Ako na vhodné odvetranie kúpelne?

Kúpeľňa je jedným svojím parametrom veľmi špecifickou miestnosťou, ktorá sa navyše nachádza v každom byte a dome. Týmto špecifikom je vlhkosť. Nejaké tie molekuly vodnej pary nájdete v každej miestnosti. Vzduch prirodzene obsahuje vodnú a paru v podmienkach interiéru sa pridávajú ďalšie molekuly. Už len takým dýchaním zvyšujete vlhkosť vzduchu. Vyššej vlhkosti vcelku dosť pomáha aj varenie. A to nehovoríme o sušení opranej bielizne a tak ďalej.

Vždy však ide o hodnoty vlhkosti, ktoré sú neporovnateľné s tým, čo nájdete v kúpeľni. V kúpeľni sa sprchujete teplou vodou, ktorá okamžite zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Kam sa úroveň vlhkosti dostane, záleží len a len od vetrania miestnosti.

Prečo je vlhkosť miestnosti dôležitá pre naše zdravie?

Prečo na vlhkosti záleží a prečo by sme jej mali venovať pozornosť? Dôvod je jednoduchý. Zvýšená vlhkosť vytvára podmienky, v ktorých sa darí mikróbom. V bežných podmienkach máme na mysli najmä plesne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Plesne sú mikroskopické, ale aj voľným okom viditeľné huby, ktoré nerobia zle iba estetike bývania. Rôzne plesňové fľaky kráse kúpeľne či inej miestnosti rozhodne nepridajú – podstatné riziko je však inde.

Plesne, ktoré vidite (napríklad tie v rohu miestnosti) sa rozmnožujú spórami (voľným okom neviditeľné „semená“). Spóry plesní sa nachádza všade. Naše telo si s nimi však zväčša vie poradiť. Problém nastáva vtedy, keď sa vo vzduchu nachádza priveľké množstvo spór. Toto zaťažuje imunitný systém človeka a môže škodiť aj priamo.

Proti plesniam sa dá bojovať rôznymi zbraňami. Môžete sa do nich pustiť chemicky rôznymi fungicídnymi prípravkami. Najlepšie riešenie je však vždy obmedziť im možnosť spokojného života. A to sa robí tak, že budete mať vlhkosť v kúpeľni pod kontrolou.

Vlhkosť v miestnosti sa rieši vetraním. Tradične sa to robilo jednoduchým otvorením okna. Pomáha aj prirodzené slnečné svetlo, ktoré má antimikrobiálne účinky. Otvorenie okna však len zriedka stačí – kúpeľne majú zväčša malé okná, ktorá sú navyše závislé od vonkajšieho pohybu vzduchu.

Navyše podstatné množstvo kúpeľní nemá žiadne okno. Toto platí najmä o starých panelákových bytoch. V takomto prípade je jediným riešením aktívne vetranie.

Moderné spôsoby vetrania

V tomto článku sa budeme venovať elektrickému vetraniu. Nechceme tým podceňovať prirodzené vetranie – to však nie je riešením pre väčšinu kúpeľní. Ak sa ale chystáte na stavbu nového domu, tak myslite na to, že moderná kúpeľňa si zaslúži veľké okno a dostatok slnečného svetla. Slnko sa bezplatne postará o dôkladnú sanitáciu kúpeľne.

...

V rodinných domoch je aktívne vetranie pomerne zriedkavé aj v súčasnosti. V bytoch je to však nevyhnutnosť. Ľudia v domoch sa boja inštalácie odvetrávanie nielen z nevedomosti o dôležitosti sucha v kúpeľni, ale aj pre skúsenosti so škaredými a hlučnými ventilátormi v starých panelákoch.

Ponuka ventilátorov na odsávanie vzduchu z kúpeľní je však dnes viac ako dobrá. Ak sa chcete vyhnúť hluku, tak sa mu vyhnete. Kúpiť si môžete takmer dokonale tichý odsávač – síce to nebude lacné, ale bude tichý. Vo všeobecnosti však tiché ventilátory nie sú vôbec drahé. To isté platí aj o vzhľade moderných ventilátorov. Dnes sa nemusíte obávať, že budete mať na stene či strope zavesenú škaredú opachu.

Najmä v internetových obchodoch nájdete ventilátory v dizajnovo prijateľnej podobe. Určite nájdete niečo, čo sa vám bude páčiť. Moderný ventilátor nemusí byť iba klasická mriežka. Kúpiť si môžete ventilátor, ktorý je otvorený iba počas svojej prevádzky. Keď ho nebudete používať, bude na stene či na strope uzatvorený.

Moderné ventilátory naplno využívajú súčasné možnosti elektroniky. Lepšie ventilátory majú v sebe zabudovaný senzor, ktorý hodnotí okolité prostredie. Ak vyhodnotí, že v kúpeľni je vysoká vlhkosť, automaticky spustí odsávanie vzduchu. Počas pobytu v kúpeľni sa tak vôbec nemusíte starať o zapínanie či vypínanie ventilátora.

Pri navrhovaní ventilačné systému je dôležité správne nastaviť kapacitu. Ak si nainštalujete poddimenzovaný ventilátor, tak mu bude trvať pridlho odvetrať miestnosť.  V kúpeľni bude dočasne zvýšená vlhkosť, čo môže narobiť nejaké tie problémy.

Pri každom ventilátore nájdete údaje o množstve vzduchu odsatého za určitú časovú jednotku. Na základe tohto údaje a objemu vzduchu v miestnosti si ľahko dopočítate, či vám to bude stačiť.

Problémom sa často stáva fakt, že zabudovať ventilátor do steny či stropu kúpeľne nestačí. Z ventilátora totiž musí viesť vývod do exteriéru. Nie vždy je to možné riešiť prechodom na fasádu. Často je nutné viesť kratšie či dlhšie rúrové vývody, ktorú sú zakončené prechodom cez strechu a komínom.  Z tohto dôvodu je vhodné na vetranie myslieť už pri navrhovaní domu či bytu. Dodatočné montovanie systému vetranie môže byť drahé a časovo náročné.

Alternatívou pre niektoré situácie môže byť odvlhčovač vzduchu. Namiesto toho, aby ste teplý a vlhký vzduch odsali do exteriéru, pokúsite sa ho akurát zbaviť vlhkosti. Ono to až taký náročný proces nie je. Cenovo sa odvlhčovače vzduchu pohybujú od cca 100 €. Nie všetky sú však vhodné do extrémne vlhkého prostredia, ktoré môže v kúpeľni napríklad po sprchovaní vzniknúť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 4. decembra 2021

    […] však vyžaduje, aby ste do kuchyne mali zavedenú vetraciu rúru. Digestor tak musí byť spojený s exteriérom. A toto nie je vždy práve […]

Pridaj komentár