Využitie pálenej tehly v súčasnosti

Pálená tehla patrí k najstarším stavebným materiálom na svete. Za staršie materiály môžeme považovať akurát nepálenú tehlu či drevo. Aj  nepálená tehla, aj drevo sa dnes stále používajú. Najmä drevo je dnes stále mimoriadne obľúbený materiál. Nepálená tehla zažíva menšiu renesanciu, ale už z podstaty tohto materiálu nemôžeme predpokladať jej masívne rozšírenie.

Na druhú stranu klasická pálená tehla má množstvo vlastností, ktoré sú aj dnes cenené.

Pri výbere stavebných materiálov sa prihliada na množstvo faktorov. Jedným z najdôležitejších je životnosť. A tu pálená tehla vyniká. Rozhodne nejde o žiadny marketing, nejde o žiadne tvrdenie, ktorého pravdivosť sa nedá overiť. Dôkazov, že tehla je trváci materiál, máte všade naokolo viac ako dosť. Prakticky každá staršia budova je postavená z pálených tehál. Stavby z pálenej tehly prežili celé stáročia a najdôležitejšie je to, že stále plnia svoju funkciu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pri výbere stavebného materiálu sa v súčasnosti berie ohľad aj na estetickú stránku. Dnes chceme nielen bývať, chceme bývať aj pekne. Tehla je v tomto smere špičkový materiál. Minimálne v súčasnosti. Tehla dáva stavbe špecifický charakter, ktorý len tak ľahko nedosiahnete. Tehly sa používajú aj v interiérov. Často sa stretnete s imitáciami tehlových povrchov. Obklady v štýle starej tehly sú jednoduchým a rýchlym riešením.

Hrubá stavba a drobné stavby

Pálenú tehlu môžete využiť nielen pri hrubej stavbe, pri stavbe oporných múrov, ale aj pri rôznych drobných stavbách v záhrade.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že budovať hrubú stavbu z pálených tehál bude zbytočne zložitý projekt. Problém je v tom, že tu sa často porovnáva klasická tehla s modernými presnými pórobetónovými tvárnicami. S modernými presnými tvárnicami sa pracuje omnoho rýchlejšie.

V skutočnosti však pri stavbe oporných múrov nemusíte zápasiť s malými nepresnými tehlami. Vďaka moderným technológiám sú dostupné presné tehlové tvárnice, ktoré sú väčších rozmerov a ponúkajú rovnaký stavebný komfort ako spomínané pórobetónové tvárnice.

Aj pri týchto tehlových tvárniciach sa môžete spoľahnúť na nízku spotrebu spojivového materiálu. Tvárnice môžete spájať klasickou maltou, alebo môžete využiť modernejšie lepidlá či spojivové peny.

Využitie starých tehál

Nové tehly sú síce takmer dokonalé, ale ono práve to môže byť ich problém. Ak obdivujete múry starých domov, tak si môžete byť istý, že takýto múr nezreplikujete použitím nových tehál.

...

Našťastie dostupnosť starých tehál je relatívne dobrá. Množstvo starých budov sa búra a keďže tehla je ďaleko trvácejší materiál ako malta, ktorá tehly spájala, nie je problém zo zhodených múrov získať staré tehly. Cena jednej tehly sa pohybuje okolo 20 centov za kus. V mnohých prípadoch sa však k takýmto tehlám dá dostať aj bez míňania peňazí. Mnoho ľudí bude len rado, ak si z ich pozemku odveziete staré tehly. Takéto tehly však nie sú vhodné na stavanie. Predtým, ako im začnete dávať nový život, je potrebné ich očistiť od zvyškovej malty. Pri použití správnych nástrojov to však nie je vôbec zložité.

Značkové tehly

Nie sú staré tehly ako staré tehly. V minulosti boli tehelne významnou súčasťou ekonomiky. Ako sa dnes dávajú značky na mobilné telefóny, v minulosti sa takto značkovali tehly. Na stavbu si tak môžete kúpiť starú značkovú tehlu. Aj na Slovensku existujú špecializované inzertné stránky, kde je možné takéto tehly kúpiť.

Drobné stavby z pálenej tehly

Veľmi obľúbené sú rôzne krby či altánky z pálenej tehly. Rozsah takýchto stavieb je dostatočne malý, aby ich zvládol každý bežný domáci majster. Zároveň takéto stavby dodajú záhrade veľmi príjemnú atmosféru. Na takéto stavby je výhodné využiť aj staré tehly. Či už kúpené cez inzerciu, alebo odložené vlastné zásoby.

Staré pálené tehly je možné využiť aj na zámkovú dlažbu. Menšie komplikácie však spôsobí fakt, že takéto tehly nie sú dokonale presné. To však nemusí byť nevýhoda – je však potrebné si byť toho vedomý.

Tepelno-izolačné vlastnosti pálených tehál

Keď sa stavalo z tehál v minulosti, sotva niekto myslel na zateplenie v zmysle, ako ho chápeme dnes. Na spotrebu tepla a celkovo tepelný komfort sa ľudia v minulosti dívali odlišne.

Napriek tomu môžeme tehlu považovať za dobrý izolačný stavebný materiál. A to najmä z toho dôvodu, že moderné technológie toto celé uľahčujú. V minulosti sa vyrábali iba plné tehly, s pomocou ktorých bolo zložitejšie stavať vhodné múry. Mnohokrát sa to riešilo tak, že múry obsahovali dva rady plných tehál a medzi nimi bola izolačná vrstva naplnená vzduchom.

Dnes sa izolačné vrstvy dávajú priamo do tehly. V najjednoduchšej forme je tehla vo svojom jadre perforovaná. Mnohí výrobcovia však začali do tela tehly dávať samostatné izolačné materiály – ako napríklad minerálnu vlnu.

V ponuke je množstvo podôb izolačných tehál. Najbežnejšie sú perforované, ktoré ponúkajú dobré izolačné vlastnosti. Pri každej tehle by vám mal výrobca poskytnúť kompletnú technickú špecifikáciu, ktorá vám povie všetko potrebné o izolačných schopnostiach výrobku.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár