Vlastná studňa pri dome?
Rozmýšľate o vlastnej studni pri dome? Chcete ušetriť peniaze, ale neviete, čo vás všetko pred spustením vody zo studne čaká?
Cesta k nižším nákladom
Pri dnešných vysokých cenách vody nie je zložité sa zamýšľať nad investíciou do studne. Veď voda v studni je zdarma a s veľkou pravdepodobnosťou aj navždy zostane. Ibaže by sa do toho obul štát a začal spoplatňovať aj odber podzemnej vody.
Pri studni sú vysoké akurát počitočné náklady. Cena vystávby studne závisí najmä od toho, v akej hĺbke sa nachádza podzemná voda. Hlavným nákladom na výstavbu studne je jej kopanie, respektíve vŕtanie. Cena je závislá od každého vykopaného metra. Treba počítať so 40 až 100 eurami za každý meter studne. Konkrétna cena závisí od technológie, vŕtacej firme a v neposlednom rade aj na podloží. To aké podloženie sa nachádza vo vašej lokalite si nájdete na odborných geologických mapách. Prevŕtať sa dá v podstate každého podloženie. Je to však otázka nákladov.
Význam prútikárov
Na Slovensku existuje ľudové presvedčenie, že najdôležitejšou časťou prípravy studne je činnosť prútikára. To je ten chlapík (ženy to zväčša nerobia), čo pobehá po vašom pozemku s prútikom a na základe interakcie s ním určí, kde je najlepšie začať kopať studňu. Prútikári vraj vedia povedať aj v akej hĺbke sa bude nachádzať spodná voda.
Celé prútikárstvo je z veľkej pravdepodobnosti šarlatánstvo. Existujú síce teoretické štúdie, z ktorých vyplýva, že za určitých okolností by prútikár vedel odhaliť pohyb vody pod zemou, nie je to však potvrdené. Ďaleko bližšie k pravde je to, že prútikári akurát zneužívajú nevedomosť ľudí a masívne rozšírený blud.
Pre skúsených prútikárov nie je veľký problém odhadnúť, v akej hĺbke sa v danej lokalite bude nachádzať spodná voda. Najjednoduchšie, ako to spraviť, je zistiť si hladinu spodnej vode v najbližšej studni. Hladina spodnej vody je relatívne stále. Hĺbku dostupnej vody je možné vcelku spoľahlivo odhadnúť aj na základe nadmorskej výšky a blízkosti nejakej vodnej masy – napríklad rieky či priehrady.
Len málo ľudí sa nad prútikárstvom čo i len zamýšľa. Veď to stojí pár eur a za takéto peniaze sa pochybovať neoplatí.
Pokiaľ chcete k stavbe studne pristupovať vedecky, namiesto prútikára si zavolajte hydrogeológa a ten vám pomôže zhodnotiť vašu situáciu. Hydrogeológ má k dispozícii mapy a hlavne má relevantné skúsenosti.
Studňa je vodná stavba
Studňu si nemôžete vykopať či vyvŕtať len tak. Podľa zákona ide o vodnú stavbu, ktorú je potrebné primerane oznámiť stavebnému úradu. Na studňu musíte mať spracovaný projekt.
To, že poznáte ľudí, ktorí sa so žiadnymi úradníkmi pri stavbe studne nemuseli dohadovať ešte neznamená, že by ste sa takýmto spôsobom mali vydať aj vy. Ak nebudete postupovať zákonne, budete mať na svojom pozemku čiernu stavbu. Vo väčšine prípadov s ňou nebudete mať žiadny problém. Stačí však jeden nie dobre naladený, jedno udanie a máte kopu problémov pred sebou. Prípadne sa štát rozhodne spustiť záťah na čierne stavby či konkrétne na čierno postavené studne. Nikdy neviete, ako sa veci zmenia. Z tohto dôvodu, napriek tomu, že to môže byť zdĺhavé, je dobré postupovať presne tak, ako to káže zákon.
V rámci procesu povoľovania stavby studne budete musieť zájsť aj na odbor životného prostredia. Tu dostanete potrebné povolenie bez väčších problémov. Na odber vody zo studne budete potrebovať aj povolenie vodární. Tu môže byť malý či väčší háčik celej stavby studne. Nie všade sú vodárne studniam naklonené. Má to svoju logiku. Tým, že začnete čerpať vodu zo svojej studne, prestanete odoberať vodu od vodární. Respektíve svoj odber znížite. Vodárňam klesne zisk. V niektorých oblastiach Slovenska sú preto stavby studní obmedzované práve z tohto dôvodu.
Zákon rozlišuje dva typy studní. Pri studniach hlbokých maximálne 30 metrov vám stačia vyššie uvedené kroky. Pokiaľ je vaša studňa hlbšia ako 30 metrov, budete musieť zájsť ešte aj na banský úrad. Prípadne neohlásite plnú hĺbku studne. Za takéto rozhodnutie však zoberiete plnú zodpovednosť.
Napojenie studňovej vody na rozvody vody v dome
Pri napájaní vody zo studne na rozvody vody v dome je potrebné byť opatrní. Zákonnou povinnosťou pri takomto odbere vody zo studne je laboratórny rozbor vody. Nie je to síce lacné, ale z pohľadu zdravia sa to určite oplatí. To, že voda nevyzerá byť špinavá, ani zďaleka neznamená, že nie je nebezpečná. Z pohľadu zdravia sú najnebezpečnejšie dusičňany. Do podzemnej a studňovej vody sa dostávajú z priesakov žúmp či podobných zariadení. Prítomnosť takýchto látok spoľahlivo odhalia iba v špecializovanom laboratóriu.
Mnoho ľudí si v dome vytvára dvojitý systém rozvodov vody. To znamená, že popri verejnom vodovode majú zavedené aj rozvody vody zo studne. Zo zákona je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k prepojeniu týchto dvoch sústav. Zákon to zakazuje z toho dôvodu, že v prípade poklesu tlaku vo verejnom vodovode by mohlo dôjsť k jeho kontaminácie. To by pre majiteľa studne malo veľmi nepríjemné následky.
Hádam najefektívnejšie využitie studne je na zavlažovanie. Polievať záhradu pitnou vodou z verejného vodovodu je ekonomicky neefektívna záležitosť. Pri vode zo studne sme razom finančne niekde inde. Celý systém je možné priviesť do dokonalosti, ak na čerpanie podzemnej vody využijete solárnu pumpu. Náklady na polievanie záhrady tak budú prakticky nulové.
Najnovšie komentáre