Je dobré dopriať si poobednú siestu?

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý, pretože sa prostredníctvom spánku naše telo regeneruje a dodáva nám potrebnú energiu počas celého dňa. Jeho dôležitosť si uvedomujú aj vedci, ktorí sa snažia oblasť spánku čoraz viac preskúmať. Nás dnes zaujímalo, ako a či vôbec pomáha spánok cez deň, prípadne ako dlho si môžeme zdriemnuť.

Odporúčaný čas spánku

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Ľudia a ľudské potreby sa líšia, pretože každý z nás má individuálne potreby. Napríklad, niekomu postačuje spať 6 hodín, iný potrebuje 8 hodín, aby sa dobre vyspal. Odporúčaná dĺžka sa teda pohybuje medzi 6-8 hodinami.

Spánok, ktorý trvá dlhšie ako 8 hodín uškodí telu viac, ako spánok kratšej dĺžky. Preto ak je to možné, namiesto dlhého vyspávania využite možnosť poobedného zdriemnutia. Nezabudnite ale, že ani poobedné zdriemnutie netreba preháňaťa aby ste si úplne nerozhádzali svoj nočný režim, nespite poobede viac ako 20 min.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak sa vám podarí zaspať na dlhšie, na hodinu alebo hodinu a pol, v podstate to nevadí. Telo by si malo v takomto dlhšom čase oddýchnuť lepšie a osviežiť mozog. Ak si ale pridáte hodiny spánku poobede, je dobré si z nočného spánku ubrať. Namiesto 8 hodinového spánku prejsť napríklad na 6,5 hodinový režim.

Okoliu sa môže zdať poobedná siesta ako prejav lenivosti, avšak je to prirodzená reakcia človeka.

Každý z nás sa po dobrom obede, rannom včasnom vstávaní a po pracovnom vyťažení má chuť uložiť na gauč a spať až do večera. Veľa ľudí siahne namiesto spánku po káve, prípadne viacerých šálkach kávy počas dňa. O tom, že je poobedné zdriemnutie prirodzené hovorí aj fakt, že v krajinách ako je napríklad Španielsko je dodnes zvykom na chvíľu si zdriemnuť v poobedných hodinách.

Dôležité je spomenúť, že zdriemnuť by sme si mali v čase obeda. Ak sa človeku podarí zaspať v neskorších hodinách ku večeru, môže sa zobudiť ešte viac unavený a v neskoršom čase sa mu nepodarí zaspať vôbec. Ak ste pred večerou unavený, namiesto ľahnutia do postele sa skúste ísť prejsť alebo vykonávať rôzne aktivity.

...

Naopak, ak zaspíme na krátky čas v trvaní niekoľkých sekúnd alebo minút, takýto spánok pre človeka nemá žiaden význam.

Mimochodom – to, že si idete poobede zdriemnuť neznamená, že to musíte urobiť na gauči (čo je dosť bežná predstava). Ak máte doma kvalitný matrac, bolo by hlúpe nevyužiť to a namiesto toho si ničiť chrbticu na čomkoľvek horšom.

Ako si popri nočnom režime dopriať aj poobednú siestu?

Počuli ste už niekedy o polyfázickom spánku? Nie? Nevadí. Ak by sme tento pojem mali preložiť do slovenčiny, preložili by sme ho ako mnohofázový spánok. Pod týmto pojmom si predstavte spánkový režim, v ktorom si človek dopraje okrem hlavného nočného spánku aj zdriemnutie v poobedných hodinách.

Polyfázický spánok nie je vymyslený názov marketingu. Viac menej, už od malička človek nevedome tento spánok zažiť. Napríklad, keď vezmeme do úvahy dojčatá, tie spia okrem hlavného nočného spánku aj doobeda a zároveň aj poobede počas jedného dňa. Tento cyklus sa naruší približne vo veku, kedy dieťa začne chodiť do škôlky a prechádza na hlavný nočný spánok a spánok poobede. V školskom veku deti prechádzajú na „dospelácky režim“ a sú naučené spať len počas hlavného nočného spánku.

Polyfázický spánok – ako funguje?

Polyfázický spánok má svoj režim. Niekto, kto spí viac krát cez deň kedy sa mu zachce, nemá automaticky polyfázický režim spánku. Základom je skrátenie nočného spánku o čas, ktorý si doprajete v poobedných hodinách.

Polhodina spánku poobede, nahradí približne 2 hodiny nočného spánku.

Organizmus sa naučí efektívne a maximálne využiť všetky pozitíva spánku, vďaka čomu môže človek spať kratšie a zároveň si dopraje viac oddychu.

Polyfázický spánok sa skladá z 5 fáz, o ktorých sa môžete dozvedieť v nasledujúcom článku.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár