Vplyv klimatickej zmeny na stavbu nového domu a jeho rekonštrukciu

V minulosti to mali ľudia pri stavbe bývania relatívne jednoduché. Museli sa pripraviť na budúcnosť, ktorá bola prakticky totožná s prítomnosťou. Vedeli veľmi presne predpokladať, koľko bude v zime snežiť, aké teploty ich budú sužovať. Pre stavebníctvo sú to veľmi dôležité veci. Veď preto je ľudová architektúra veľmi špecifická. Doslova každá oblasť mala jedinečnú architektúru. Pretože ľudia prispôsobovali svoje obydlia miestnym klimatickým podmienkach. Situáciu im zľahčoval aj fakt, že technologické zmeny boli aj v priebehu desaťročí minimálne. Nič sa nemenilo ani zo strany štátu. Štát a ani iná autorita konštrukciu budov nijako neobmedzovala. Každý staval, kde mohol, a na čo mal. Respektíve aký šikovný stavebník bol.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Žijeme v ďaleko dynamickejšom svete. Dynamická je aj doteraz spoľahlivá príroda. Ľudia sa musia vyrovnať aj so zmenou klímy. Pri stavbe nového domu či rekonštrukcii starého je potrebné počítať s tým, že o pár rokov či desaťročí bude stavba vystavená inému počasiu ako v súčasnosti. Problémom je, že väčšine prípadov sa to nijako nerieši. Ešte stále sa vychádza z toho, že svet a príroda sa nemenia.

klimaticka-zmena

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Klimatická zmena verzus globálne otepľovanie

Na začiatok si poďme dať do poriadku termíny. V tomto článku budeme používať výraz klimatická zmena. Veľa ľudí je však zvyknutých na termín globálne otepľovanie. Oba výrazy sú viac-menej správne. Klimatická zmena je však všeobecnejší termín a situáciu vystihuje lepšie. Súčasťou klimatickej zmeny je aj globálne otepľovanie. Z tohto pojmu by sme však mohli nadobudnúť dojem, že jedinou zmenou bude zvyšovanie teploty. A to nie je pravda. Klimatická zmena sa nás dotkne omnoho širšie.

Obmedzenia zo strany štátu

Jedným z dôsledkov klimatickej zmeny je aj snaha vlád obmedzovať produkciu skleníkových plynov. Za vypúšťanie oxidu uhličitého sú zodpovedné najmä elektrárne a ďalšie energetické  podniky. Štáty sa tak snažia obmedzovať spotrebu fosílnych palív. Jednou z ciest je znižovanie energetickej náročnosti budov. V časoch lacných energií sa tomuto nevenovala veľká pozornosť. Snaha o ochranu našej klímy viedla aj k zdvihnutie cien energií. Ľudia sú tak motivovaní k obmedzovaniu produkcie CO2 aj cez svoje peňaženky.

Štát to rieši samozrejme reguláciou. Všetky nové stavby musia spĺňať štátom určené štandardy energetickej náročnosti. Aby to ľuďom nespôsobilo šok, štát nevyžaduje úpravu existujúcich budov a nároky na nové stavby sprísňuje iba postupne.

...

Ak sa chystáte stavať nový dom, tak nestačí vnímať súčasné legislatívne požiadavky. Je potrebné predvídať a sledovať trend. A ten je jednoznačný – všetko to smeruje k pasívnym domom. Teda obydliam, ktoré si vystačia s minimom energií na vykurovanie. V súčasnosti tieto budovy nie sú ekonomické – ono sa to však čoskoro zmení.

Nárast extrémneho počasia

Jedným z hlavných znakov klimatickej zmeny je nárast prípadov extrémneho počasia. Pri stavbe domu, ale aj jeho rekonštrukcie, je potrebné počítať s opakovaným výskytom extrémnych horúčav, prívalových dažďov, záplav v záplavových lokalitách, veterného počasia a tak ďalej. Nie všetky lokality sú rizikové pre všetky druhy počasia. Ak staviate niekde na kopci, prívalových dažďov a záplav sa nemusíte veľmi obávať. Na druhú stranu vám hrozí zosuv pôdy. Ak bývate v nejakej hlbokej doline v horách, extrémne horúčavy vás asi nevyrušia. Veterné počasie je bežnejšie v rovinatých častiach krajiny.

Týmto chceme povedať, že stavbu nie je potrebné posilňovať pre všetky možné prípady extrémneho počasia, keďže by to bolo neekonomické. Vždy je výhodnejšie predimenzovať stavbu v oblasti, kde hrozí najväčšie riziko.

Letné horúčavy

Nie je to tak dávno, kedy boli vysoké letné teploty raritou, na ktorú sa každý tešil. Dnes sa z toho už stáva pravidlo. Letné horúčavy už neprichádzajú na jede či dva dni. Zostávajú tu aj niekoľko týždňov.

Do budúcnosti je potrebné pri stavbe domu počítať nielen s vykurovaním v zime, ale aj chladením v lete. Každú stavbu je vhodné pripraviť na klimatizáciu. Ak máte dosť peňazí, tak je dobré vytvoriť aj systém centrálnej klimatizácie, aby ste nemuseli do každej miestnosti umiestňovať klimatizáciu osobitne.

Klimatizačné zariadenia sú však až posledným riešením. Bývanie je potrebné predovšetkým plánovať tak, aby bolo pri ochladzovaní  energeticky nenáročné. Kvalitné zatepľovanie sa o to postará. Pri zatepľovaní stavby je však potrebné brať do úvahy, že bude slúžiť aj na izoláciu stavby počas leta. Toto môže čiastočne zmeniť voľbu materiálov, pretože zadržiavanie tepla a chladu sú dve odlišné veci – hoci to na prvý pohľad tak nemusí vyzerať.

Treba predpokladať, že v budúcnosti bude solárna energia hrať omnoho väčšiu úlohu ako dnes. Dnes sú solárne panely stále neekonomické. Nebude to trvať dlho, a solárne panely sa rozšíria na strechy všetkých budov. Dokonca sa už objavili solárne panely, ktoré budú fungovať ako strešná krytina. Panely tak už nebudete umiestňovať na strechy, ale budú tvoriť strechu samotnú. Na toto je potrebné byť pripravený.

Dlhotrvajúce dažde  a suchá

V budúcnosti je potrebné počítať s tým, že pôde pod stavbu a jej okolí bude pravidelne silne premočená a následne vysušená. Terénne úpravy pozemku a základy domu by mali byť skutočnými základmi.  Akékoľvek šetrenie sa časom vráti v podobe problémov so statikou.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár