Využitie zvierat pri rodinnom dome

Predchádzajúci článok na našom webe sa venoval pomerne špecifickej téme – a to chovu sliepok pri rodinných domoch. V tomto článku by sme sa chceli venovať téme domácich zvierat trochu zo širšieho uhla.

V minulosti nebol chov domácich zvierat na dedinách len samozrejmosťou. Bol to doslova nevyhnutný predpoklad na prežitie. V dobách minulých si ľudia nemohli len tak zájsť do obchodu a kúpiť všetko potrebné na obed či večeru. Väčšinu potravy si ľudia dopestovali a dochovali. Toto im poskytovalo nielen bezpečie, ale aj pohodlie. Nemuseli sa spoliehať na druhých ľudí. Všetko mali v záhrade. A navyše to bol podstatný zdroj ich živobytia. V bežnom živote nešlo ani tak o peniaze, ako o možnosť sa najesť.

Dnes trpíme veľmi odlišnými problémami a hlad medzi ne nepatrí. Napriek tomu je využitie zvierat pri dome veľmi široké.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Sliepkam sa už veľa venovať nebudeme. Niekoľko sliepok dokáže pokryť rodinnú spotrebu vajec. V dnešnej dobe je však asi najdôležitejší fakt, že domáce vajcia sú bezpečné, keďže ľudia majú pod kontrolou to, čím svoje zvieratá kŕmia.

Pes ako strážny systém

Psi sú už tisícročia tradičnou súčasťou ľudských obydlí. Spolužitie človeka a psa nenarušilo žiadne striedanie režimov či iné spoločenské zmeny. Pes totiž prináša človeku nenahraditeľné výhody.

V minulosti to mal pes o čosi jednoduchšie. Minimálne vo svojom pracovnom zaradení. Jeho úlohou bolo strážiť majetok, zvieratá a ľudí. Za túto prácu dostával rôzne zvyšky ľudskej aj zvieracej potreby. Psovi sa to vyplatilo, keďže sa nemusel venovať lovu a mal zabezpečené základné pohodlie.

Strážna úloha psovi zostala dodnes. Pes však rozšíril svoje kompetencie – dnes okrem stráženia robí človeku aj spoločnosť. Mnohým ľuďom nahrádza aj partnera. Spoločenská úloha psa je neraz taká významná, že o nejakom strážení sa ani nehovorí. Mnohé plemená psov by nezvládli ustrážiť ani sami seba, nieto ešte majetok svojho pána. A plemená, ktoré majú strážne vlohy, nie sú k tomu vedené, a namiesto toho sú rozmaznávané na gauči pred televízorom.

Dostatočne veľký pes na dvore pri rodinnom dome však stále má praktický význam. Pes je alarm, ktorý nezlyhá pri výpadku elektrického prúdu. Pes má „senzori“, ktoré bežný zlodej len tak nevyrieši. A ešte tu je jeden veľký rozdiel medzi bezpečnostným systémom a psom – pes vie okamžite zasiahnuť. A vie zasiahnuť efektívne.  Pes nebude čakať na policajtov.

Dôležité je, že toto si uvedomujú aj zlodeji. Ono to neznamená, že dom so psom na dvore nebude vykradnutý. Pes je však významná bariéra. Každý zlodej radšej vykradne dom bez psa ako so psom.

...

Búda a voliéra

Pokiaľ chcete mať psa na stráženie, tak ho nemôžete na noc zatvárať dovnútra. Optimálny je voľný pohyb po celom pozemku. Psi sa zvyknú zatvárať do voliér, aby nemali prístup k citlivým častiam pozemku – napríklad ku kvetom. Toto je však z pohľadu obrany domu problém. Takto redukujete psa iba do polohy výstražného signálu. Obmedzujete jeho možnosť konať. A zlodej si toho bude plne vedomý.

Pes žijúci vonku na dvore by mal mať k dispozícii psiu búdu. Pes potrebuje miesto, kde môže zaliezť a kde bude mať pokoj od okolia. Psia búda vôbec nemusí byť veľká. Ba naopak – vo veľkej búde sa pes nemusí cítiť dobre. Búda by mala psovi dovoliť vstať a otočiť. V takomto stiesnenom priestore sa pes cíti dobre.

Na dostatok priestoru je potrebné myslieť pri voliére. Pes potrebuje priestor, potrebuje fyzickú aktivitu. Ak ho už musíte zatvárať do voliéry, tak mu doprajte v nej priestor a berte ho z nej von za fyzickou aktivitou. Pes potrebuje stimulovať svoje zmysly. Ak je stále na jednom mieste, bez podnetov, tak to celé môže skončiť ako falošný alarm. Váš pes bude štekať absolútne na všetko.

Ovca na pozemku

Ono to na prvý pohľad môže byť zvláštne. Prečo by si niekto dával na dvor ovcu? Veď tie patria na salaše, nie?

Niektoré plemená oviec sa v poslednom čase využívajú ako živé kosačky. Namiesto toho, aby ste pravidelne po pozemku behali s motorovou kosačkou a robili hluk, budú za vás behať ovce. Ovca dokáže zostrihať trávnik na niekoľko centimetrov. Výsledkom však nemusí byť iba pokosený trávnik, ale aj vypasená ovca, ktorú môžete použiť na mäso.

Ovca má oproti psovi niekoľko podstatný výhod. Napríklad je ďaleko menej finančne náročné ju chovať. Ovci nemusíte kupovať žiadne krmivo – veď žerie trávu. Stačí, keď bude mať prístup k čistej vode a k vitamínom. Ovce veľa vody  k životu nepotrebujú, keďže veľké množstvo tekutín obsahuje tráva, ktorú neustále požierajú.

Ovce však budú potrebovať nejaký prístrešok. Na rozdiel od psa by sa v stiesnenom priestore necítili dobre. Ideálny je prístrešok s troma stranami, kde sa môžu schovať v prípade nepriaznivého počasia.

Ono sa to môže zdať zvláštne, ale aj ovca vám môže pomôcť so strážením domu. Neočakávajte však od nej, že nepozvaného hosťa pohryzie. Hryzenie ovciam naozaj nejde. Ovca však dokáže upozorniť na nezvyčajné situácia. Aj takého psa. Kým zdravý pes spí cez 14 hodín denne, ovce stačí ďaleko menej. Tri až štyri hodiny. Ovce sa zvyknú pásť aj v noci.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár