Užitočné tipy pri kúpe nehnuteľnosti

Rady pri kúpe nového bývania sme museli rozdeliť na dve časti. Namiesto jedného článku, tak máte k dispozícii celé dva. Ako už bolo niekoľkokrát zdôraznené, kúpa bývanie je nesmierne dôležitá. Je to najväčšie finančné rozhodnutie v živote 99,9 percenta ľudí. Akákoľvek chyba sa tu môže tvrdo vypomstiť. Či už zbytočnou finančnou záťažou, zlými susedmi či ďalšími vecami, ktoré dokážu znepríjemniť vysnívaný pokojný život.

Výhodná kúpa nehnuteľnosti vyžaduje obozretnosť a samozrejme aj domácu úlohu – nevyhnutnú prípravu na úskalie celého procesu. Ak nebudete dostatočne pripravení, realitné kancelárie si na vás zgustnú. Môže vás to stáť nielen množstvo peňazí, ale aj výrazne ovplyvniť kvalitu budúceho života. Jednou z takýchto domácich úloh by malo byť aj prečítanie si tohto článku (a jeho prvej časti).

kupovanie-domu

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

1 – preverte si lokalitu

Jedno zo základných hesiel realitného biznisu je „lokalita, lokalita, lokalita“. Inými slovami sa dá povedať, že kúpou nehnuteľnosti nekupuje iba stavbu a pozemok. Kupujete aj celé susedstvo, pozíciu v susedstve – kupujete si život na určitom mieste.

Dôležitosť lokality bývania si uvedomuje veľká väčšina ľudí. V tomto až taký problém nie je. Omnoho horšie je však preverovanie lokality. Väčšina ľudí sa uspokojí s tým, čo sa o danej lokalite hovorí. Prípadne im stačí jedna či dve prehliadky s realitným maklérom. Problém je v tom, že počas niekoľkých minút pobytu v danej lokalite toho veľa nezistíte. Všimnete si iba tie najvýraznejšie veci. Ak je tam niečo pekné, tak vás to zaujme. Pri nehnuteľnostiach je však dôležitejšie to, čo vyrušuje. Čo ľuďom dokáže prekážať. Ak sa párkrát preveziete okolo nového domu či bytu, všimnete si iba najvýraznejšie veci.

Pritom sa veľmi ľahko nahliadnuť do susedstva omnoho hlbšie. Nebude vás to stáť až tak veľa času a peňazí. Z dlhodobého pohľadu je to však viac ako efektívna investícia.

Vyberte sa do lokality a strávte tam niekoľko dní. Nechajte auto doma a pozrite si miesto z pohľadu chodca. Môžete si byť istí, že si všimnete úplne iné veci. Poprechádzajte sa po parkoch, zájdite do potravín, sadnite si do cukrárne. Navštívte miestne krčmy a nadviažte kontakt s miestnymi. Nikto vám nepodá lepšie informácie ako miestni obyvatelia, ktorým je úplne ukradnuté, kto ste, a či chcete niečo u nich kúpiť.

...

Ak chcete byť naozaj dôslední, vyskúšajte si život v danej lokalite na nečisto. V určitých prípadoch by vám to mohol dovoliť aj majiteľ kupovanej nehnuteľnosti. Jednoduchšie asi bude sa ubytovať v miestnom hoteli či penzióne. Ešte lepšie je využiť službu Airbnb, ktorá vám umožní prenajať si bežný byt medzi bežnými ľuďmi. Problémom však môže byť, že táto služba zatiaľ na Slovensku veľmi rozšírená nie je.

2 – pýtajte ste, koľko vládzete

Kto sa pýta, ten sa zvykne dozvedieť. Pri kúpe nehnuteľnosti ste pánom vy. Vy si určujte pravidlá. Realitná kancelária by vám mala byť ochotná odpovedať na akékoľvek otázky. Nemáte dôvod sa cítiť trápne. Byt či dom kupujete asi prvý krát a nemáte takmer žiadne skúsenosti. To je normálne.

Z odpovedí sa dozviete množstvo zaujímavých informácií. Buď priamo z odpovedí, alebo zo spôsobu, akým realitka odpovedá. Ak sa v niektorých otázkach zdráha, tak ste objavili citlivé miesto.

Najlepšie je si všetky odpovede vypýtať písomne. Vždy je lepšie, keď sú informácie na papieri.

Príklady otázok:

Koľko obhliadok mala nehnuteľnosť?

Koľko bolo záujemcov?

Ako dlho je nehnuteľnosť na trhu?

Môžem si pozrieť elektrické a plynové revízie?

Existujú v susedstve nejaké spory?

Aké rekonštrukcie nehnuteľnosť podstúpila?

Ako dlho v nehnuteľnosti žil posledný majiteľ?

4 – pozrite si územný plán

Toto sa dá preložiť aj do zrozumiteľnejšieho jazyka. Ak si plánuje niekde kúpiť dom či byt, chcete tam bývať niekoľko desiatok rokov (zvyčajne). Okolia sa však mení. Stavia sa. Buduje sa. Našťastie zákony neumožňujú stavať čokoľvek kdekoľvek. Podmienky výstavby určuje územný plán obce či mesta. Každý stavebný pozemok má určené, čo sa tam môže stavať. Pokiaľ nechcete mať v okolí domu či bytu v budúcnosti priemyselný areál, alebo niečo nepríjemné, zájdite na mestský či obecný úrad a preštudujte si územný plán lokality. Nie je to nič zložité a nezaberie vám to veľa času.

5 – dajte si pozor na podmienky realitnej kancelárie

Vo všeobecnosti je potrebné si dávať veľký pozor na realitné kancelárie. Áno, je pravda, že na trhu je ich veľké množstvo a kvalitou sa líšia ako každé firmy. Pozor na realitky je však potrebné si dávať z princípu. Pri kúpe a predajni nehnuteľnosti totiž existuje extrémna informačná asymetria.

V praxi to znamená, že vy o realitnom trhu neviete takmer nič a realitný maklér a jeho zamestnávateľ v tomto svete žije každý deň. V princípe nemáte šancu nad ním zvíťaziť. A spoliehať sa na morálne princípy akejkoľvek firmy je na Slovensku viac ako otázne.

Tipov, ako sa vyhnúť problémom pri kúpe nehnuteľnosti, by sme určite našli omnoho viac.  Vo všeobecnosti je však potrebné si zapamätať jednu základnú radu – buďte pozorní, neponáhľajte sa a preverte si všetko, čo sa dá.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár