Prvá veľká posteľ pre dieťa
Stali ste sa rodičmi. Všetko ste si pred príchodom nového člena rodiny nachystali. Snáď jedna z prvých vecí, ktorú ste riešili bola detská postieľka. Čas plynul. Ubehol týždeň, mesiac, rok a ako tak sledujete vášho drobčeka v postieľke, zrazu sa vám zdá, že je čas ukončiť postieľkovú etapu života a posunúť sa vpred.
Kedy je čas, rozhodnúť sa pre samostatnú detskú posteľ?
Pre rodiča to nie je vždy ľahké rozhodnutie. Najčastejšie s novou posteľou prichádza aj rozhodnutie, že dieťa idete osamostatniť, dopriať mu jeho vlastnú detskú izbičku. Nie, nie ste zlý rodič, ak sa rozhodnete presunúť dieťa do vedľajšej izby. Stále zostáva vašim miláčikom, ktoré vás potrebuje, ktoré ľúbite najviac na svete.
Nie je jednoznačne dané v akom veku, v koľkých mesiacoch by ste mali dieťa osamostatniť. Vy poznáte svoje dieťa a vidíte, že prišiel ten čas. Detská postieľka je mu už malá. Ťažko sa v nej otočí, často sa pri otáčaní budí. Musí spať s pokrčenými nôžkami. Má jednoducho málo miesto a potrebuje niečo väčšie.
Dieťatko rastie je čoraz samostatnejšie. Nepotrebuje plienky, vylieza z postieľky, kde mu môže hroziť nebezpečenstvo pádu, pri ktorom sa môže vážne zraniť.
Vaše rozhodnutie je urýchlené, ak čakáte ďalšie bábätko. Ak máte vekový rozostup medzi deťmi cca 2 roky, asi moc nebudete uvažovať nad kúpou novej detskej postieľky, ale skôr pre väčšie dieťa budete chcieť novú posteľ a detská postieľka bude ponechaná prichádzajúcemu novému dieťatku. Pozor! Urobte to s dostatočným predstihom, aby vaše prvé dieťatko nemalo hneď na začiatku pocit, že mu prichádzajúci súrodenec zobral nielen vás, ale aj obľúbenú, bezpečnú postieľku. Príchod súrodenca je ťažký, hoci sa na to všetci tešia.
Nezabudnite sa popri starostlivosti o vaše milované dieťatko starať aj o svoj partnerský vzťah. Ak zrelosť dieťatka je dostatočná, nebojte sa pustiť sa do jeho osamostatňovanie a zabezpečte mu vlastnú izbičku nielen na hranie, ale aj na spanie.
Na čo myslieť pri výbere detskej postele
Svet detských postelí je rôznorodý a pestrý. Výber je široký a aj tí najnáročnejší rodičia si vedia nájsť to pravé. Detské postele sa robia z rôznych materiálov a to z dreva, laminátu, drevotriesky, ale aj z kovu, či čaludnené. Môžete sa rozhodnúť zakúpiť hotovú posteľ, alebo dať si urobiť posteľ na mieru, ak potrebujete a chcete niečo atypické.
Veľkosť postele
Výrobcovia ponúkajú postele rôznych veľkostí čo sa týka šírky i dĺžky. Zvážte, do akého veku chcete, aby posteľ vášmu dieťaťu vydržala. Ak zakúpite veľkú klasickú posteľ 90×200 m dieťaťu vydrží (ak bude kvalitná) aj do dospelosti. No je potrebné si uvedomiť, že čím väčšia posteľ, tým menší priestor na hranie. Dieťa sa v nej nemusí cítiť bezpečne a konformne, lebo je príliš veľká a nepôsobí útulne. Istým kompromisom je tzv. rastúca posteľ, ktorá rastie s vašim dieťaťom. Meníte podľa potreby jej dĺžku a zároveň dokupujete matrac.
Farba a motív
Ak dáte dieťaťu na výber, bez vášho usmernenia, určite siahnu po rozprávkovej posteli. Dievčatá sa zamerajú na krásnu cukríkovo ružovú, na ktorej čele bude vyobrazená princezná. Chlapci sa budú dožadovať postele tvaru auta, či lietadla. Rodičia radi plnia deťom sny, no ak chcete posteľ, ktorá má poslúžiť vášmu dieťaťu niekoľko rokov, je potrebné si uvedomiť, že ako dieťa rastie, tak jeho predstavy o posteli sa budú meniť. Preto urobte po dohode s partnerom istý výber a potom dajte dieťaťu vybrať. Siahnite po niečom neutrálnejšom. Nechajte, ale pri rozhodovaní prehovoriť aj dieťa. Ak dieťa má pocit, že to ono si vybralo, bude svoju novú posteľ milovať a bude do nej rado chodiť. Oveľa ľahšie ho v nej naučíte spať.
