohľad na materiál, z ktorých sú vyrobené. Prispôsobiť tomu musíme nielen pranie, ale aj sušenie.

Perie, páperie

S týmto typom náplne určite doma neexperimentujte. Urobíte si viac škody ako osohu. Čistenie nechajte na certifikovaných odborníkov, ktorí majú skúsenosti a špecializáciu práve na tento typ paplónov a vankúšov. Vyčistia perie, nasypú ho do novej sýpkoviny (špeciálneho obalu z hustej tkaniny, plátna, v ktorom je perie). Vy si doma už len oblečiete posteľnú bielizeň.

Ovčia vlna 

Ovčia vlna je pokrytá lanolínom, ktorý ju ochraňuje pred znečistením, baktériami, či roztočmi. Pranie v práčke sa za žiadnych okolností neodporúča. Upcháte a zničíte si práčku. Opäť existujú čistiarne, ktoré sa tomu špeciálne venujú. Ak sa chcete s touto náplňou popasovať doma. Môžete tak urobiť, ale len pomocou ručného prania s použitím pracieho prostriedku, ktorý obsahuje lanolín.

Umelé syntetické materiály

S týmito výplňami si hravo poradíte aj doma. Samozrejme, ak máte dostatočne veľkú práčku.  Úplne postačí ak si poriadne prečítate a budete sa riadiť odporúčaniami od výrobcu.  

Pamäťová pena

Zo spomínaného materiálu sa robia predovšetkým vankúše. Na pamäťovej pene je poťah, ktorý by sa mal dať dole a je pratelný v práčke. No samotná pena sa v práčke neperie. Na jej čistenie použite navlhčenú handričku, ktorou vankúš jemne vyčistíte. Pozor, nepremočte ho! Po vyčistení ho suchou handričkou osušte a nechajte vankúš poriadne vyschnúť.  

Latex

Latexové náplne sa využívajú taktiež najmä pri vankúšoch. V tomto prípade je pranie v práčke povolené. Vankúš nevyzliekajte. Pozor na teplotu vody cca 40°C a otáčky cca 1000 ot./min. Po opratí dbajte na dôkladné vysušenie.

Sušenie vankúšov a paplónov

Po opratí a dôkladnom vyžmýkaní potrebujete vankúše, ale aj paplóny nechať poriadne presušiť. Ak to podceníte, ľahko sa vám môže stať, že začnú plesnieť. Posteľnú bielizeň navlečte až na druhý deň po sušené. Máte dve možnosti sušenia:

  • Na vzduchu – dôležitý je prísun veľkého množstvo čerstvého vzduchu. Prehoďte paplón na sušiak tak, aby mohol cezeň prúdiť vzduch, okná nechajte otvorené dokorán a všetko nechajte preschnúť. Ak máte možnosť, priame slnečné lúče sú v sušení výborným pomocníkom. Pozor, ak máte farebné paplóny, mohlo by sa stať, že dôjde k ich vyblednutiu. Zásadná vec, na ktorú je potrebné myslieť je pravidelné otáčanie a pretriasanie vankúša, či periny pri sušení.
  • V sušičke – ak to výrobca povoľuje je možné použiť aj sušičku, ktorá musí byť dostatočne veľká. Lôžkoviny nesušte s oblečením, ani inými vecami. Ak chcete zefektívniť sušenie, do bubna hoďte guličky, napr. môžete použiť tenisové loptičky zabalené v ponožke.

Najčastejšie chyby pri praní lôžkovín

Človek sa neustále učí. Je dobré sa poučiť z chýb druhých a vyvarovať sa ich. A aké sú to?

  • Hoci máte malú práčku, natlačíte do nej paplón. Máte preplnený bubon a práčka to nezvládne. Paplón sa nasal vodu, je ťažký a bubon sa nedokáže točiť. Môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu práčky.
  • Po opratí a vysušení cítite zápach? Čo môže byť príčinou? Použitie bielidla s chlórom, použitie väčšieho množstva octu, nekvalitný prací prostriedok bez enzýmov, nedostatočné prepláchanie, či sušenie.
  • Paplón, či vankúš stratili svoj tvar, došlo k deformácii? Príčinou môže byť použitie príliš vysokej teploty, príliš vysoké nadstavenie otáčok pri praní, odstreďovaní, či sušení, paplóny sú staršie a opotrebované. 

Keby je čas vymeniť vankúš, či paplón

Každá vec, ktorú používate sa vám skôr, či neskôr opotrebuje. Čím je frekvencia používania častejšia, tým sa skracuje životnosť výrobkov. Lôžkoviny používate na dennej báze, čiže určite nemôžete rátať s tým, že vám vydržia celý život.

Čas výmeny

Presný čas záleží od rôznych faktov. Ak si striedate zimné a letné paplóny, tak s výmenou sa nemusíte až tak často zaťažovať. Ak však máte celoročné je dobré a správne ich po 5 – 10 rokoch vymeniť. Záleží to od ich kvality. Pri vankúšoch je táto doba podstatne kratšia. Vaša hlava je položená na pomerne malej ploche. Vo vlasoch sa držia rôzne nečistoty, potíte sa a tak doba cca 2 roky používania je postačujúca. Potom je vhodná výmena.

Vzhľad, zmena farby či deformácia

Pri výbere prikrývky, či vankúša zákazníci najčastejšie siahnu po bielych farbách. Pri potení a to nielen pri nadmernom, časom vznikajú žlté fľaky, príp. biela sa zmení na žltú je čas uvažovať o ich výmene.

Ak máte plochý vankúš hoci ste to práve pretriasli, či oprali je vhodné ho vymeniť.

Náplň nesedí, je neforemná investujte do nových lôžkovín.

Zápach

Hoci ste všetko poriadne vyprali a po krátkom čase cítite opäť octový, prepotený, či plesňový zápach, zbavte sa takého vankúša, či periny čo najskôr.

Nepríjemné parazity

Vo vašej posteli sa objavili vši, ploštice, či iné parazity. Dlho nerozmýšľajte a všetko vyhoďte. V tomto prípade, ak chcete spať na zdravom lôžku je potrebné vymeniť všetko – matrac, vankúš, paplón a pri premnožení ploštíc aj posteľ s roštom.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár