Ako polyfázický spánok funguje?

Nedávno sme sa venovali poobednému spánku, ktorý si človek môže dopriať spolu s hlavným nočným spánkom. Aby sme mohli spať v noci a zároveň aj počas dňa, musíme dodržiavať určité pravidlá. Spánok, ktorý delíme do viacerých fáz nazývame polyfázický. Aký je to polyfázický spánok, a aké pravidlá treba dodržiavať? Dnes budeme v tejto téme pokračovať.

Polyfázický spánok

Polyfázický spánok je spánok, ktorý sa skladá z viacerých častí, resp. viacerých spánkov rozdelených počas dňa. Mohli by sme ho nazvať mnohofázový spánok. Niekto si môže myslieť, že takýto mnohofázový spánok je len výmysel, avšak každý z nás ho už v minulosti nevedome absolvoval.

Vrátime sa úplne na začiatok, konkrétne ku batoľatám. Tie okrem hlavného nočného spánku potrebujú pre zdravý rast a vývin aj spánok doobeda a zároveň spánok poobede. Ako deti rastú, počet spánkov počas dňa sa skracuje. Vo veku škôlkara deti prechádzajú na dvojfázový režim spánku, a to konkrétne spánok doobeda, kedy si všetky deti v škôlke pospia a hlavný nočný spánok. Len na hlavný režim spánku deti prechádzajú v školskom veku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Okrem spánkového režimu sa mení aj potrebná dĺžka spánku s vekom . Zatiaľ čo novorodenec prespí približne 20 hodín denne, dospelý človek vo veku 26-64 rokov potrebuje približne 6-8  hodín denne.

Koľko majú deti spať?

  • Novorodenec (20h)
  • Druhý mesiac života (14-18h)
  • Vo veku 1 roku (12-17h)
  • Vo veku 3 roku (10-16h)
  • Vo veku 6 až 13 (9-11h)

Spánok počas puberty a dospelosti:

  • 14-17 rokov (8-10h)
  • 18-25 rokov (7-9h)
  • 26-64 rokov (7-9h)
  • 65 rokov a viac (7-8h)

Vráťme sa však naspäť ku polyfázickému spánku. Ako sme už spomínali, ide o presný režim spánku a ak ku nočnému spánku pridáte aj spánok počas dňa, je potrebné z hlavného nočného spánku potrebný čas ubrať.

...

Napríklad, len polhodina spánku počas dňa dokáže nahradiť 2 hodiny nočného spánku. Ak by sme hlavný nočný spánok neskrátili, mohli by sme si celý spánkový režim rozhádzať a dospieť do nespavosti.

Fázy mnohofázového spánku

Môžeme ich rozdeliť do 5 fáz a to konkrétne:

  • 1 fáza:

Prvá fáza sa skladá zo zaspávania, počas ktorého sa ľudské svaly pomaly uvoľňujú, náš mozog vysiela pomalé alfa vlny.  Trvanie tejto fázy je v rozmedzí 5-10 minút.

  • 2 fáza:

Teplota tela klesá, srdcový tep sa spomalí a vzniká rytmická mozgová aktivita. ( trvanie 20 min.)

  • 3 fáza:

V tejto fáze evidujeme prechod z plytkého do hlbokého spánku.

  • 4 fáza:

Fáza štvrtá predstavuje približne pol hodinový hlboký spánok.

  • 5 fáza:

Človek dosahuje spánok REM, tvoria sa sny a svaly sa najviac uvoľnia.

Zaujímavé je, že tieto fázy sa opakujú počas noci niekoľko krát za sebou. Dôležité je, že čím kratšie človek spí, tým je fáza REM spánku dlhšia. Ak sa zobudíme kúsok od dosiahnutia fázy REM, tým viac sme po zobudení aktívnejší. Hlavný rozdiel medzi jedným hlavným nočným spánkom a polyfázickým spánkom je ten, že zatiaľ čo sa počas noci opakujú jednotlivé fázy dookola, pri polyfázickom režime spíme niekoľko krát počas dňa.

Ako začať ?

Je nám jasné, že pracovný čas nedovoľuje, aby si človek pospal keď to potrebuje. Taktiež ani okolie nemusí chápať, že ide o efektívny režim spánku a nevyhnete sa posmeškom typu „ čo si robil v noci keď si nespal“ prípadne, poobedné siesty sú tiež chápané ako znak lenivosti.

Ak ste predsa len rozhodnutý, že chcete začať s viac fázovým režimom spánku, odporúčame stanoviť si pravidelný poobedný čas, kedy si spánok môžete dopriať a tento čas dodržiavať. Nezabudnite, že čas 20-30 minút by ste nemali presiahnuť a zároveň, nočný spánok si o dve hodiny skrátiť.