Bezpečnosť
Každý rodič chce pre dieťa to najlepšie a nechce, aby sa mu niečo stalo. Preto pri výbere detskej postele myslite aj na bezpečnosť. Materiály, z ktorých je posteľ vyrobená musia byť ekologicky a zdravotne nezávadné. Posteľ by nemala mať ostré hrany, či iné špicať prvky. Nikde by z nej nemali trčať klinčeky, či iné nebezpečné predmety. Viaceré detské postele sú ponúkané s bočnou zábranou, ktorá zabráni pádu dieťaťa počas noci.
Doplnky k posteli
Pri kúpe postele nezabudnite aj na doplnky a nie sú to len bavlnené obliečky s detským motívom, ani baldachýn nad posteľ. Sú to oveľa dôležitejšie veci a to:
- Kvalitný detský matrac – podobne ako dospelý človek, ak dieťa k svojmu zdravému spánku potrebuje kvalitný matrac, ktorý sa mu nepreleží, ktorý poskytne oporu pre správny vývoj jeho chrbtice. Dôkladne zvážte jeho kúpu a to nielen rozmer, ale najmä jeho tvrdosť a typ. Aby vám matrac vydržal, čo najdlhšie a jeho údržba nebola náročná nezabudnite na nepremokavý chránič matraca. Pre prípad, žeby sa dieťa pocikalo, alebo by niečo rozlialo.
- Rošt – málokedy sa stáva, že súčasťou postele je aj kvalitný rošt. Rošt sa najčastejšie kupuje spolu s matracom, pretože rošt dopĺňa funkčnosť matraca. Na matrac a teda aj na rošt je vyvíjaný tlak a ich pružnosť zabezpečí zdravý spánok.
- Prikrývka, či vankúšik – trh ponúka veľké množstvo prikrývok z rôznych materiálov, či už sú to prírodné, ale i umelé. Rozhodnite sa aj na základne zdravotného stavu vášho dieťaťa. Ak máte doma alergika siahnite po antialergických materiáloch, určite nedávate takému dieťaťu perie, či páperie.
- Posteľná bielizeň a plachta – vyberte si kvalitu. Aj dieťa sa v noci potí a potrebuje spať v prírodných materiáloch. Urobte radosť vášmu dieťaťu a doprajte mu obliečky s jeho obľúbenými postavičkami. Tu je farebnosť na mieste.
- Koberček na stenu – dieťa z postieľky je zvyknuté sa opierať o bočnú stenu. Kým v postieľke to boli drevené tyčky vo veľkej posteli to bude chladný múr, ktorý mu môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Preto na stenu pripnite teplý koberček, zástenu, alebo vreckár.
Typ detskej postele
Nie je vôbec ľahké si správne vybrať. Možností je naozaj dosť a každý typ detskej postele má svoju výhodu, ale aj nevýhodu. Preto sa rozhodujte na základe vašim priorít, preferencii, potrieb.
Dvojposchodové postele
Jednou z obrovských výhod tohto typu postelí je ušetrenie priestoru najmä ak máte dve deti, príp. viete, že ju v budúcnosti využijete. Deti milujú tieto postele. Poslúžia nielen ako lôžko na spanie, ale aj na hru (bunker, hrad, stan – detská fantázia nemá hraníc). Tieto postele sú však vhodnejšie pre väčšie deti, pretože veľmi ľahko môže dôjsť k úrazu, či k pádu.
Postele s úložným priestorom
Ak detská izby nedisponuje veľkou rozlohou, úložný priestor veľmi dobre poslúži na uskladnenie hračiek, či sezónneho oblečenia. S úložnými kontajnermi pod posteľou dokážu ľahko manipulovať aj deti v nižšom veku. Pozor nezabudnite v nich občas povysávať, aby sa v nich nehromadil prach.
Postele s prístelkou
Úložný priestor pod posteľou môže nahradiť ďalšie lôžko. Oceníte ho pri uspávaní svojho dieťaťa, alebo aj pri víkendovom prespávaní detského kamaráta. Prístelka však nie je vhodnou alternatívou ďalšej postele pre každodenné spanie, skôr príležitostné.
Nech už vyberiete pre vášho milovaného potomka akúkoľvek posteľ určite ho k tomu prizvite. Bude to jeho kráľovstvo, o ktoré sa mu však nezabudnite starať. Matrac pravidelne otáčajte, úložné priestory vysávajte, posteľnú bielizeň aspoň dvakrát do mesiaca operte. Detskú izbu vetrajte nielen ráno, ale aj pred spánkom, aby sa v nej dieťatku spalo čo najlepšie.
Najnovšie komentáre